Випробувано новий метод отримання нанопористих матеріалів

admin Новини технологій та техніки

Випробувано новий метод отримання нанопористих матеріалівМіжнародна наукова група, очолювана співробітниками Кембриджського університету, випробувала нову методику отримання нанопористих матеріалів.

Запропонована технологія заснована на давно відомому явищі осмотичного розриву фосфоліпідних шарів, яке можна спостерігати на прикладі клітин або везикул.

Суть процесу полягає в тому, що біологічні оболонки - напівпроникні мембрани - руйнуються під дією тиску, що прагне зрівняти концентрації відокремлених один від одного розчинів. Щоб уникнути цього, лікарські препарати, призначені для введення в кров, готують у розчині з деяким вмістом хлориду натрію; якби препарати розчиняли у воді, осмотичний тиск, змушуючи рідину проникати в клітини крові, викликав би б їх розрив.

Для нових експериментів були створені матриці з полістиролу з включеними в них сферичними частинками поліметилметакрилату (ПММА). Готові зразки опромінювалися ультрафіолетом, після чого ПММА розкладався на олігомери. Потім матриці поміщали в крижану оцтову кислоту, що проникала всередину зразків.Коли оцтова кислота добиралася до чергового шару сферичних частинок, вони збільшувалися в розмірах, деформувалися і руйнувалися. У результаті утримувані в матриці складові ПММА поступово виходили назовні, залишаючи після себе пори.

При створенні структур такого типу можна, зрозуміло, використовувати і інші матеріали. В окремій серії дослідів було показано, що нанопористі плівки добре підходять для виготовлення тонких фільтруючих мембран і електродів світловипромінюючих приладів.