Розроблено технологію, яка дозволяє приймати радіохвилі однієї частоти

admin Новини технологій та техніки

Розроблено технологію, яка дозволяє приймати радіохвилі однієї частотиІталійський вчений запропонував технологію, яка дозволяє випромінювати і приймати радіохвилі однієї частоти, але різної поляризації, що може різко підвищити число частот, доступних для телекомунікаційних потреб.

Зазвичай електромагнітна хвиля має ліво або правонаправлену еліптичну поляризацію. Астрофізик Фабріціо Тамбурин і його колеги спробували використовувати для передачі інформації радіовипромінювання на одній частоті, але з різною поляризацією. Їм вдалося одночасно передати два повідомлення на частоті 2,4 Гц (але з різноспрямованою поляризацією) на відстань 442 метри. При цьому вчені використовували як антену приймача і випромінювач дві спеціальні параболічні антени з поляризаційними пристроями. Незважаючи на скромні масштаби досвіду, він може мати дуже цікаві наслідки.

Теоретично на одній частоті таким чином можна створити до 11 фізичних каналів зв'язку, використовуючи радіохвилі з одинадцятьма різними ступенями поляризації - від -5 (левозакручувана поляризація) до +5 (правозакручувана). Але з урахуванням широко використовуваного сьогодні методу об'єднання декількох логічних каналів для передачі по одному фізичному каналу (наприклад, за допомогою часового або субчастотного його поділу на підканали) можна добитися навіть більшого.

Дослідник говорить про 55 канали як про максимум, який одночасно можна передавати на одній частоті.

Навіщо це потрібно? Давайте згадаємо сьогоднішнє становище з радіоефіром. Мобільні смартфони, бездротовий Інтернет і цифрове телебачення високої та особливо високої якості сигналу створили ситуацію справжнього дефіциту частот. Всім пам'ятні судові битви між «великою трійкою» і Yota: для якісного надання послуг LTE-зв'язку виявилося необхідним віддати одному оператору бездротового Інтернету значний діапазон. По суті, це означає відмову від конкуренції в регіональному масштабі: «велика трійка» навіть при великому бажанні не зможе змагатися з Yota в тому регіоні, де остання вже отримала потрібні частоти. Крім того, при зростанні числа абонентів тих же LTE-мереж максимально досяжна швидкість через якийсь час почне падати, адже вона прямо залежить від наявності певної смуги частот, не зайнятої в кожен конкретний момент іншим користувачем тієї ж мережі.

Сам Тамбурин вважає можливим використання свого винаходу в тому числі для розширення можливостей Wi-Fi-мереж. Крім збільшення кількості користувачів, яких можна буде підключити до одному бездротовому роутеру, застосування нової сучасної інформаційної технології дозволить прискорити Wi-Fi-з'єднання.