Ідентифікація по райдужній оболонці ока, швидше за все, стане нормою

admin Новини технологій та техніки

Ідентифікація по райдужній оболонці ока, швидше за все, стане нормоюДослідники з американського Національного інституту стандартів і технологій (NIST) провели порівняльне вивчення 11 програм для розпізнавання людини по райдужній оболонці ока і встановили, що деякі програми здатні до майже блискавичного надійного впізнання людини при одноразовому захопленні зображення з камери.

Це означає, що дуже скоро повсюдно може бути впроваджений новий метод ідентифікації особи. Він буде значно швидше порівняння відбитків пальців, а застосувати його можна буде до всіх і кожного.

Технологія ідентифікації по райдужці ока відома з 1980-х; метод має ряд переваг у порівнянні з класичною (прадідівської) технологією «прокатки пальчиків». Справа в тому, що, всупереч поширеній думці про незмінність відбитків, у багатьох людей, що займаються важкою фізичною працею, відбитки можуть змінюватися до невпізнання, в той час як райдужка після 1,5-річного віку «застигає» у своїй незмінності. Отримати зображення райдужки можна з відстані від 10 см до 4 м, а реєструюча камера може бути непомітна для об'єкта, бо працює в ближньому ІЧ-діапазоні (750 нм). Це різко відрізняється від ідентифікації по сітківці, коли око треба притискати до спеціальному сканера, а тим більше від аналізу ДНК або зняття відбитків пальців.

Іншими словами, ідентифікація по райдужці швидка, точна і без правових проблем може використовуватися скрізь і всюди, включаючи моментальну ідентифікацію особистості в аеропорту чи на вокзалі. Огляд Iris Exchange (IREX) III, проведений недавно Національним інститутом стандартів і технологій, чи не першим відкрив нам на все це очі.

Для порівняння 92 алгоритмів розпізнавання райдужної оболонки, наданих дев'ятьма приватними компаніями і двома університетськими лабораторіями, були обрані 2200000 осіб, у свій час потрапивші в урядові бази даних райдужки ока. Експериментальній ідентифікації піддавалися самі різні люди - як ті, хто перебував у вказаній БД, так і випадкові випробовувані. Як виявилося, серед алгоритмів були і не найякісніші: точність склала від 90 до 99,2%. Кількість помилок для різного ПО розрізнялося більш ніж на порядок. При цьому деякі алгоритми ідентифікації змогли перебрати всю базу даних менш ніж за секунду - а значить, якщо б вона включала всіх жителів США, ідентифікація зайняла б не більше 10 секунд.

Цікаво, що основною причиною неточної ідентифікації для кращих алгоритмів названа неакуратність операторів камер, що направляли їх під дуже великими кутами до радужки ідентифікованого. Радикально вирішити проблему допомогло б створення стереоскопічних скануючих камер, що працюють в ближньому інфрачервоному діапазоні. Хоча така пара камер і коштувала б удвічі більше нинішніх пристроїв, підвищена точність дозволила б вже зараз використовувати цей метод в якості ключового засобу ефективного і майже миттєвого впізнання особистості.

На закінчення зазначимо, що в плани Індії, Мексики, Індонезії і, звичайно, США і Канади входить прийняття найближчим часом рамкових законів, що передбачають масове впровадження описаного засобу ідентифікації, у тому числі в громадських місцях і на транспорті.