Комп'ютерне моделювання замінить хімічні методи пошуку нових ліків

admin Новини технологій та техніки

Комп'ютерне моделювання замінить хімічні методи пошуку нових ліківУчені з Вільного університету Амстердама (Нідерланди) та їх колеги з Віденського університету і Віденського медичного університету (Австрія) отримали нову інформацію про молекулярний базис рецепторів GABAA - важливому класі рецепторів мозку, що беруть участь в регулюванні рівня збудження нервових клітин. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Chemical Biology.

GABAA-рецептори вважаються основними гальмуючими рецепторами мозку, а також об'єктом дії багатьох клінічно важливих препаратів проти епілепсії, підвищеної збудливості і розладів сну. Голландсько-австрійська група розробила тривимірну структурну модель GABAA-рецептора за допомогою програми комп'ютерного молекулярного дизайну і передбачила, що нові молекули-нейрохімікатів можуть зв'язуватися з рецептором таким же чином, як бензодіазепіни. (Втім, знаючи, що діазепыни прописують страждають усіма перерахованими вище недугами, цей висновок можна було зробити, сидячи на кухні.)

На підставі побудованої моделі рецептора і гіпотетичного характеру його зв'язування з лігандом вдалося сформувати невеликий набір молекул з великої бази речовин і провести комп'ютерну симуляцію скринінгу найбільш активних з них. Проведені згодом лабораторні експерименти підтвердили, що ті малі молекули, які були обрані в ході моделювання зв'язування, дійсно були здатні модулювати активність GABAA-рецептора. Деякі з виявлених активних молекул відносно малі, що робить їх привабливими в якості відправної точки для «методу пошуку лікарських засобів на підставі активних фрагментів».

Основна заслуга дослідників полягає в тому, що їм вдалося знайти активні молекули, абсолютно не вдаючись до якихось лабораторних експериментів, не кажучи вже про багатопотоковий метод скринінгу (лабораторна перевірка отриманих результатів не в рахунок). Застосування такої технології має дозволити різко скоротити витрати на розробку ліків, а також займатися одночасним створенням кількох альтернативних варіантів.