Volta Volaré GT4 - гібридний чотиримісний літак

admin Новини технологій та техніки

Представлений гібридний чотиримісний літакНевелика компанія Volta Volaré з Портленда (Орегон, США) представила Volta Volaré GT4 - гібридний літак, на який виробник вже почав приймати попередні замовлення. Машина пропонує ті ж переваги, що і електроплани, проте обіцяє в кілька разів більшу максимальну дальність польоту.

Занепокоєння з приводу дальності електричного засобу пересування в разі електросамолета приймає значно більш нервовий характер. «А раптом не долетить до найближчого аеродрому?» Одного разу ми писали про німецьку компанію, готову ліквідувати проблему сонячними батареями. От тільки працює така підживлення вдень ​​...

Volta Volaré, пам'ятаючи про любителів політати вночі, застосувала вже перевірений на земній тверді альтернативний підхід. Гібридний літак має в розпорядженні електромотор номінальною потужностю 220 кВт (пікова - 400 кВт) і 1,5-літровий ДВС, що надає в разі потреби ще 110 кВт. Все це йде на те, щоб підняти в небо літак з масою в 1175 кг і максимально корисним навантаженням в 542 кг (гранична злітна маса - 1717 кг).

Хоча формально машина чотиримісна, кабіна довжиною в 238 см швидше змушує говорити про посадочну формулу «2+2»: позаду влаштуються лише діти або невисокі пасажири. Переваги в керованості, особливо якщо мова йде про пілотів з невеликим нальотом, апарату дають його специфічні крила з розвиненими закінцівками: швидкість звалювання в штопор нижче, ніж посадкова, що означає практичну відсутність ймовірності ненавмисного штопора. Його штовхає пропелер, що знаходиться позаду: цим, як і компонуванням за схемою «качка», Volta Volaré GT4 нагадує рутановскій Beechcraft Starship 80-х років. Як і Beechcraft Starship, новинка має фюзеляж, виконаний з вуглепластика, що забезпечує їй відмінну (ми б сказали, навіть трохи надлишкову для цивільного літака, не призначеного для вищого пілотажу) міцність в +9 /-7g. «Качка» була обрана, як видно, для забезпечення стійкості при задній центрівці (мотор і акумулятори знаходяться в хвості).

Але помітна неозброєним поглядом неоригінальність компоновки GT4 не повинна нас бентежити, бо його головна перевага в іншому. На одній тільки літієвої батареї літак може пролетіти до 540 км (в сприятливих вітрових умовах), маючи крейсерську швидкість 296 км/год. Правда, ще при падінні заряду до 25% від максимуму включиться ДВС, який буде підживлювати акумулятор під час подорожі. Паливний бак GT4 вміщує 86,25 л бензину, що забезпечує додаткові 1300 км. Загальна дальність, таким чином, становить 1 850 км (при експлуатації на 220 кВт, 55% потужності). При цьому навіть при роботі ДВС економічність вражає: формально витрата дорівнює 6,16 л на 100 км, що менше, ніж у автомобіля, який має, звичайно, меншу крейсерську швидкість. Зрозуміло, все це відноситься тільки до економічних режимів польоту; максимальна швидкість літака - 574 км/год (як у винищувача початку Другої світової), і на ній рекордів економії не поставиш.

Якою ціною далися ці досягнення? 407-кілограмова літієва батарея важить 34,6% від ваги порожнього літака. Щоб нести її, машину довелося виконати з легких і міцних вуглепластиків, аж до чотірілопатевого пропелера. Що, природно, породило чималу ціну в $ 495 тис., але для вуглепластикового ЛА з крейсерською швидкістю в 300 км/год це не багато (Cessna Corvalis значно дорожче - правда, і кабіна у неї більш простора).

За розрахунками виробника, нова машина забезпечує на 20% меншу вартість кілометра польоту, ніж звичайний бензиновий чотиримісний літак (при цьому середня витрата палива нижче на 80%). Настільки радикальна економія випливає з того, що більша частина польотів повинна виконуватися на дистанції в 370 км і менше, на яких ДВС не включатиметься зовсім. Ці «електричні» 370 км зажадають лише $ 20 (при американських цінах на електроенергію), у той час як на звичайному літаку вони можуть обійтися і в $ 80.

Ясно і те, що ТО таких гібридних літаків не буде дуже частим: електромотори в принципі мають менше рухомих частин і менший знос. А невеликий генераторний ДВС (потужністю з мотор RAV4) буде завжди експлуатуватися при постійних оборотах і без пікових навантажень, що, звичайно, продовжить термін його служби.

Чи може все це переважити недоліки високої ціни - питання спірне. Одне безсумнівно: гібридні літаки з концептів нарешті переходять у фазу активного проникнення на ринок.