Історія назв моделей мобільних телефонів

admin Різні статті

Nokia, Samsung, Soni Ericsson, Motorola, Siemens, LG - історія найменувань. Історія назв мобільних телефонів. Колись модельні ряди у виробників мобільних телефонів були досить бідними. Як правило, була присутня одна модель початкового рівня, одна модель середньої цінової категорії, одна модель бізнес-класу й, іноді, ще яка-небудь модель для певної ніши.

Історія назв моделей мобільних телефонів

Simens

Найбільш показовими в цьому плані були мобільні телефони нині не існуючої марки Siemens: у неї відразу було зрозуміло: C55 – це подальший розвиток лінійки C45, C35 і C25, модель, що відноситься до середнього класу, A55 – модель початкового рівня, S55 – бізнес-телефон, а SL55 – модель того ж рівня, тільки з ексклюзивним дизайном.

Багато хто знає, що система позначення моделей була запозичена Simens в іншої німецької компанії – «Мерседеса». Однак на останньому етапі свого існування виробник зробив головну помилку, випустивши безліч нових моделей з безсистемним принципом присвоєння індексів. Букви й цифри сипалися як з рогу достатку, а зрозуміти, чим відрізняється, наприклад, CX75 від SP65, стало зовсім неможливо.

Причину виниклої плутанини пояснити легко. Автомобільна система найменувань підходить тоді, коли мова йде про нечисленні модельні ряди. Чи багато ви знаєте автовиробників, які пропонують відразу по два-три десятки моделей? Звісно ні, вся різноманітність досягається за рахунок безлічі доступних комплектацій однієї й тієї ж моделі.

Виробники телефонів пішли іншим шляхом: ті самі моделі (а точніше, програмно-апаратні платформи) випускаються в десятках варіантів корпусів майже без змін: пристрої відрізняються один від одного тільки зовнішнім виглядом, і, можливо, незначними деталями типу кількості мегапікселів у камері або наявністю/відсутністю якого-небудь встановленого додатку. А коли моделей стає багато, система перестає працювати: її ємності просто не вистачає для позначення всього, що потрібно позначити – так і виходять індекси типу SXG75.

Nokia

Здається ніяких проблем із присвоєнням індексів не повинно було виникнути у Nokia: чотиризначних індексів теоретично вистачає на 10 тисяч моделей, або на 9 тисяч, якщо не використовувати індекси, що починаються з нуля.

Спочатку в нумерації моделей Nokia прослідковувалася система: 1ххх і 2ххх – початковий рівень, 3ххх – молодіжні телефони, 5ххх – більш функціональні молодіжні телефони, 6ххх – бізнес-телефони, 7ххх – нові технології, 8ххх – іміджеві «трубки» і 9ххх – комунікатори.

Спочатку друга цифра в індексі зіставлялася з поколінням телефону (наприклад, 6110-6210 - 6310 : телефони, виготовлені в різні роки, мали схожі риси дизайну й сповідували ту саму ідеологію), а останні дві говорили про модифікації однієї й тієї ж моделі (наприклад, 6130 – телефон для мереж GSM-1800, або 7250 – те ж, що 7210, але з камерою).

Безладдя в позначеннях стало розростатися поступово. Спочатку виробник заплутався у «хронології» - так, наприклад, модель 6220 й 6230 з'явилась значно пізніше, чим 6610, й по логіці повинна бути різновидом 6210 ( як, наприклад, її «невбиваємий» вариант 6250 Потім почалася плутанина з категоріями: у бізнес-клас стали записувати все, що не відносилось ні до початкового, ні до іміджевого, в 5 серію поповзли телефони-плеєри, а в 7-ій звідкись з'явилися іміджеві моделі типу 7370 і відверто бюджетні апарати, начебто 7100, яким саме місце в 3 або навіть в 2 серії.

Після цього пішли «баяни» - Nokia через нестачу індексів почала використовувати комбінації цифр, відповідних до вже існуючих моделей. Так, наприклад, в 2008 році індекс 6220 одержав новий апарат – такий же номер мала модель 2003 року. Своє ім'я тоді ж втратила й 6210 – нові трубки одержали тільки додаткові приписки Classic і Navigator, які споживачем відразу забувалися – це було особливо неприємно при покупці аксесуарів.

Час між виходом двох моделей з однаковими індексами міг скоротитися ще більше: наприклад, 2600 була випущена в 2004 році, а 2600 Classic – в 2007.

Стало зрозуміло, що система чотирьохзначних індексів себе пережила, тому Nokia почала поступово переходити на буквено-цифрові позначення моделей. У першу чергу прийнялися за смартфони. Спочатку з'явилася серія N – для мультимедійних смартфонів, потім E – для бізнес-смартфонів, а зовсім недавно фіни освоїли нові букви: X для тачфонів і C – для смартфонів середньої цінової категорії. У перспективі літерні позначення, йомовірно, будуть використовуватися й для «звичайних» телефонів.

Sony Ericsson

В Sony Ericsson буквенно-цифрова система позначень з'явилася ще із часів Ericsson. Спочатку вона мала формат «буква й три цифри», і з індексів  PH388 або GF337 можна було зрозуміти, що перший апарат призначений для мереж GSM-1800 (P), виконаний у класичному форм-факторі (H), відноситься до 3 покоління апаратів і є достатньо функціональним (друга цифра – 8). Другий, у свою чергу, працює в мережах GSM-900 (G), оснащений флипом (F) і є досить простим (друга цифра – 3).

Однак ця система з ростом кількості моделей показала свою неефективність, оскільки відповідно до неї занадто багато моделей могли одержати ті самі найменування. Було ухвалене рішення розділити телефони на кілька класів. Букву A (і чотири цифри, що позначають покоління моделі) стали використовувати для апаратів початкового рівня (і модель, що розроблялася тоді як S838, вийшла під індексом A1018s). R (і три цифри номера моделі) стала позначати моделі для професіоналів. Буква T (і дві цифри) стала позначати іміджеві телефони. Наприкінці міг бути суфікс s ( для дводіапазонних Gsm-телефонів), m ( для трьох-діапазонних), e ( для модернізованих варіантів базової моделі), d ( для Damps-телефонів) та ін. Пізніше з'явилася буква P для смартфонів.

Однак, маркетинг зіграв з системою, що одержала назва ART, злий жарт: для просування нових моделей їм стали привласнювати невідповідні індекси, щоб просто зацікавити фанатів марки. Яскравим прикладом може служити випуск моделі R600: по ідеї, це повинен був бути ще більш функціональний апарат, ніж легендарний R520m, однак насправді він являв собою варіацію на тему «початкового» A3618s, тільки з підтримкою GPRS і вбудованою антеною.

Пізніше тенденція збільшилася: бізнес-телефони начебто T610/ T630 називалися іміджевими, базові моделі начебто T290 теж стали «іміджевими», з'явилися додаткові букви Z, K,  S,  J,  W… У результаті система заплутала сама себе, і її потрібно було знову видозмінити. Довелося знову згадати добре забуте старе. Було вирішено використовувати систему «буква й три цифри», при цьому дуже чітко розділяючи телефони на кілька класів. Так, буква C (Cyber-shot) позначає телефони з якісною камерою. F (Fun) – телефони з ухилом убік ігор. G (Generation Web) – телефони для мобільного доступу в Інтернет, J (Junior) – початковий рівень, M (Messaging) – бізнес-орієнтовані смартфоны, R (Radio) – телефони із вбудованим радіоприймачем, U (Unlimited Entertainment) – телефони з багатими мультимедійними можливостями, W (Walkman) – телефони-плеєри, а X (Xperia) – конвергентні комунікатори. Числові індекси стали теж розподіляти з розумом: перша цифра позначає клас пристрою: 1-4 – початковий рівень, 5-7 – середній, 8-9 привласнюється апаратам Hi-End. Друга цифра позначає номер пристрою в серії, а третя – форм-фактор. 0-2 – це класичний корпус, 3-5 – слайдер, 6-8 – «розкладачка», а цифра 9 відведена під інші, незвичайні варіанти корпуса – наприклад, ротатор.

Однак і ця схема є занадто заплутана, тому для ряду нових моделей виробник намагається використовувати не буквенно-цифрові індекси, а слова, що запам'ятовуються, – наприклад, Aino, Satio або Vivaz.

Такий підхід дозволяє надати кожнії моделі індивідуальність і зробити її такою, що легко запам'ятовується: що таке C902, знають тільки фанати марки або читачі «Мобільних Новин», а при слові Aino відразу згадуєш цей акуратний «тачфон» з яскравим дисплеєм.

Motorola

Яскраві імена в останні роки активно використовувала Motorola – фірмова послідовність із чотирьох букв була схожа на абревіатуру, але завжди читалася, нагадуючи те або інше слово англійською мовою – RAZR (razor), PEBL (pebble), ROKR (rocker) і т.п. Заодно кожний телефон одержував позначення виду «буква + цифра»: буква для кожної серії зберігалася, а цифра могла мінятися – відразу було зрозуміло, що RAZR V8 сучасніша, чим RAZR V3.

Зараз виробник поступово відходить від цієї системи найменувань – нові телефони одержують найменування у вигляді простих слів – наприклад, Milestone або Droid. Однак за маркетинговими назвами сховані й буквенно-цифрові індекси: так, той же Droid має індекс A855. Так що позначення «буква й три цифри» використовуються не тільки Sony Ericcsson. Буква A в Motorola привласнюється пристроям, що працюють під керуванням Linux-Систем ( до яких ставиться й Android), C призначена для апаратів початкового рівня в класичному форм-факторові, E – для пристроїв середньої цінової категорії, M – для автомобільних телефонів, W – для бюджетних «розкладачок», V – для іміджевих «розкладачок», Q – для апаратів з Qwerty-Клавіатурою. Раніше використовувалися й інші букви – наприклад, T.

Індекси моделям привласнювалися без якої-небудь зрозумілої системи, вірно лише те, що чим більше саме число – тим більше функціональною є модель. У цілому ж система позначень телефонів Motorola є однієї із самих заплутаних: причиною цього, швидше за все, є активне співробітництво з Odm-виробниками, а також випуск телефонів для безлічі стандартів зв'язку включаючи, наприклад, екзотичний iden ( для якого, однак, завжди використовується перша буква i).

Samsung

Непросто розібратися у позначеннях телефонів Samsung. "Стара" система будувалася за принципом "три букви – риска – буква – три цифри", наприклад, SGHA100. Перші три букви могли бути SGH для Gsm-телефонів і SCH або SPH для Cdma-Телефонів, тому їх звичайно опускали й у побуті називали простіше, типу Samsung D500. Якогось особливого змісту ця самотня буква ніколи не несла, і, скоріше, загальну букву привласнювали апаратам, побудованим на загальній платформі. Лише числовий індекс частково відбивав функціональність моделі (D600 "серйозніше", чим D500 ) і вказував на загальні риси в схожих апаратів (N600 із фліпом, N620 без фліпа). Багато плутанини виникало й через те, що в Samsung два центри досліджень і розробок: ті самі знайомі кожному власникові корейського телефону "Гуми" і "Сувон" – випускаючи зовсім різні як із програмної, так і з апаратної точки зору телефони, вони привласнювали їм схожі індекси, і, наприклад, D500, X500, Z500, S500 – це зовсім різні моделі, що не мають нічого загального й не сумісні між собою. Єдине, що дозволяла чітко визначити стара система позначень - це смартфони. Вони позначалися буквою i.

Щоб не повторювати використання старих індексів (а гарні комбінації вже закінчилися, назвати ж телефон SGH-Y265 – означає, зробити його, що абсолютно не запам'ятовуючуюся "прохідною" моделлю), у компанії ввели нову систему позначень, з 2009 року відповідно до неї позначаються всі нові телефони. Тепер перед дефісом дві букви (GT- для телефонів стандарту GSM), після нього – усе та ж одна буква без усякої системи й чотири цифри: наприклад, GT-S3650. Наприкінці може бути присутня ще одна буква, що вказує на те, що перед нами модифікація однієї й тієї ж моделі – наприклад, в GT-S3650W додатково є підтримка Wi-Fi.

Така хитромудра система позначень ще сильніше заплутала користувача. Уявіть собі рекламний ролик: "Купуйте Самсунг ге-те-ес три тисячі шістсот п'ятдесят дубль-ве!!!". Або відповідь на запитання: "Який у тебе мобильний телефон?" – тут буде простіше, щось начебто "Самсунг п'ятдесят два двадцять". Зрозуміти, про який саме телефон мова йде, зможе тільки той, хто вирізує з "Мобільних Новин" сторінки з каталогом телефонів і наклеює їх на стіни замість шпалер.

Тому для зручності Samsung намагається придумувати всім телефонам на додаток до нудних заплутаних індексів звучні імена. Наприклад, GT-S3650 називається Corby, а M5650 – Lindy. При цьому на різних ринках однієї й тієї ж моделі можуть бути привласнені різні імена. Так, відомий у нас Witu (схоже на кличку індіанця, правда?) у більшості інших країн називається Omnia.

LG

У телефонів LG теж використовуються звучні індекси для найбільш популярних моделей (наприклад, LG Clubby) і навіть цілих серій – наприклад, LG Chocolate або LG Cookie . Раніше індекси телефонів LG були числовими – LG 200, LG 500… Чим більше число – тим більш функціональна була модель. Потім компанія перейшла до системи "буква й чотири цифри" – так з'явилися на світло культові моделі типу LG B1200 або LG W3000, однак системи в позначеннях телефонів не було. З'явилася вона пізніше, і зараз у назвах телефонів LG прослідковується певна логіка. Позначення складається із двох букв і двох цифр, наприклад, KG276 . Букви KP звичайно привласнюються телефонам у класичному форм-факторові, KG – розкладачкам, а KF – слайдерам, щоправда, є й численні виключення. GB – ще одна серія, у якій присутні в основному бюджетні апарати в класичному форм-факторі.

Висновок

В інших виробників плутанина в найменуваннях присутня ще більше. Чи є вихід? Звичайно. Прикладом можуть послужити виробники автомобілів. Побрати, наприклад, автомобіль Toyota Corolla – машина з такою назвою випускається вже 40 років, і, на відміну від незастаріваючої ВАЗ-2105, яка майже стільки ж випускається без змін, встигнула перемінити десять поколінь, у кожному з яких це був зовсім інший автомобіль. Незмінно лише його позиціонування: компактний недорогий візок універсального призначення. У телефонів теж є позиціонування: "дешевий телефон з Fm-приймачем" або "тачфон з гарною камерою" – так чому, наприклад, не випускати оновлені версії Nokia 3310? Кожний буде знати, що якщо йому потрібний простий у використанні недорогий апарат – виходить, треба йти й купувати 3310 дві тисячі десятого модельного року. А потрібний Qwerty-Слайдер під Windows Mobile – купуйте черговий Sony Ericsson Xperia. Кожна модель стала б свого роду брендом, який можна було б позиціонувати й просувати, одержуючи довгочасний ефект. А складні індекси залишити для логістики й сервіс-центрів, або зовсім від них позбутися.

Ось і все, про розшифрування назви мобільних телефонів.

Вконтакте
Pinterest