Іграм місце в музеї!

admin Ігрові новини

Іграм місце в музеї!Ігри, може, і не мистецтво, але вони настільки близько до нього підійшли, що цілком заслуговують окремої музейної експозиції.

Принаймні так вважають куратори нью-йоркського Музею сучасного мистецтва. І навіть призводять підтвердження своїм словам. У минулому листопаді в музеї були виставлені 14 ігор - від тетрису до The Sims. Організатори, звісно, ​​вірили, що демонстрація робочих копій ігор і художніх матеріалів з них приверне відвідувачів. «Але ми не очікували того колосального напливу, з яким зіткнулися», - вигукує Паола Антонеллі (Paola Antonelli), яка курирує напрямок архітектури та дизайну.

На думку музейників, експеримент можна вважати успішним. Більше того, іграм слід приділити найпильнішу увагу. Пані Антонеллі вважає, що віртуальні розваги є абсолютним втіленням дизайну. «Я правда вірю, що дизайн - це вища форма творчого самовираження, - пояснює Паола. - І хочу, щоб люди зрозуміли, що дизайн - це щось значно більше, ніж деталі інтер'єру, це взагалі все, що оточує нас у житті ».

Тут варто зауважити, що музей вже мав справу з «інтерактивним дизайном». Паола Антонеллі згадує про «Думаючу машину» Мартіна Уоттенберга (Martin Wattenberg) і «Тіньових монстрах» Пилипа Вортінгтона (Philip Worthington).

Втім, випадок з іграми більш суперечливий. Деякі стверджують, і небезпідставно, що гри не відносяться до мистецтва, що їм не місце в музеях. А ось інше розхожа думка: ігри не можуть бути мистецтвом, «тому що вони щось інше - код». Але куратор виставки вважає це помилкою. Проблема в тому, що дизайн часто плутають з образотворчим мистецтвом або вважають, що «дизайнери мріють, щоб їх називали художниками». Яка дурість! Це дві абсолютно різні області. Ну а оскільки наші з вами улюблені розваги відносяться до дизайну, то і їм повинно знайтися місце в музеї.

Ігрова експозиція виконана в мінімалістських тонах і найбільше нагадує виставку Філіпа Джонсона (Philip Johnson) 1934 «Мистецтво машин». «Він створив цей дивней простір, шокував публіку, давши їй усвідомити, наскільки прекрасний і функціонально важливий дизайн, - розповідає пані Антонеллі. - З іграми я спробувала домогтися того ж ефекту ».

Коли відбиралися експонати, особлива увага приділялася чотирьом складовим: поведінці, простору, естетиці та часу. Тобто далеко не будь-яка гра гідна музею. Найчастіше ігри - це банальні комерційні продукти з нульовим смисловим та естетичним навантаженням. Але є і виключення: той же тетріс з його геометричним мінімалізмом давно вважається культовим проектом, який породив цілий дизайнерський напрямок, який виходить далеко за межі ігропрому. Самі кращі ігри в статті Найкращі ігри 2013 року.

Словом, в Музей сучасного мистецтва потрапили такі ігротворенія, як Portal, Pac-Man, Katamari Damacy, EVE Online, тетріс ... За словами пані Антонеллі, список буде розширюватися, а музей продовжить купувати експонати. У тому числі і вихідні коди, хоча це зажадає особливих зусиль, «адже домовитися з великими видавництвами і правовласниками дуже складно».

«Ми продовжимо їм набридати, вони від нас не позбудуться, і рано чи пізно ми отримаємо вихідні коди і зберемо всю колекцію», - пообіцяла Паола.