Facebook поширюється, як хвороба

admin Новини інтернету

Facebook поширюється, як хворобаКоли ви заходите на Facebook в дев'ятий раз за 15 хвилин, то, напевно, вам в голову приходить, що Фейсбук - це хвороба. Два аспіранта Прінстонського університету (США) вважають це визначення дуже точним. За допомогою простої епідеміологічної моделі вони показали, що використання головної соціальної мережі світу дійсно поширюється подібно інфекції. Крім того, модель говорить про те, що Facebook, як і колись MySpace, через кілька років чекає різке падіння популярності. Однак деякі дослідники вважають, що аспіранти помиляються з підходом до проблеми.

Немає нічого дивного в тому, що епідеміологічна модель застосовна до такого соціального явища, як використання веб-сайту. Зрештою, інфекційні захворювання найчастіше поширюються в результаті контакту людини з людиною, тобто їх теж можна вважати соціальними явищами. Водночас інтерес до ідеї або заняття приходить і йде, немов хвороба, - варто тільки занудьгувати.

Джон Каннарелла і Джошуа Спечлер, які вивчають авіа і ракетобудування, стверджують, що розвиток MySpace і Facebook добре описується дуже простою математичною моделлю поширення епідемій. Модель передбачає існування трьох типів людей: сприйнятливих (S), які ще не почали користуватися сайтом соціальної мережі, заражених (I) - вже відвідують його, і одужавших (R), які або припинили використовувати сайт, або відмовилися від нього після першого знайомства. У міру поширення «хвороби» розміри груп змінюються. Наприклад, оскільки для кожного нового випадку «інфікування» необхідний контакт S і I, кількість S зменшується пропорційно добутку кількості I та кількості S. Кількість I збільшується аналогічним чином, але в той же час несе втрати у міру збільшення кількості R.

Модель ідентична так званій моделі SIR, найпростішій в епідеміології, але дещо все-таки було додано. У SIR люди видужують самостійно, просто приходячи до тями після застуди, тому в будь-який момент кількість R збільшується пропорційно кількості одних тільки I. Каннарелла і Спечлер, однак, припустили, що I стає R, лише зіткнувшись з іншим R: ви не припините користуватися соціальною мережею, поки цього не зробить один з ваших друзів (все-таки розглядається соціальне явище, вірно ?). Тому число R зростає пропорційно добутку кількості I на кількість R.

Потім модель доклали до реальних даних. Популярність MySpace і «Фейсбуку» оцінювалася на підставі показників пошукової системи Google : просто цю інформацію набагато легше отримати, ніж справжні цифри, які конфіденційні. До того ж таким чином можна точніше визначити число користувачів, тоді як самі соціальні мережі розкривають лише загальну кількість зареєстрованих облікових записів, які зберігаються навіть після того, як люди втратили до них інтерес. У підсумку модель чітко відтворила зліт і падіння MySpace: соціальна мережа досягла піку популярності в 2008 році, коли було 75900000 унікальних відвідувань на місяць, а до 2011-го кількість користувачів практично зійшло нанівець. Мабуть, схожа доля чекає «Фейсбук» : в останні роки, якщо вірити «Гуглу», популярність цієї соціальної мережі перестала зростати, а з 2012 -го початку трохи падати.

Отже, чим далі, тим сильніше буде збільшуватися кількість R, які стануть спонукати інших I все активніше відмовлятися від «Фейсбуку», і, відповідно до моделі, десь в 2015-2017 роках соціальна мережа втратить 80 % своїх користувачів.

Але фахівець з математичного моделювання епідемій Маріса Ейзенберг з Мічиганського університету (США) просить не поспішати з продажем вашого пакету акцій «Фейсбуку». За її словами, модель SIR настільки проста, що здатна передбачити тільки одне: повільно або швидко, але епідемія (або популярність соціальної мережі) в кінцевому рахунку зійде нанівець. Фахівець вважає, що свідчення цієї моделі слід було б порівняти з даними інших версій, які враховують можливість появи повторних вогнищ епідемії (того, що деякі R знову стануть I).