Скільки мегабайт в гігабайті?

admin Різні статті

Скільки мегабайт в гігабайті?Багато користувачів зіштовхувалися з не дуже приємною ситуацією: ви купуєте жорсткий диск обсягом, наприклад, 500 гігабайт, підключаєте його до комп'ютера і виявляєте, що доступно близько 480 гігабайт. А все тому, що виробники жорстких дисків вважають, що в гігабайті 1000 мегабайт, а ОС Windows впевнена, що 1024. Хто правий? Скільки мегабайт в гігабайті?

Скільки мегабайт в гігабайті?

Основна заковика полягає в тому, що кількість інформації може вимірюватися як у двійковій, так і в десятковій системі. Крім того, існують різні стандарти одиниць виміру кількості інформації. Це і викликає плутанину і заважає точно визначити, скільки мегабайт в гігабайті.

Взагалі, приставки «кіло», «мега», «гіга» і т. п. використовуються в Міжнародній системі одиниць (СІ) і позначають ступені числа десять. Тому, якщо міркувати логічно, в одному гігабайті повинно бути 1000 мегабайт. Однак чому тоді ваша операційна система впевнена, що їх там 1024?

Як видалити сторінку в Однокласниках

Справа в тому, що розробники багатьох сучасних операційних систем користуються стандартом пам'яті JEDEC 100B.01 (стандарт Об'єднаної інженерної ради з електронних пристроїв), згідно з яким прийняті в системі СІ приставки можуть позначати не ступінь десятки, а ступінь двійки (тобто стандарт використовує НЕ десяткову систему числення, а двійкову). Тому один гігабайт за стандартом JEDEC буде дорівнювати 1024 мегабайтам.

А виробники жорстких дисків і флеш-накопичувачів використовують стандарти, прийняті Міжнародною електротехнічною комісією (МЕК). Згідно з цими стандартами, приставки системи СІ використовуються для позначення ступенів числа десять. Тому в одному гігабайті повинно бути 1000 мегабайт і ні мегабайтом більше.

Якщо ж мова йде саме про двійкову систему числення, потрібно використовувати не десяткові приставки, а бінарні (двійкові).

У цьому випадку 1024 байти будуть дорівнювати одному кібібайту, 1024 кібібайта - одному мебібайту, 1024 мебібайта - одному гібібайту. Саме такі бінарні приставки прийняті в стандарті МЕК.

Проблема полягає в тому, що двійкові приставки хоч і є коректними, але практично не використовуються. По-перше, історично склалося так, що десяткові приставки використовуються для позначення одиниць кількості інформації в двійковій системі. По-друге, двійкові приставки просто-напросто є не надто милозвучними.

Так що пересічний користувач навряд чи зіткнеться з одиницею виміру «гібібайт», тому що практично ніхто її не використовує. І як йому визначити, скільки мегабайт в гігабайті в даному конкретному випадку - 1000 або 1024? Увагу потрібно звернути на написання одиниці вимірювання кількості інформації.

Як встановити пароль на комп'ютері

Згідно з пропозицією МЕК, якщо мається на увазі двійковий кілобайт/мегабайт/гігабайт, позначення повинно починатися з великої літери, наприклад, Гбайт, Gbyte, GB. Таке позначення говорить про те, що в гігабайті в даному випадку 1024 мегабайти. Якщо ж перша літера в позначенні рядкова (гбайт, gbyte, gb), мається на увазі десятковий («комерційний») гігабайт, що складається з 1000 мегабайт.

Як бачите, в позначенні одиниць вимірювання об'єму інформації міцно вкоренилися десяткові СІ-префікси, які використовуються навіть в тих випадках, коли за стандартом МЕК повинні використовуватися бінарні префікси. Тому в гігабайті виявляється то 1000, то 1024 мегабайти.

Найпростіше запам'ятати, що виробники жорстких дисків і флеш-накопичувачів використовують «правильні» гігабайти, десяткові. А виробники оперативної пам'яті, відеопам'яті, компакт-дисків, а також компанії Microsoft і Apple (розробники OS Windows і Mac OS X відповідно) і розробники ПЗ використовують бінарні гігабайти, що містять 1024 мегабайти (які правильно було б називати гібібайтамі і мебібайтамі).

Вконтакте
Pinterest