Що таке контрольна сума?

admin Різні статті

Що таке контрольна сума?Що таке контрольна сума? Уявіть собі ситуацію: ви скачали файл, а потім з'ясували, що він дефектний (наприклад, програма, якою ви намагаєтеся його відкрити, видає повідомлення про помилку, хоча інші файли цього ж формату відкриває «на ура»). Як перевірити, чи був він дефектним спочатку, або ж відбулися якісь проблеми при скачуванні? Для цього і потрібна контрольна сума файлу.

Що таке контрольна сума?

Контрольна сума файлу (хеш) - це певне значення, яке розраховується по набору даних з використанням певного алгоритму. Вона допомагає перевірити цілісність даних при їх зберіганні і передачі. Якщо у двох файлів збігається контрольна сума, це означає, що ці файли ідентичні за змістом, навіть якщо з якоїсь причини мають різні назви.

Існують різні алгоритми хешування для створення контрольних сум. Скажімо, програми-архіватори використовують так званий циклічний надлишковий код (CRC). Він дозволяє впевнитися, що розпакування файлу з архіву пройшло без проблем, a отриманий файл ідентичний вихідниму. Програма BitTorrent використовує алгоритм SHA-1, щоб перевіряти цілісність звантажених даних. Для перевірки цілісності завантажених файлів і пошуку дублікатів файлів зазвичай використовують алгоритм MD5.

Скажімо, ви вирішили завантажити дистрибутив операційної системи. Якщо при закачуванні відбудеться якийсь збій, операційна система може встановитися «криво» або не встановитися взагалі. А контрольна сума допоможе визначити, чи збігається скачаний вами файл з початковим. Для цих цілей контрольну суму зазвичай вказують на сайті, що надає файли для закачки. Вам потрібно лише дізнатися контрольну суму завантаженого вами файлу і порівняти два значення. Якщо контрольні суми збігаються, файли ідентичні.

Контрольна сума визначається за допомогою спеціальних програм. Одна з найпоширеніших програм для перевірки контрольних сум файлів - HashTab. Ця програма безкоштовна, її дуже просто завантажити і встановити. Її навіть не треба запускати - вона інтегрується в контекстне меню операційної системи. До речі, серед підтримуваних програмою мов є і російська. Є версії програми для Windows (XP, Vista, Seven) і Mac OS X.

Отже, ви завантажили та встановили програму, що далі? Відкрийте в Провіднику або будь-якому іншому файловому менеджері папку з файлом, контрольну суму якого ви хочете перевірити. Клацніть по файлу правою кнопкою миші, виберіть у меню контекстом пункт Властивості. У вікні, перейдіть на вкладку Хеш-суми файлів і почекайте: програмі знадобиться деякий час, щоб підрахувати контрольні суми.

HashTab визначає значення хешу за алгоритмами Adler32, CRC32, MD2, MD4, MD5, RIPEMD-128, RIPEMD-256, RIPEMD-320, SHA-1, SHA-256, SHA-384, SHA-512, Tiger і Whirlpool. За замовчуванням контрольна сума розраховується за трьома найпопулярнішим алгоритмам, CRC32, MD5 і SHA-1. При бажанні ви можете вибрати інші алгоритми, натиснувши на посилання Налаштування під віконцем зі значенням хешу. Також програма HashTab дозволяє порівняти значення хешу двох файлів на комп'ютері.

Ще одна безкоштовна програма для перевірки хешу файлу - MX MD5 Calculator. У ній контрольна сума розраховується по алгоритму MD5. В принципі, для «побутових» цілей різноманітність алгоритмів вам ні до чого, MD5 цілком повинно вистачити. Програма працює на операційній системі Windows (XP, Vista, Seven). Правда, на відміну від HashTab, вона не працює на 64-бітних версіях ОС.

Завантаживши й установивши MX MD5 Calculator, запустіть її. Натисніть кнопку Browse біля рядка File 1 і виберіть файл, контрольна сума якого вас цікавить. Вибравши файл, натисніть кнопку Calculate (вона знаходиться прямо під кнопкою Browse). Підрахунок хеш-суми займе якийсь час. Він залежить від конфігурації і завантаженості вашого комп'ютера. Щоб підрахунок йшов швидше, бажано закрити всі інші програми. Після закінчення підрахунку в рядку MD5 з'явиться шукана контрольна сума. Щоб порівняти хеш двох файлів, можна вибрати по файлу в рядках File 1 і File 2.

Вконтакте
Pinterest