Світової кібервійни не буде

admin Новини ІТ-безпеки

Світової кібервійни не будеПринаймні так вважають британські фахівці в області інформаційної безпеки. Проте розслаблятися не варто: існує цілий ряд електронних погроз, які в поєднанні із звичайними засобами ведення війни або природними катастрофами можуть призвести до серйозних наслідків. У спільній доповіді Пітера Зоммера з Лондонської школи економіки і Йена Брауна з Інституту вивчення Інтернету при Оксфордському університеті дається оцінка стану і перспектив комп'ютерної безпеки і кібервійни. Дослідження опубліковане під егідою Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Як вважають автори, самі по собі кібератаки, навіть самі організовані і злагоджені, не можуть вважатися повноцінною війною. Їм просто бракує масштабності, а також здатності «пробивати» захист критично важливих елементів електронної інфраструктури.(Цікаво - Атаковано сайти Ruleaks.net і Rospil.info)

Скептично ставляться доповідачі і до конфлікту між державами виключно в електронному просторі: їм здається, що звичайне озброєння куди ефективніше. З іншого боку, ніхто не заважає правителям використовувати підготованих оборонними відомствами хакерів для організації всіляких гидот противнику. Приміром, у ЗМІ циркулюють змішані з чутками відомості про те, що виявлений в минулому році комп'ютерний черв'як Stuxnet, який вражає в основному апаратну частину промислового обладнання, є розробкою американо-ізраїльської воєнщини; ця шкідлива програма нібито призначена для ураження ядерних об'єктів в Ірані. Втім, сьогодні майже достеменно з'ясувалося, що так воно і було: за хробаком стояв Ізраїль. І таких прикладів, на жаль, безліч: згадаймо хоча б китайську кібератаку на Google, зроблену в кінці 2009 року ...

Серед розглянутих у дослідженні сценаріїв, які можуть завершитися досить сумно, - спільні дії електронних терористів та їхніх спільників зі зброєю в руках, а також електронні атаки після природних лих. В останньому випадку мова йде не тільки про земні, але і космічні катаклізми Скажімо, великий сплеск сонячної активності може призвести до виведення з ладу супутників та інших подібних елементів інфраструктури.

Особливу небезпеку становить той факт, що значна частина електронних систем перебуває під приватним контролем. Тому суто військові методи забезпечення безпеки можуть працювати тільки в поєднанні з цивільними способами. До їх числа належать підвищення комп'ютерної грамотності серед користувачів Всесвітньої павутини і розробка нових технологій захисту. Пропонується також посилити боротьбу з електронною злочинністю силами «кіберполіціі».

Доповідачі згадують і горезвісну «кнопку відключення Мережі», яку деякі американські сенатори пропонують вручити своєму президентові. Однак, на думку пана дЗоммера і Брауна, її використання призведе до непередбачуваних - у тому числі згубних - наслідків.