Чим Android краще iOS (iPhone OS)

admin Різні статті

Android 2 проти iOS 4

Чим Android краще iOS (iPhone OS). Перший огляд операційної системи Android був трохи більше року тому. У ньому говорилося про те, що система виглядає дуже перспективною, проте ще злегка сирувата.

За минулий час система Android цілком очікувано сильно розвинулася: постійно виходять нові версії, з'являються найрізноманітніші цікаві збірки, під Android написано понад сто тисяч додатків (число 100 000 в Android Market було подолано у жовтні 2010 року), а в Штатах продажі  комунікаторів на Android вже перевищили продажі iPhone.

І коли я став тестувати Android, вивчаючи нові гуглофони Samsung Galaxy S і Google Nexus S, то прийшов до висновку, що в даний момент ця система як мінімум не поступається iOS 4 (і багато в чому її вже перевершує), а вже в порівнянні з Windows Mobile 6.5 - це просто небо і земля.

Чим же такий хороший Android в порівнянні зі своїм головним і практично єдиним на даний момент конкурентом iOS (раніше система називалася iPhone OS)?

Давайте перерахуємо по пунктах. При цьому, зрозуміло, я розглядаю лише чистий iOS (iPhone OS) - без усяких jailbreak, репозиторіїв і так далі, тому що ці терміни для звичайних користувачів звучать повною нісенітницею.(Стаття про  відновлення BIOS)

Відкритість платформи

Що ж таке OS Android? Android - це проект з відкритим кодом, що розробляється Open Handset Alliance під патронажем Google і кількох десятків інших відомих компаній. Відкритість дає надзвичайну гнучкість: всі охочі можуть модифікувати систему, створювати певні збірки, розробляти під неї будь-які програми та встановлювати Android на найрізноманітніші пристрої (як правило, комунікатори й планшети), тим більше що ця система - безкоштовна.

Немає жорсткої прив'язки до централізованого магазину

Для Android існує Android Market (аналог епловського App Store), з якого можна викачувати і найрізноманітніші додатки. Однак Android дозволяє викачувати і встановлювати додатки з будь-яких інших джерел - якщо користувач явно виставить дану опцію в налаштуваннях. Багато додатків для Android поширюються у вигляді спеціальних архівів, які досить закачати на карту пам'яті телефону і встановити потім в пристрій.

У пристрій на Android можна закачувати що завгодно

Всім прекрасно відомо одне з найбільш неприємних обмежень для iOS - програма iTunes (в просторіччі - "тунець"), через яку здійснюється закачування в пристрої від Apple певних даних. Мало того що це з багатьох причин не сильно зручно, але ще і створює значні труднощі, коли вам потрібно скопіювати в телефон дані, які iTunes не розуміє. У прошивках iPhone OS третьої версії навіть закачування звичайних книг для читання в iPhone було дуже навіть нетривіальним завданням. А вже якщо ви хочете використовувати вбудовану пам'ять телефону просто як накопичувач - для цього доведеться здійснювати дії, зовсім недоступні звичайним користувачам (jailbreak і так далі).

У Android подібних обмежень немає як класу. Коли пристрій на Android підключається до комп'ютера, ви можете отримати доступ як до файлів і папок його вбудованої пам'яті, так і до файлів і папок картки.

Ви можете замінювати будь-які системні програми

У iOS ви далеко не завжди можете замінити якісь системні програми, які вам не подобаються. В Android це робиться елементарно: по-перше, ви можете просто встановити якийсь інший додаток для виконання певних системних завдань (SMS, пошта і так далі), а по-друге, ви можете встановити іншу прошивку, в яку включені ті системні програми, які вам потрібні.

Гнучкість робочого столу

Одна з головних, на мій погляд, проблем з iOS - це жорстка і примітивна структура робочого столу. Нижня dock-панель з причепленими постійними піктограмами, змінювані вікна десктопа з піктограмами - над нею. Ну і з четвертої версії, хвала всім богам, з'явилася можливість на десктопі розміщати папки з піктограмами. Ну і все. Dock-панель ніяк не модифікується (крім зміни піктограм), а вже про віджети, спеціальні ярлики і так далі не може бути й мови.

В Android з робочим столом можна робити практично що завгодно. За нього відповідає спеціальна програма-оболонка (launcher): вони бувають дуже різні, і ви можете поставити ту оболонку, яка вам найбільше подобається. А можете поставити їх декілька і при необхідності перемикатися між ними, що ще цікавіше.

Свобода тут - надзвичайна. Мало того що ви можете вибирати будь-які оболонки (аби тільки вони підтримувалися вашою версією Android), а й навіть обраний варіант ви можете як завгодно настроювати під свої завдання: і конфігуруванням оболонки (нерідко трапляються версії з дуже гнучкими налаштуваннями), і установкою різних віджетів, ярликів, піктограм і так далі.

Різні варіанти вікна блокування

Вікно блокування в iOS дуже добре продумано і цілком функціональне. (Його навіть сперли для Windows Mobile 6.5 - правда, дуже криво.) Однак ви не можете поміняти це вікно або додати в нього якісь потрібні вам елементи. В Android, незважаючи на те що базове вікно блокування окрім як перепрошиванням не поміняти, це питання цілком можна вирішити. Якщо вам не подобається вікно блокування вашої прошивки, досить завантажити й встановити яку-небудь з відповідних утиліт, яка буде заміняти це вікно.

Серед вікон блокування, доступних в Android Market, чимало дуже просунутих. Ось, наприклад, вікно блокування програми WidgetLocker, в якому можна додавати свої слайдери, встановлювати  віджети і так далі.

Область повідомлень

Дуже добре придумана  в Android область повідомлень. Працює це таким чином. У верхній (або нижньої - таке теж буває) частини екрану є смужка, в якій з'являються самі різні повідомлення: заряд акумулятора, рівень сигналу мобільника, звук, активні програми, види підключень та інше. Аналогічна область є і в iOS, і в Windows Mobile. Однак тільки в Android можна потягнути пальцем за цю область - і вона відкриється на весь екран, видавши список нещодавніх подій, частина з яких може виявитися досить корисною: наприклад, інформація про встановлені програми або видах підключень. Також у деяких прошивках в цій області згори виводяться піктограми включення-виключення звуку, GPS, бездротового зв'язку, автоповороту екрану.

Клавіші управління

Піжонство компанії Apple, яка свої iPhone, iPod Touch і iPad забезпечила однієї-єдиної клавішею управління, виглядає красиво, але не особливо функціонально.

В Android для комфортного управління передбачені як мінімум три клавіші: "Меню", "Додому", "Повернення". Причому кожна з них також працює в двох режимах: коротке натискання і довге. Наприклад, довге натискання на "Додому" зазвичай викликає список останніх запущених програм. А довге натискання на "Повернення" може, наприклад, зупиняти всі запущені фонові програми. Довге ж натискання на "Меню" нерідко викликає вікно пошуку Google, особливо якщо немає такої апаратної кнопки. (У Google Nexus One і Google Nexus S вона є.)

Зрозуміло, реакцію системи на довгі натискання даних кнопок можна змінювати.

Багатозадачність

Я б не сказав, що мені дуже подобається, як в Android реалізована багатозадачність. Але тут взагалі не спостерігається золотої середини. У Windows Mobile за замовчуванням всі програми залишалися висіти в пам'яті і вивантажувати їх звідти доводилося вручну. (Або ставити милиці, які допомагали закривати додаток довгим натисканням на "хрестик".) У iPhone OS багатозадачності взагалі не було як класу (тільки push). У iOS багатозадачність ніби як включили, але в умовах системи, в якій спочатку багатозадачність не передбачалася, це все виглядає дуже і дуже криво. Особливо якщо врахувати той факт, що в додатках під iOS за вимогами Apple не передбачається кнопка "Вихід", бо цією кнопкою є єдина клавіша управління Home.

В Android прийшли, так би мовити, до середини. Причому не особливо золотої. Тут у додатку може бути кнопка "Вихід", може не бути. При натисканні на клавішу "Додому" додаток закривається, але при цьому може залишатися в пам'яті.

При довгому натисненні "Додому" можна побачити список останніх програм, деякі з яких можуть бути запущеними. При виклику диспетчера пам'яті (або аналогічного додатка) можна побачити список активних програм, подивитися витрачання ними оперативки і процесора і закрити якісь з них або відразу всі.

З одного боку, система сама стежить за тим, щоб пам'ять не забивалася, тому, коли черговий запущений додаток вимагає оперативки, система вивантажує старі програми (якщо їх можна вивантажувати).

Проблема тут тільки одна. Якщо додаток задіє процесор або якісь види зв'язку, то це буде розряджати акумулятор. Хоча для активного застосування, яке зараз використовується, - це нормально.

Також у системі передбачено перегляд запущених служб (віджети, сервіси), які можна вручну зупиняти.

Синхронізація з обліковим записом Google

Android - система, що досить тісно інтегрована з сервісами Google. Якщо використовувати ці сервіси - пошта, контакти, розклад, фотографії, - то з збереженням своїх даних і їх синхронізацією все буде просто чудово.

Android вміє автоматично і у фоні синхронізуватися з обліковим записом Google, і при цьому вам взагалі немає потреби піклуватися про те, щоб усі ваші дані в телефоні відповідали даними в Інтернеті.

Я за останній час перепробував кілька різних телефонів і ставив на них різні прошивки. Після повного оновлення софта достатньо підключитися до Wi-Fi, внести в настройки телефону дані свого облікового запису, і через пару хвилин у мене на телефоні:

  • всі мої контакти;
  • повний розклад;
  • вся пошта з GMail;
  • всі SMS (за допомогою спеціальної утиліти, що працює з GMail);
  • всі фотографії з альбому Picasa;
  • всі викачані або куплені додатки (таке система також вміє).

Таким чином, налагодження нового телефону (також після перепрошивання або після відновлення заводських налаштувань) зводиться практично лише до відновлення робочого столу з бекапа обраної мною оболонки. Всі разом займає кілька хвилин.

Відсутність жорсткої прив'язки до заліза

Один з найважливіших аспектів, хоча я його поставив в самому кінці.

Що таке iOS? Це операційна система, яка встановлюється виключно на iPhone (iPod Touch), якщо говорити тільки про телефони. (Про планшети буде окрема розмова.) І якщо вам, наприклад, не подобаються розмір iPhone, його вага, ціна або дозвіл екрану, то що вам залишається? Нічого! Або їсте iPhone з iOS, або йдете лісом.

І лісом цілком є куди йти. У бік Android. Тому що з Android вже зараз випускається маса апаратів - практично будь-якого кольору, розміру, розширенням екрану, ціни.

Хочеться легкий апарат з дуже якісним екраном - будь ласка, Samsung Galaxy S або Google Nexus S. Хочеться здоровенний екран - будь ласка, HTC Desire HD (спадкоємець HTC HD2). Хочеться фірмовий, але простенький і недорогий - будь ласка, ціна починається від 6 тисяч рублів. Ну і якщо хочеться за дві копійки, але щоб телефон на Android - будь ласка, що-небудь конкретно китайське баксів за 140. Але от з цим я б на вашому місці не ризикував.

Це дуже зручно - мати можливість підібрати під потрібну платформу апарат, повністю відповідний вашим завданням, потребам і фінансовим можливостям. З iPhone таке проходить тільки в тому випадку, якщо саме iPhone відповідає вашим завданням, потребам і фінансовим можливостям. Воно, звичайно, може збігатися, і в багатьох дійсно співпадає. Але далеко не у всіх.

От у принципі і всі головні, як я вважаю, плюси і гідності Android на даний момент. З Windows Mobile я цю операційну систему навмисно не порівнюю: стара Windows Mobile померла, при здоровому розумі з нею більше ніхто працювати не буде при наявності Android, а нова тільки з'явилася, і поки рано робити висновки про її життєздатність (Російська версія Windows Phone ще навіть не вийшла.)

А тепер, для об'єктивності, поговоримо про деякі мінуси Android в порівнянні з тією ж iOS.

Ненажерливість по відношенню до акумулятора

Android досить часто намагається вилізти в Мережу за синхронізацією, різними перевірками і так далі. Крім того, нерідко акумулятор "їдять" запущені у фоні додатки. У результаті витратаи виходять значні і буває так, що повної зарядки не вистачає і на день.

Проблема, в загалі, можна вирішити, але за допомогою танців з бубном. По-перше, перебуваючи не в стаціонарному режимі потрібно вимикати всі види автоматичної синхронізації і синхронізувати вручну. По-друге, треба ставити спеціальні утиліти, які стежать за споживанням батареї і сигналізують вам про те, що потрібно відключати ті чи інші програми (або відключають їх самостійно).

Але це, звичайно, створює певні труднощі.

Мало варіантів "з коробки"

Android - система надзвичайно гнучка, і цей позитивний факт одночасно є деяким чином і негативним. Розраховуючи на те, що користувач сам налаштує систему під себе, як йому буде завгодно, виробники телефонів не особливо піклуються про те, щоб дати користувачеві готовий варіант "з коробки". З того, що я бачив, хіба що Samsung і HTC пропонують більш-менш готові рішення, та й то - з певними застереженнями.

У результаті на даний момент не вистачає саме "коробкових" варіантів: з певним набором додатків, з налаштованим десктопом - нехай навіть користувач потім все і поміняє.

І тут є певний парадокс. Серед "народних" збірок повно фактично "коробкових рішень". Однак, щоб їх встановити, телефон треба перепрошивати. А це заняття зовсім не для звичайних непросунутих користувачів, для яких термін "перепрошивка" є лайливим і які з цим зв'язуватися абсолютно точно не будуть.

Але питання це - вирішуване. Зрештою, телефони на Windows Mobile в масовому порядку, достатньо довго поставлялися з голою WM, десктоп якої був не витримують жодної критики ще на етапі свого народження, не кажучи вже про його абсолютно потворний розвиток. Ну і нічого, потім пішло-поїхало: в HTC розробили гарну оболонку HTC Sense (втім, вона спочатку пройшла через досить примітивні етапи), в Samsung для моделі SGH-i900 зробили шикарний десктоп з віджетами плюс айфоноподібне вікно з додатками, тобто процес з якогось моменту пішов.

З Android це також скоро станеться. Виробники почнуть змагатися на тему того, хто запропонує більш просунуте і якісне рішення "з коробки", - це вже потихеньку відбувається. Ну і принадність Android полягає в тому, що хочете - використовуйте коробкове рішення, не хочете - налаштовуйте його під себе, як вважаєте за потрібне.

Інших мінусів я не виявив. Ну і далі можна говорити тільки про конкретні додатках - наскільки добре вони підходять для вирішення тих чи інших завдань. І про це буде окрема стаття. Отже ми вирішили чим Android краще iPhone OS.

Також цікава стаття - Прошивка BIOS материнської плати

Вконтакте
Pinterest