НАСА хоче послати астронавтів далі, ніж будь-коли

admin Новини технологій та техніки

НАСА хоче послати астронавтів далі, ніж будь-колиУ меморандумі від 3 лютого, підписаному Вільямом Герстенмайер, заступником керівника відділення пілотованих польотів Національного управління з аеронавтики і дослідженню космічного простору (НАСА), йдеться про те, що зараз формується команда з розробки комплексного плану пілотованих польотів і наступних досліджень другої точки Лагранжа.

Якщо вірити попереднім висловлюванням співробітників НАСА, друга точка Лагранжа є «ключовою можливістю» для США в освоєнні космосу на близьку перспективу.

Нагадаємо, що вона знаходиться на відносно невеликій відстані від Землі з невидимого боку Місяця. Чому саме це місце має таке значення для НАСА?

Справа в тому, що з фактичною відмовою від марсіанської програми відомство занурюється в пучину системної кризи. Відповідно до початкових ініціатив президента Обами, польоти на низьких навколоземних орбітах віддаються на відкуп приватним фірмам. Агентство ж повинно було зосередитися на підготовці великих і амбітних «проектів майбутнього». Серед них і важка воднево-киснева ракета-носій Space Launch System для польотів на Марс, і корабель Orion, який цей носій мав виводити. А тепер раптом з'ясувалося, що всього цього, мабуть, не буде, а низькоорбітальні польоти планується віддати «приватним візникам». Іншими словами, якщо в кінці 60-х Штати могли витягнути і парочку заздалегідь програних воєн, і місячну програму, то зараз НАСА і зовсім може втратити навик реальних польотів.

Зрозуміло, що відомство всіма силами намагається врятувати все, що можна, справедливо вважаючи, що, коли наступний президент захоче оголосити якусь нову космічну мета, американський госкосмос може прийти в стан нинішнього Роскосмоса. Втрата компетентності дійсно загрожує галузі; ми добре знаємо це на власному досвіді.

Друга точка Лагранжа (ДТЛ) в цьому сенсі ідеальна. Щоб вийти за межі місячної орбіти, потрібно щільно підібратися до другої космічної швидкості, тобто використовувати РН і пілотований апарат, придатний для міжпланетної експедиції. Як ви здогадалися, мова йде про вже розробляємі Space Launch System і Orion. За рахунок спрощення відповідних програм - політ до Марсу готувати все ж складніше - передбачається знизити бюджет НАСА так, щоб його прийняв конгрес США.

За заявами співробітників НАСА, ДТЛ послужить відправною точкою для різних місій, включаючи дослідження навколомісячного простору, астероїдів, лун Марса, а в кінцевому рахунку і самої Червоної планети. Саме тому продовження розробки Space Launch System і Orion називаються «наріжним каменем» програми створення опорного пункту по ту сторону місячної орбіти.

Що ж передбачається зробити в рамках польотів до ДТЛ? По-перше, планується залучити до проекту нинішніх партнерів по МКС. Крок розумний: майбутній бюджет НАСА - величина постійно змінна, а для стартів потрібні гроші. По-друге, повторюється намір віддати низькоорбітальні подорожі на відкуп приватникам. По-третє, можливо ширше застосовувати принцип багаторазовості і багатоцільового використання всіх передбачуваних космічних кораблів і станцій. Крім того, слід розробити такі польотні технології, які при істотному зниженні вартості стартів одночасно підвищили б їх безпеку, так само як і результативність місій. Orion, виведений в ДТЛ, повинен прагнути до тривалої безаварійної функціональності. Нарешті, місія створення ДТЛ-бази повинна стати відправною точкою для добре продуманого ланцюга подальших космічних «набігів». Серед них - ряд програм дослідження Місяця.

З бази в ДТЛ можна буде високоефективно управляти місяцеходами, що досліджують маловивчену зворотну сторону Місяця. Нагадаємо, що саме в Басейні Південний полюс - Ейткен, найглибша частина якого знаходиться «з того боку», в 2009 році був виявлений чистий водний лід, загальний обсяг якого на Місяці становить 600 млн тонн. Імовірно, через глибоку тінь тамтешня температура довгий час не піднімалася вище 100 K, що дозволяє говорити про «консервацію» великих кількостей речовин, характерних для ранньої історії супутника. З корабля, що знаходиться в ДТЛ і віддаленого від Місяця лише на 60 тис. км, космонавти зможуть робити це майже в реальному часі.

Серед інших потенційних завдань, які могли б здійснити керовані місяцеходи, - розгортання мережі великорозмірних низькочастотних радіотелескопів для відновлення радіоастрономічної картини раннього Всесвіту, а також досвід зі створення з місячної породи (реголіту) бетоноподобного матеріалу силами самих експедицій, без залучення матеріалів земного походження, що могло б значно знизити вартість конструкцій майбутніх місячних баз.

Крім того, саме перебування космонавтів за межами пояса Ван Аллена дозволить оцінити вплив на здоров'я людини космічної радіації, що також стане цінним підмогою в подальшому вивченні Сонячної системи.

Попередня проробка програми повинна завершитися 30 березня 2012 року. На що проходить зараз робочої зустрічі країн - партнерів по МКС представники НАСА, видно, обговорять готовність іноземних учасників до взаємодії з американцями в реалізації цієї цікавої завдання.