VIA розробляє процесор x86 з вбудованим блоком штучного інтелекту

admin Новини hardware

Поки публіка спостерігає за зіткненням гіганта Intel з більш дрібним, але наполегливим конкурентом в особі AMD в області процесорів x86, третій ліцензіат x86, компанія VIA, перебуває в тіні. І якщо AMD активно відвойовує свої позиції на ринку, то тайванська компанія до цих пір не діяла в області центральних процесорів. Але, як виявилося, в її надрах йшла робота над новим багатоядерним процесором, призначеним для підприємств і, можливо, робочих станцій - він розроблений дочірньою компанією CenTaur, яка розташовується в Остіні (штат Техас).

Схоже, VIA хоче залучити до свого продукту увагу потенційних покупців за допомогою інтегрованого прискорювача алгоритмів машинного навчання. Серед іншого вона робить ставку на готові рішення CCTV для розпізнавання осіб за допомогою нового процесора. Більш того, у CenTaur вже готовий робочий прототип - компанія називає його першим ЦП x86 з вбудованим прискорювачем ІІ.

Чіп налічує вісім 64-бітових ядер з архітектурою x86 і вбудований співпроцесор ІІ під назвою NCORE. Кільцева шина з'єднує вісім ядер ЦП і NCORE з іншими компонентами. Процесор може запропонувати інші цікаві особливості, включаючи 16 Мбайт розподіленої кеш-пам'яті L3, чотириканальний контролер пам'яті DDR4-3200 і 44 лінії PCI-Express 3.0. Крім того, південний міст повністю інтегрований, так що по суті мова йде про однокристальної системі. Процесор навіть здатний працювати в платах з декількома контактними майданчиками (на що, як правило, здатні лише серверні ЦП), хоча VIA не вдавалася в подробиці про використаний з'єднанні.

NCORE визначається ПО як підключений через шину PCI пристрій, який забезпечує такі функції, як побудова нейронних мереж і прискорення машинного навчання. Судячи з усього, в NCORE є щось більше, ніж просто апаратне забезпечення з фіксованою функцією, яке перемножує матриці. Розробники стверджують, що блок здатний прискорювати завдання ІІ зі швидкістю 20 трлн операцій в секунду при пропускній здатності кеша в 20 терабайт / с.

Ядра ЦП в прототипі працюють на тактовій частоті в 2,5 ГГц, причому VIA говорить про дуже ефективну організації підсистеми кеша. Також згадана підтримка найсучаснішого набору інструкцій серверного класу - AVX-512, чого не вистачає навіть Zen 2. Останнє, можливо, вказує на потужний блок FPU. Фізичні розміри кристала складають 195 мм ², при цьому використовуються не самі передові норми виробництва TSMC - 16-нм техпроцес FinFET.

CenTaur працює над максимально зручною і прозорою підтримкою свого прискорювача ІІ в найпопулярніших бібліотеках глибинного навчання на кшталт Google TensorFlow, PyTorch та інших. При цьому робота забезпечується через стандартний драйвер Linux (в тому числі на Ubuntu). Компанія відзначає, що її співпроцесор NCORE дозволяє замінити 23 ядра Intel x86 з підтримкою інструкцій VNNI (оптимізують роботу з дрібними типами даних, що використовуються в процесах машинного навчання і прийняття рішень), одночасно звільнивши ядра x86 для задач загального призначення.

VIA продемонструє свій поки ще безіменний процесор і працює випробувальний стенд на заході ISC East 2019, яке пройде 20-21 листопада.

Вконтакте
Pinterest