Виявлені перші ознаки іранського внутрішнього Інтернету

admin Новини інтернету

Виявлені перші ознаки іранського внутрішнього ІнтернетуПротягом декількох років іранські чиновники лякали світову громадськість створенням халяльного Інтернету, тобто внутрішньої Мережі, не пов'язаної з Всесвітньою павутиною. Стверджувалося, що таким чином не тільки віддадуть належне мусульманським цінностям, але й убезпечать країну від кібератак.

Коллін Андерсон, незалежний дослідник з Вашингтона (США), виявив докази того, що елементи цього паралельного світу вже існують. До цих пір ніяких ознак цієї мережі помічено не було, незважаючи на те що в планах на п'яту іранську п'ятирічку, що стартувала в 2010 році, халяльні Інтернет називався однією з найважливіших цілей.

За допомогою спільників з самого Ірану (їх імена зі зрозумілих причин не розголошуються) Андерсон зумів підключитися до комп'ютерів цієї країни. З'ясувалося, що місцеві телекомунікаційні компанії виділяють по дві IP-адреси кожній машині, яка виходить в Інтернет: один звичайний і один внутрішній, діючий тільки в Ірані.

Ця внутрішня мережа здатна обробляти близько 17 млн ​​IP-адрес, і сьогодні її частиною стали вже понад 10 тис. пристроїв. Більшість, судячи з усього, складають домашні комп'ютери, решта припадає на державні та комерційні. По-видимому, в мережі вже чимало контенту, від звичайних сайтів до служб електронної пошти.

Дослідники виявили також свідчення того, що маршрутизатори, які контролюють вхідний і витікаючий з Ірану інтернет-трафік, обладнані системами фільтрації веб-сторінок.

Швидше за все, вважає пан Андерсон, внутрішня мережа буде містити матеріали, специфічні для Ірану, і власні варіанти популярних інтернет-сервісів (наприклад, соціальних мереж). Уряд буде повільно душити зв'язок із зовнішнім Мережею, поки він не стане надто повільним. У підсумку всіх іранців змусять обмежитися національним Інтернетом.

Багато хто підозрює, що останній влада також мають намір використовувати для контролю громадської думки: доступ до іноземних соціальних мереж і матеріалів, здатним заохотити інакомислення, просто виявиться перекритий.

Послужний список іранського уряду говорить про те, що такий результат більш ніж імовірний. Два тижні тому в Ірані заблокували всі сервіси Google, включаючи Gmail, у відповідь на антимусульманський ролик на YouTube, який викликав бурхливі протести. Але виявивши, що разом з нехорошим відео з Інтернету пропали сайти, якими вони звикли користуватися, іранці знову влаштували бучу, і уряду довелося зм'якшитися. Швидше за все, в майбутньому подібні ексцеси не повторяться, адже держава розробить альтернативну систему електронної пошти, вважає Етан Цукерман з Гарвардського університету.

В Ірані є відмінні інженери і програмісти, тому великих проблем виникнути не повинно. Не стане перешкодою і торгове ембарго, яке, по ідеї, не дозволить країні імпортувати всю необхідну електроніку, особливо обладнання для стеження і шпигунства в Мережі. Китайські фірми вже не раз продавали Ірану подібні речі.

З іншого боку, зробити халяльний Інтернет повністю внутрішнім навряд чи вдасться. Іранці зможуть виходить в звичайну Мережу за допомогою сервісу-анонімайзера Tor і віртуальних приватних мереж. До того ж Іран, швидше за все, не буде віддалятися з Інтернету цілком, адже урядові та військовим потрібний зв'язок із зовнішнім світом. Винахідливі громадяни обов'язково спробують зламати ці мережі.