Українцям поки що не бачити 4G

admin Новини зв'язку

Українцям поки що не бачити 4GНовий стандарт мобільного зв'язку, що дозволяє завантажувати інформацію також зручно і швидко, як і по дроту, ймовірно, з'явиться в Україні не скоро.

І питання більше не в тому, що держава штучно затримує розвиток нових технологій, а в тому, що оператори зв'язку поки самі не впевнені, чи зможуть вони окупити витрати на впровадження ультрасучасних послуг комунікацій у нашій країні.

Після того як прем'єр-міністр України Микола Азаров побував на презентації 4G (зв'язок четвертого покоління, LTE), організованому в кінці січня одним з постачальників устаткування, він дав Національної комісії з питань регулювання зв'язку та інших держустановам доручення «підготувати грунт» для впровадження технології в Україні. Про це повідомив голова комісії Володимир Олійник.(Також можете почитати - Держава отримає від 3G-тендерів 1 млрд)

Олійник повідомив, що передбачається вивчити можливості впровадження LTE, перш за все, у двох діапазонах - 900 МГц, де зараз працюють оператори мобільного зв'язку в стандарті GSM, і 2,6 ГГц. Відзначимо, що компанія «ММДС Україна» (один з ключових акціонерів - СКМ Ріната Ахметова) володіє загальнонаціональної ліцензією на практично весь діапазон в 2,6 ГГц. Крім цієї компанії, у цьому спектрі працює ще кілька регіональних компаній.

Олійник додав, що дослідження буде проводитися спільно з Міністерством інфраструктури та Міноборони, тому що багато смуги радіочастот все ще зайняті військовими.

Голова НКРЗ заявив, що інтерес до нового стандарту зв'язку проявляють не тільки вище керівництво країни, але й оператори зв'язку. LTE (Long Term Evolution - «стандарт довгостроковій еволюції мереж зв'язку») дозволяє організувати послугу мобільної передачі даних на швидкостях в рази перевищують існуючі можливості мобільних мереж (в потенціалі розвитку стандарту - до декількох Гбіт/сек). Це дозволить стільниковим операторам скласти істотну конкуренцію провідним інтернет-провайдерам. У Європі в ряді країн вже розгорнуто кілька невеликих мереж LTE в 2009-2010 роках.

Але для того, щоб дати старт впровадженню зв'язку 4G в Україну, ця технологія повинна бути занесена до плану використання радіочастотного ресурсу України. Відповідальним за прийняття змін до плану є Госадміністрація зв'язку. Восени перший заступник голови цього відомства Олена Довгаленко заявляла, що чергові зміни будуть зроблені до кінця грудня 2010 року. Але цього з якихось причин досі не відбулося. «Зміни до плану використання радіочастот не вносилися більше року. Хоча за законом це має відбуватися не рідше разу на рік. Ми вже протягом півроку пропонуємо врахувати наші рекомендації в плані РЧ з впровадження LTE », - заявив Олійник. Виконавчий директор профільної асоціації Wireless Ukraine Олег Соболєв припустив, що державі просто не вистачає фінансування для проведення дослідження щодо впровадження LTE.

Що стосується операторів зв'язку та їх господарів, то тут у відношенні 4G складається двояка ситуація. З одного боку в компаніях розповідають, що вони природно дуже зацікавлені у впровадженні нових технологій, а з іншого - не йдуть на компроміс між собою.

Так, наприклад, щоб отримати широкі смуги по 5МГц і більше в діапазоні 900 МГц, GSM-операторам слід провести перерозподіл радіочастот між собою таким чином, щоб вони не були, як зараз, нарізані вузькими смужками. Адже це не дозволяє впроваджувати на них швидкісні стандарти. Але кількість частот у цьому діапазоні у великої трійки - «Київстару», «МТС Україна» і «Астеліт» (life:)) - різне. «Київстару» вдалося «зібрати» понад 50% цього спектру, а у «Астеліту» «дев'ятисотих частот» - кіт наплакав. От і не виходить поділити по-братськи радіочастотне багатство. Хоча акціонер «Астеліту» - СКМ - є одним з ключових акціонерів компанії «ММДС Україна», яка, як уже згадувалося вище, практично монополізувала більш високий діапазон LTE-частот 2,6 ГГц. Цій компанії вдалося кілька років тому переоформити свої частоти під перспективний на той час стандарт зв'язку WiMax. Але прийшла криза, і вирішено було почекати. У СКМ вчора відмовилися коментувати подальші плани по розвитку свого активу. Виходить, що частоти за які в Європі оператори викладають державі мільярди євро, у нас в країні лежать мертвим вантажем до кращих часів.

«У мене складається таке враження, що в операторів зв'язку немає сильної зацікавленості в просуванні даного питання. Хоча постачальники обладнання навпаки висловлюють готовність фінансувати дослідження з впровадження LTE », - зазначає Соболєв. Мабуть, його припущення дуже близько до істини. «Перспективи LTE в Україну далекі й розпливчасті, перш за все, з економічних причин. LTE можна розглядати, скоріше, як альтернативу в умовах, коли розвиток UMTS з якихось причин неможливо. Попит на послуги передачі даних, який існує в Україні, найбільш оптимально можна задовольнити за рахунок бездротових технологій третього покоління в поєднанні з фіксованим інтернет-доступом. Будівництво окремої LTE мережі потребують більше інвестицій, ніж розгортання UMTS на основі існуючих мереж другого покоління, у той час як дохід з одного абонента буде однаково низьким у порівнянні з Європою чи США», - заявляє начальник відділу впровадження проекту UMTS «МТС Україна» Герман Смирнов . Крім того, за його словами, призначені для користувача LTE-пристрої також дорогі і не поширені. У «Київстарі» погоджуються з колегами: «Більш реалістичним ми бачимо проведення конкурсу на ліцензії UMTS (3G) в діапазоні 1,9-2,2 ГГц».

Оператори періодично страхають через ЗМІ чиновників: мовляв, якщо ми не отримаємо ліцензії на 3G найближчим часом, то вони їм будуть не потрібні, оскільки вже буде розвиватися LTE. Однак, реальність інша. Учасники ринку поки що серйозно налаштовані тільки на стандарт третього покоління зв'язку. Звичайно, все може змінитися, коли LTE стане масовим і подешевшає. Але це буде вже точно не в 2011 році.