Чи врятує «Київстар» Африку?

admin Новини бізнесу

Київстар змінить власниківЧерез кілька місяців може зазнати суттєвих змін склад акціонерів «Київстару», який нещодавно поглинув «Beeline Україна».

Норвезький телекомунікаційний холдинг Telenor, який до кінця весни 2010 року контролював більше половини зоряного оператора (56%), нинішньої весни з великою ймовірністю буде контролювати тільки чверть (25%), і то опосередковано - через холдингову компанію Vimpelcom Ltd.

Основними власниками «Київстару» можуть стати російська компанія Altimo ("Альфа") і єгипетський мільярдер Нагіб Савіріс. Вони повинні отримати 31% і 30,6% голосуючих акцій після завершення угоди в VimpelCom ltd. Наглядова рада цієї компанії в неділю схвалила об'єднання з компаніями Нагіба Савіріса. Представники Telenor при цьому виступили проти.(перегляньте -Лікарняний Джобса підкосив акції Apple)

В обмін на 100% італійського оператора Wind Telecomunicazioni SpA і 51,7% Orascom Telecom Holding (у нього входять телекомоператорів в Азії, Африці, Канаді і на Близькому Сході) Савіріс стане власником 30,6% голосуючих акцій в VimpelCom. Крім того, він отримає $ 1,495 млрд.

У Telenor заявили, що збираються вжити всіх можливих заходів для того, щоб не допустити закриття угоди, оскільки на їхню думку ціна, яку VimpelCom платить за операторів Савіріса, завищена. «Дуже шкода, що Telenor знову ставить свої корпоративні інтереси вище за інтереси інших акціонерів», - відзначили в Altimo.

Ця ситуація дуже схожа на ту, в якій норвежці і росіяни побували в 2005 році. Тоді перші були проти виходу на наш ринок російський компанії Beeline. Їх головним аргументів знову була ціна. Скандинави вважали, чтоза «Українські Радіосистеми» переплатили. Цей конфлікт переріс у справжню корпоративну війну, яка тривала п'ять років.

І тільки в квітні 2010 року акціонери «Київстару» і Beeline об'єднали свої активи в рамках єдиної холдинговою компанією VimpelCom зі штаб-квартирою Амстердамі. Після цієї угоди Telenor втратив контроль у «Київстарі» і став опосередковано володіти в ньому тільки 36% голосуючих акцій. При цьому частка «Альфи» склала - 44,65%. Тоді здавалося, що в конфлікті поставлена крапка.

У руслі останніх подій неоднозначним виглядає недавній коментар Telenor щодо експансії. «Ми ніколи не зупиняли розширення «ВимпелКому» за кордон. Ми тільки були проти форми купівлі «Українських Радіосистем» в Україну. Всі інші розширення ми підтримували», - заявив менеджер з комунікацій головного офісу Telenor Норвегії (Осло) Даг Мелгаард, коментуючи інформацію норвезьких ЗМІ про секретні депеші американського посла. В одній з них голова МЗС Росії Сергій Лавров нібито звинуватив Telenor у блокуванні російських інвестицій в Україні, а також в інші радянські республіки «в інтересах обмеження впливу Росії на ці території». Директор з комунікацій компанії «Altimo» Євген Думалкін, залишив без відповіді запитання про те, чи є у Telenor можливість заблокувати угоду з єгипетським мільярдером.

Чи судилося «Київстару» стати другим Beeline?

Позиції норвежців в Україні значно ослабли. В кінці 2010 року припинило свою роботу представництво Telenor в Києві. Шансів на реабілітацію на нашому ринку у скандинавів не було. Ймовірно, вони могли б виступити в якості одного з основних претендентів на «Укртелеком», який до кінця року так і не встигли приватизувати. Але держава прописало в приватизаційних умовах конкурсу заборону на участь компаній, в яких іноземні держави володіють більш ніж 25% акцій. А уряду Норвегії належить 54% акцій в Telenor. Потрібно враховувати і той факт, що норвежці вважають за краще отримати домінуючий контроль, а не задовольнятися роллю міноритарного акціонера. Отже, при нинішньому розкладі український ринок взагалі може не представляти для них інтерес як такий.

При цьому перспективи українського «Київстару» у розвитку всесвітнього холдингу VimpelCom виглядають досить туманно. Адже основні пріоритети об'єднання-міжнародна експансія, яка вимагає залучення колосального обсягу грошових коштів. Відзначимо при цьому, що борг холдингу після завершення операції з Wind за попередніми оцінками складе $ 25,7 млрд. І повертати його, мабуть, буде не так просто. Це пов'язано з тим, що російський Beeline за останній рік послабив свої позиції. Поки управлінці думали про міжнародне пануванні, енергійний «Мегафон», будучи бронзовим призером «великій трійці» російських операторів, сконцентрувався на розвитку зв'язку третього покоління і обійшов бджолиний бренд. Так, вже за підсумками третього кварталу минулого року Beeline показав третій результат за обсягами виручки в Росії. Гендиректор Vimpelcom Олександр Ізосімов не став заперечувати наявність проблем. Мабуть, російський оператор останні роки був сильно обтяжений боргами, які утворилися в 2008 році після покупки за $ 4,3 млрд оператора фіксованого зв'язку «Голден Телеком». Тому інвестиції були урізані.

«Київстар» у холдингу виглядає цілком робочою конячкою, яка не обтяжена боргами і стабільно приносить прибуток. При цьому в компанії має чималий запас міцності. При цьому «Київстар» збирається в найближчі роки активно розвивати напрямок швидкісного інтернету і отримувати ліцензію на зв'язок третього покоління (3G). Це означає для оператора нові багатомільйонні витрати. Неясно, чи буде VimpelCom підтримувати всі пріоритети оператора, і чи може його прибуток бути реінвестований у нові напрямки в Україні. Адже угода з Wind чревата появою в холдингу африканських активів, які зажадають суттєвої фінансової підтримки. В іншому випадку у VimpelCom можуть з'явитися великі неприємності. Зокрема, зараз влада Алжиру звинувачує керівництво одного з самих великих операторів Нагіба Савіріса - OTA - у несплаті податків. Якщо платіж не буде зроблений найближчим часом, уряд Алжиру націоналізує компанію.

Важко сказати, спіткає «Київстар» в Україні доля Beeline в Росії, який погіршив свої позиції не в останню чергу через розпилення уваги менеджменту на рішення внутрішньокорпоративних проблем. Ясно одне, карта українського оператора може бути розіграна в погано передбачуваній грі світового масштабу, умови якої диктує наш східний сусід.

Вконтакте
Pinterest