Погода уже 20 років убиває Землю

admin Новини технологій та техніки

Погода уже 20 років убиває ЗемлюОстаннє дослідження вчених з Прінстонського університету дозволяє по-новому поглянути на глобальне потепління і ті наслідки, до яких воно приведе.Якщо вірити екологам, більше третини планети піддається різким перепадам погоди. Дні стають або дуже сонячними і сухими, або хмарними і дощовими. Причому зміна одного на інше відбувається дуже різко.

Здавалося б, звичайне явище, коли то світить сонце, то вдарить злива, але ці коливання насправді неймовірно впливають на всю екосистему, включаючи рослини, тварин і людину. Крім того, вони призводять і до страшних наслідків - наприклад, викликають масштабні епідемії, б'ють по індустріальному комплексу і сільському господарству.

Девід Медвігі, професор кафедри геології Прінстонського університету, переконаний: якщо стабільна зміна теплого періоду на холодний порушується, що й спостерігається в останні 20 років, це вносить плутанину в світовий клімат. Атмосфера починає інакше поширювати тепло і опади по земній кулі, а рослини починають менше поглинати вуглекислий газ (CO2), тому що нерегулярне випадання опадів і коливання з розряду "то сонце, то дощ" погіршують фотосинтез.

Значить, вуглекислого газу буде затримуватися в атмосфері більше, ніж повинно бути за нормою. Баланс порушується, а рослини вже не зможуть абсорбувати більш високий рівень СО2. Це призведе до посилення парникового ефекту, що негайно прискорить процес глобального потепління. Добре що хоч погода в Черкассах не сильно зміниться.

Для вивчення погодних перепадів Медвігі спільно з Клауді Болье, учасницею Принстонской Програми в області океанології й атмосферних наук, розробив комп'ютерну програму, яка аналізувала дані, отримані в ході двох глобальних метеорологічних досліджень: Satellite Cloud Climatology Project, що проводився з 1987 по 2007 рр.., І Global Precipitation Climatology Project, що тривав з 1997 по 2007 роки.

Вони запропонували якісно новий підхід до вивчення кліматичних змін. На даний момент метеорологи і екологи аналізують місячні скачки температури і в результаті отримують якусь середню величину. А такі дані, на думку Медвігі, не дають повної картини того, що відбувається. "Вийде, що протягом усього місяця було одночасно трохи тепло, трохи сонячно і трохи дощитиме, а так буває вкрай рідко. Зазвичай день буває або жарким, або холодним", - пояснив дослідник свою позицію щодо існуючих методів розрахунку температурних стрибків.

Результати, що з'явилися недавно в науковому журналі Journal of Climate, показали, що близько третини нашої планети (35%) переживає сильний розрив між двома екстремальними типами погоди. Що це означає, посуха швидко змінюється зливою практично без перехідного періоду, а днів з стабільною температурою стає все менше. Більш того, в деяких регіонах один з цих типів починає панувати і там збільшується кількість спекотних днів або дощових.

Особливо страждають екваторіальна Африка та Азія. Подібні явища спостерігаються і в США, хоч і в меншому ступені. Так, у північно-східній частині Північної Америки раптові стрибки від сонця до хмарності стали частішими за останні 20 років у зимовий період.

"Хоча різкі зміни погоди в більшій мірі стосуються тропіків і екваторіального поясу, це має глобальні наслідки", - заявив Вільям Россоу, професор Нью-Йоркського коледжу, який становив рецензію на роботу своїх колег. Він пояснив, що процеси, що відбуваються в атмосфері взаємопов'язані, і, якщо який-небудь катаклізм вибухнув в одній точці Землі, наприклад, шторм в Тихоокеанському регіоні, ефект цього явища хвилею проходить по всій земній кулі. Справа в тому, що атмосферний тепло розходиться від екватора до полюсів, тому, порушення там стабільності температури негайно позначається на глобальному кліматі."