Типи файлових систем

admin Різні статті

Типи файлових системТипи файлових систем. Файли на носіях інформації (жорстких дисках, флешках, оптичних носіях і т. п.) організовуються, зберігаються і іменуються згідно з визначеним порядком, який називається файловою системою. Різним носіям притаманні різні типи файлових систем. З якими з них може зіткнутися рядовий користувач?

Типи файлових систем

Файлова система впорядковує файли, щоб операційній системі було легше з ними працювати: драйвера файлової системи передають ОС дані про імена файлів, їх розмір, атрибутах, місцях розташування. Файлова система визначає максимально можливу довжину імені файлу, його максимальний розмір та інші параметри.

Для різних носіїв існують різні типи файлових систем. До речі, носій не обов'язково повинен бути фізичним: існують, наприклад, віртуальні і мережеві файлові системи. Які бувають типи файлових систем в залежності від їх призначення, тобто носія?

Типи файлових систем в залежності від їх призначення

У першу чергу користувач стикається з файловими системами, призначеними для носіїв з довільним доступом. До таких носіїв відносяться, наприклад, жорсткі диски. Якщо ви користуєтеся операційною системою Windows, то, швидше за все, ви маєте справу з файловою системою NTFS. Старі версії операційної системи використовували файлову систему FAT32, яка до цих пір використовується на флешках.

У багатьох дистрибутивах операційних систем, заснованих на ядрі Linux, в якості файлової системи за умовчанням зазвичай використовується ext (Extended File System - розширена файлова система). Є кілька версій цієї файлової системи - ext2, ext3, ext4. У свіжих версіях дистрибутивів, заснованих на ядрі Linux (в тому числі і Google Android), файлової системою є ext4.

Свої файлові системи є і у оптичних носіїв - CD і DVD дисків. Універсальним вважається стандарт ISO 9660, такі диски читають комп'ютери з будь операційною системою - Windows, Mac OS Х, Unix. Є також формат файлової системи UDF, який більше підходить для дисків великого об'єму (DVD, Blu-ray). Існують і інші файлові системи для оптичних дисків, менш поширені.

З жорсткими дисками, флешками і оптичними дисками ми стикаємося частіше, ніж з іншими носіями, тому їх файлові системи і цікавлять нас найбільше. Але все ж варто знати, які ще бувають типи файлових систем:

  • віртуальні файлові системи;
  • мережеві файлові системи;
  • файлові системи для носіїв з послідовним доступом (до них належать, скажімо, магнітні стрічки);
  • файлові системи для флеш-пам'яті;
  • спеціалізовані файлові системи.

Давайте трохи докладніше поговоримо про типи файлових систем, призначених для носіїв з довільним доступом, наприклад, жорстких дисків і флешок. Тип конкретної файлової системи впливає на параметри файлів, наприклад, розмір імені файлу. В системі FAT32 максимальна довжина імені файлу - 255 символів. В NTFS по специфікації - 32 768 символів, але деякі ОС накладають обмеження, тому в реальності максимальною довжиною будуть все ті ж 255 символів Unicode. В ext2/ext3 довжина імені обмежена 255 байтами.

Також від файлової системи залежать можливі атрибути файлу. Так, системи FAT32 і NTFS дозволяють привласнювати файлам атрибути «тільки для читання», «системний», «прихований», «архівний». А система ext2 пропонує такі атрибути, як «установка для користувача ID», «установка групового ID» і так званий ''липкий біт".

Є свої відмінності і між файловими системами FAT32 і NTFS. Обидві ці файлові системи використовуються ОС Windows, система NTFS прийшла на зміну FAT32 і використовується в останніх версіях ОС. В системі FAT32 розмір диска обмежений приблизно 8 терабайтами, в NTFS він може становити 264 байт. Максимальний розмір файлу в FAT32 - 4 Гб, в NTFS - 264 байт мінус 1 кілобайт (теоретично), а фактично - 244 байт мінус 64 кілобайт. Також в NTFS більше максимальна кількість файлів, є і деякі інші відмінності.

Але при цьому система FAT32 все ще використовується на USB флеш-накопичувачах (флешках), тому що забезпечує більш високу швидкість запису, читання і копіювання даних. Тому найчастіше флешки форматуються саме в FAT32, а не в NTFS. Форматувати флешку в NTFS є сенс лише в тому випадку, якщо вам потрібно записати на неї файл розміром більше 4 Гб.

Тепер ви знаєте, які існують основні типи файлових систем і в яких випадках ви можете зіткнутися з тією чи іншою файловою системою.

Вконтакте
Pinterest