Як виростити напівпровідник за допомогою білка

Як виростити напівпровідник за допомогою білка

admin Новини технологій та техніки

Як виростити напівпровідник за допомогою білкаВикориставши білки морських губок, вчені створили кремнієві частинки, що не зустрічаються в природі.Без кремнію немислиме виробництво напівпровідників, де він буквально нарозхват. При цьому, природно, велике значення мають чистота речовини і будова кремнієвих кристалів. Дослідники з Університету Лідса (Великобританія) пропонують спосіб вирощування кремнієвих напівпровідників за допомогою молекулярної біології. На їхню думку, це дозволить створити напівпровідники більш високої якості.

Основа методу - білки, що беруть участь в побудові скелета у тварин. Дослідники зосередилися на сілікатеінах, які допомагають морським губках будувати їх кремнієвий скелет. ДНК з генами сілікатеінів була розмножена, але при цьому в ній природним шляхом виникали мутації. Ці мутації впливали на здатність білка зв'язувати неорганічні речовини і формувати з них складні скелетні структури. Завдяки супутнім мутаціям вчені отримали можливість вибирати: в їх руках виявилося безліч варіантів білків, які по-різному взаємодіяли з оксидом кремнію.

ДНК, що кодує сілікатеіни, прикріплювалися до полістіренових гранул; синтез білка йшов на них, і на них же готові сілікатеіни починали будувати мінерали.

Як пишуть автори роботи в журналі PNAS, деякі з вийшовших в результаті мутагенезу сілікатеінів отримали здатність будувати акуратні кристалічні структури - те, чого не вміли робити вихідні форми цих білків. Завдяки величезній кількості генетичного матеріалу вдалося прискорити процес молекулярної еволюції і в результаті отримати білки, які надалі можна буде використовувати для вирощування кремнієвих частинок із заданими властивостями, формою, розміром і т д.

За словами вчених, за цією технологією так само можна створити білки, які були б здатні вирощувати неорганічні структури (придатні для напівпровідникової промисловості) з інших матеріалів.