Ідентифікація по райдужній оболонці ока, швидше за все, стане нормою

Ідентифікація по райдужній оболонці ока, швидше за все, стане нормою

admin Новини технологій та техніки

Ідентифікація по райдужній оболонці ока, швидше за все, стане нормоюДослідники з американського Національного інституту стандартів і технологій (NIST) провели порівняльне вивчення 11 програм для розпізнавання людини по райдужній оболонці ока і встановили, що деякі програми здатні до майже блискавичного надійного впізнання людини при одноразовому захопленні зображення з камери.

Це означає, що дуже скоро повсюдно може бути впроваджений новий метод ідентифікації особи. Він буде значно швидше порівняння відбитків пальців, а застосувати його можна буде до всіх і кожного.

Технологія ідентифікації по райдужці ока відома з 1980-х; метод має ряд переваг у порівнянні з класичною (прадідівської) технологією «прокатки пальчиків». Справа в тому, що, всупереч поширеній думці про незмінність відбитків, у багатьох людей, що займаються важкою фізичною працею, відбитки можуть змінюватися до невпізнання, в той час як райдужка після 1,5-річного віку «застигає» у своїй незмінності. Отримати зображення райдужки можна з відстані від 10 см до 4 м, а реєструюча камера може бути непомітна для об'єкта, бо працює в ближньому ІЧ-діапазоні (750 нм). Це різко відрізняється від ідентифікації по сітківці, коли око треба притискати до спеціальному сканера, а тим більше від аналізу ДНК або зняття відбитків пальців.

Іншими словами, ідентифікація по райдужці швидка, точна і без правових проблем може використовуватися скрізь і всюди, включаючи моментальну ідентифікацію особистості в аеропорту чи на вокзалі. Огляд Iris Exchange (IREX) III, проведений недавно Національним інститутом стандартів і технологій, чи не першим відкрив нам на все це очі.

Для порівняння 92 алгоритмів розпізнавання райдужної оболонки, наданих дев'ятьма приватними компаніями і двома університетськими лабораторіями, були обрані 2200000 осіб, у свій час потрапивші в урядові бази даних райдужки ока. Експериментальній ідентифікації піддавалися самі різні люди - як ті, хто перебував у вказаній БД, так і випадкові випробовувані. Як виявилося, серед алгоритмів були і не найякісніші: точність склала від 90 до 99,2%. Кількість помилок для різного ПО розрізнялося більш ніж на порядок. При цьому деякі алгоритми ідентифікації змогли перебрати всю базу даних менш ніж за секунду - а значить, якщо б вона включала всіх жителів США, ідентифікація зайняла б не більше 10 секунд.

Цікаво, що основною причиною неточної ідентифікації для кращих алгоритмів названа неакуратність операторів камер, що направляли їх під дуже великими кутами до радужки ідентифікованого. Радикально вирішити проблему допомогло б створення стереоскопічних скануючих камер, що працюють в ближньому інфрачервоному діапазоні. Хоча така пара камер і коштувала б удвічі більше нинішніх пристроїв, підвищена точність дозволила б вже зараз використовувати цей метод в якості ключового засобу ефективного і майже миттєвого впізнання особистості.

На закінчення зазначимо, що в плани Індії, Мексики, Індонезії і, звичайно, США і Канади входить прийняття найближчим часом рамкових законів, що передбачають масове впровадження описаного засобу ідентифікації, у тому числі в громадських місцях і на транспорті.