IPS матриця

admin Різні статті

При виборі ноутбука, дисплея і телевізора доводиться замислюватися про його передачу кольору. У магазині досить складно протестувати обладнання, щоб побачити глибину всіх кольорів. Залишається тільки сподіватися на характеристику монітора, в якій зазначений тип матриці. Якщо в характеристиках дисплею вказана IPS-матриця, що це означає і чи не розчаруєтеся ви в такому моніторі?

Що таке IPS матриця

Сьогодні монітори з IPS-матрицею (In-Plane Switching) вважаються одними з найкращих за колірною передачею. Звичайно, вартість їх трохи більше, ніж моніторів з TN+film, але повірте, що вони того варті. Давайте трохи заглибимося в історію розвитку IPS-матриць, щоб зрозуміти всі їхні переваги і недоліки.

Історія розвитку IPS-матриць

Вперше тип матриці IPS був створений компанією Hitachi в 1996 році. Тоді був представлений новий метод розташування кристалів у кожному осередку монітора. Так, в моніторах з матрицею TN + film (Twisted Nematic) кристали утворюють спіраль, коли до них подають напругу, вони в горизонтальній площині повертаються відносно один одного між двома пластинами, щоб передати необхідний колір. Технологія ця проста і досить дешева, але у неї є істотні недоліки: погана передача кольору та спотворення кольорів при зміні кута перегляду (засвічування і затемнення кольорів, якщо дивитися на монітор не під кутом 90°).

Види IPS матриць

Як альтернатива матрицям TN була придумана технологія IPS, згідно якій кристали всередині осередків розташовуються по одній лінії. Щоб кристали передали потрібний колір, під дією напруги вони повертаються рівномірно один одному, кожен займає своє положення в комірці. Завдяки цьому передача кольору у IPS-матриць набагато краще, ніж у TN. З таким розташуванням кристалів вдалося домогтися широкого кута перегляду - аж до 178 °, при якому кольори не спотворюються. Були й істотні недоліки: повільний відгук, що було помітно в динамічних сценах.

Але це був далекий 1996 рік, а з тих пір IPS-матриця була вдосконалена. З'явилася матриця S-IPS, у якої зменшено час відгуку. У матриці AS-IPS поліпшена контрастність і прозорість, тому кольори стали яскравішими. І все ж тоді багато хто був скептично налаштований з приводу використання IPS-матриць для моніторів.

І лише в 2009 році IPS-матриці стали найкращою технологією для LCD-моніторів. Тоді вийшла матриця E-IPS, у якої час відгуку кристалів зменшено до 5 мс. Це означає, що ніякого розмиття динамічних сцен вже не спостерігається. Варто сказати, що розмиття в русі не буде вже при відгуку кристалів в 14 мс.

Матриці P-IPS розраховані для використання на професійному обладнанні, тому такі монітори вибирають дизайнери і фотографи. У моніторів з P-IPS матрицею забезпечене 102%-е охоплення колірного простору NTSC і 98%-е охоплення Adobe RGB. Така матриця може передавати більше мільярда кольорів! Звичайно ж, монітори з P-IPS-матрицями сьогодні є найдорожчими.

Переваги IPS-матриці

Які ж переваги дає використання IPS-матриці для звичайного користувача? Звичайно, це краща передача кольору. Поставте поруч два монітори з матрицями IPS і TN і ви побачите різницю. У технології TN немає можливості змінювати півтони, які роблять картинку такою реальною і живою.

Друга перевага IPS-матриці - це коректне відображення кольору з будь-якого кута перегляду. Варто відзначити, що спостерігається світіння чорного фіолетовим, якщо дивитися з максимально можливого кута, але в такому положенні ви навряд чи будете дивитися фільм або працювати за комп'ютером. А ось чого дійсно не буде при зміні кута огляду - це затемнення й засвічування картинки.

У IPS-матриці завдяки лінійному розміщенню кристалів усередині осередку практично ідеальний для людського ока чорний колір. Він насичений і дуже глибокий, а не темно- сірий, як на моніторах з TN- матрицями. До речі, в сучасних IPS-матрицях була покращена передача білого кольору, щоб він був більш реалістичним, ніж раніше. Такий підхід до перенесення кольорів робить матриці IPS зручними для очей, тому під час роботи ви будете не так сильно втомлюватися.

Вконтакте
Pinterest