Як вибрати диктофон

admin Різні статті

Як вибрати диктофонЯк вибрати диктофон. Виходячи з призначення диктофона, найважливішими характеристиками диктофона є час роботи і чутливість. Виробники люблять давати гучні обіцянки на кшталт «300 годин роботи», «чутливість до 100 метрів», але чи варто їм вірити? На які характеристики при виборі диктофона варто звертати увагу, а які - лише рекламний трюк, про це я розповім в цій статті.

Як вибрати диктофон

Цифровий або аналоговий диктофон?

Аналоговий - диктофон, в якому запис проводиться на касету. Такі сьогодні можна побачити хіба що в кіно. Всі інші диктофони - цифрові. У них запис проводиться на карту пам'яті (зовнішню або вбудовану), і відрізняються вони лише форматом запису.

Є також професійні диктофони, де цифровий сигнал записується на цифрову касету, але для побутових цілей вони занадто дорогі, в кіосках не продаються, і в даній статті не розглядаються.

Формат запису диктофона

Звук може записуватися в стислому або не стислому вигляді. Зазвичай в диктофонах використовуються формати WMA і MP3.

Запис у форматі mp3 хороший тим, що записане можна відразу переписати і без обробки слухати на будь-якому mp3-плеєрі, він займає набагато менше місця на диску.

Перевага формату wma тільки в тому, що хоча він і займає набагато більше місця на диску, але за рахунок відсутності стиснення - передає все, що записано з мікрофону без втрат якості.

Однак, якщо диктофон забезпечує запис в mp3 з «високим бітрейтом» (що це таке - читайте далі) - різниці в звучанні ви не почуєте.

Зверніть увагу на фразу «все, що записано з мікрофона» - яким би хорошим не був формат, якість запису залежить ще й від мікрофону.

Час запису - одна з найважливіших характеристик диктофона

Виробники часто залучають покупців гучними слоганами типу «120 годин запису», або «300 годин безперервної роботи». Завжди потрібно цікавитися, що стоїть за такими обіцянками.

Час запису визначається як ємністю карти пам'яті, так і форматом запису. Ви, звичайно, знаєте, чим більша ступінь стиснення - тим нижче якість звучання. Для mp3-файлів ступінь стиснення визначається таким параметром як «бітрейт» (є ще параметр «частоти дискретизації» - але не буду втомлювати вас технічними подробицями).

Вважається, що CD-якість забезпечується при бітрейті 256 кбіт/с (є ще 320 - але це вже вишукування). Бітрейт 128 кбіт/с забезпечує стандартну якість звучання, яку дають дешеві комп'ютерні колонки.

При запису голосу потрібно врахувати, з якою метою ви робите запис. Якщо просто записати щось собі на пам'ять, тримаючи диктофон прямо в перед собою - вам підійде і найнижча якість. Буде як голос у міліцейській рації «П'ятий, п'ятий, виходжу на другу точку. Як зрозуміли? Прийом.»- Тобто слова розрізнити можна, але вгадати, хто їх вимовив - вже важко.

А от якщо ви записуєте бурхливий диспут з великою кількістю учасників - вам важливо розрізнити на записи не тільки слова, а й дізнатися голос того, хто їх вимовив, і навіть почути приглушений коментар когось з учасників. У цьому випадку знадобиться високого якість запису (тобто високий бітрейт або низька ступінь стиснення).

Виробники, прагнучи збільшити час, що вказаний в рекламі, спеціально вводять режим наднизького бітрейта. І, звичайно, ніхто не назве режими так: 128 кбіт/с - «нормальний», 64 - «поганий», 32 - «дуже поганий», 8 - «жахливий». Швидше назвуть 8 кбіт/с - «хороший», 32 - «поліпшений», 64 - «суперякість», 128 - «супер екстра про». І на упаковці напишуть «48 годин в режимі хорошого запису».

Тому порівнюючи диктофони, орієнтуйтеся на один режим запису, наприклад на 128 кбіт/с - цей режим забезпечує хорошу якість, наприклад, для запису лекцій у великій аудиторії.

Час роботи від батареї або споживана потужність диктофону

Параметр, який рідко де можна дізнатися, але саме від нього залежить реальний час роботи диктофона. Ніякі батарейки не вічні, і від того на скільки їх вистачить, в кінцевому рахунку залежить - чи вдасться вам записати всі лекції чи ні. Час роботи залежить від ємності батарей (акумуляторів), тому його просто неможливо вказати, а от знаючи споживану потужність можна обчислити реальний час роботи.

  • Наприклад, споживана потужність диктофона при запису - 600 мВт/год (0,6 Вт/год).
  • У вас акумулятори ємністю 1200 мА / год (1 А / год).
  • Тоді: Загальна потужність для двох акумуляторів = 1,2 А/год * 1,5 В * 2 = 3,6 Вт
  • Час роботи = 3,6 Вт/0,6 Вт /год = 6:00.

Ємність (в мегабайтах і гігабайтах)

Від ємності залежить час запису: чим більше - тим краще. Але порівнювати диктофони можна тільки за умови однакового формату запису. Якщо ви вибираєте моделі записуючу, наприклад mp3 бітрейт 64 кбіт/с - зрозуміло, що диктофон на 2 гігабайти запише більше часу ніж на 1 гігабайт. А от якщо 2-гігабайтний пише бітрейт 256 кбіт / с, а 1-гігабайтний - 64 кбіт/с, то на 1-гігабайтний поміститься більший час запису.

Наявність змінної карти пам'яті

З падінням цін на flash-носії, і збільшенням швидкості запису, виробники починають надавати можливість використання зовнішніх носіїв. Якщо в процесі запису ви надовго відірвані від комп'ютера, змінні карти пам'яті можуть бути корисні - вони розширюють ваші можливості. (Наприклад я беру диктофон в поїздки, і будучи відірваним на 1-2 тижні від комп'ютера, люблю записувати свої враження.)

Чутливість диктофона

Від чутливості диктофона залежить, з якої відстані він зможе записувати голос. Одна справа, коли ви записуєте свої думки чи берете інтерв'ю, тримаючи диктофон перед собою, інша - коли записуєте викладача на лекції чи погрози п'яного сусіда знаходячись від них на значній відстані.

Тут виробники постараються заплутати вас в технічних характеристиках, лякаючи різними «+74 дБ», «-58 dBV» для мікрофона. Насправді всі ці дані мають сенс тільки якщо ви купуєте зовнішній мікрофон для підсилюючої системи, параметри якої знаєте: за ним ви можете розрахувати, яку напругу потрібно подати і на скільки підсилити сигнал, що б отримати прийнятне звучання. Для диктофонів ці дані мають не більше користі, ніж значення напруги живлення на мікросхемі. Єдиним значущим параметром може бути чутливість, зазначена в метрах, по ній можна дізнатися на якій максимальній відстані може бути розмовляючий, що б його голос можна було записати. Насправді краще спробувати зробити пробний запис і послухати, на скільки гарною виходить запис.

Активація диктофону голосом

Ця функція автоматично припиняє запис, коли настає тиша, і включає її, коли розмова почалася. Може бути корисною, наприклад, коли викладач читає лекцію, а потім, наприклад, деякий час щось пише на дошці - диктофон не буде записувати звуки переміщення крейди, а запише тільки викладача. Зверніть увагу, що активація включається не миттєво, і часто початок перших слів «проковтують». Якщо ви збираєтеся застосовувати активацію голосом, подбайте, щоб диктофон мав регулювання порога активації - тобто що б його можна було навчити, яку гучність вважати шумом, а яку - корисним голосом.

Регулювання порога активації голосом

Дозволяє задати поріг, який буде вважатися тишею. Наприклад, якщо ви сидите на лекції в аудиторії в якій відкриті вікна - з вулиці долітає невеликий шум, але він набагато тихіше голосу лектора. З точки зору автоматики, вуличний шум - це не тиша, і його потрібно записувати. З вашої точки зору, вуличний шум, коли викладач мовчить, писати не варто. Ви можете задати рівень шуму, нижче якого необхідно припиняти запис.

Режими «вулиця», «інтерв'ю», шумозаглушення

Будь диктофон під час запису вловлює всі навколишні звуки. І якщо в тихій кімнаті всі диктофони працюють ідеально, то, наприклад, на галасливій вулиці на запис потрапляє занадто багато сторонніх шумів, заглушаюючих голос.

Для цього виробники додають спеціальні режими типу «вулиця», «інтерв'ю» і т.п. У цих режимах автоматично включаються або вимикаються відповідні фільтри. Наприклад в режимі «вулиця» відсікається все, що не схоже на голос. Сам голос при цьому стає біднішим, але зникає і сторонній шум. (Увага! Кожен виробник називає такі режими по-різному.)

Автоматичне регулювання посилення AGC (Automatic gane control)

Ця функція автоматично підстроює рівень посилення мікрофона, залежно від вхідного сигналу. Якщо записувані говорять голосно - вона трохи приглушує звук, якщо починають говорити тихо - збільшує гучність.

Може бути корисною, якщо у вас кілька джерел голосу, що говорять по черзі і мають різну гучність (або перебувають на різній відстані від мікрофона).

Зовнішній мікрофон

Зовнішній мікрофон буває корисний, коли точно відомо напрям запису, або коли сам диктофон неможливо направити або піднести до джерела голосу.

Вбудований мікрофон записує голоси з усіх напрямків, а, наприклад, коли ви берете інтерв'ю, вам важливо вловити лише один голос з навколишнього шуму. Ви можете використовувати зовнішній мікрофон і направити його на мовця, виключивши із запису сторонні шуми. Аналогічно, коли вам потрібно записати тільки себе, ви можете покласти диктофон в кишені, і начепити тільки петличку з мікрофоном, і при запису виключити зовнішні шуми.

Діапазон відтворюваних частот диктофоном

За записуваним діапазоном частот диктофони діляться на диктофони для запису мови і для запису музики. Різниця ось у чому: з курсу фізики ви, звичайно, пам'ятаєте, що наше вухо сприймає звуки частотою від 20 до 20 000 герц. А людська мова вкладається в діапазон від 300 до 3000 герц, тому для запису мови більший діапазон просто не потрібен.

Тому звичайні побутові диктофони записують саме діапазон частот від 300 до 3000 герц (це дозволяє значно зменшити обсяг записуваних файлів). Але є й спеціальні диктофони для запису музики, де діапазон частот розширені до прийнятних значень (правда зазвичай для цього застосовують виносні мікрофони).

Можливість стерео запису

Зазвичай при записі голосу стереозвучання не потрібно - глосс виходить з одного джерела. Але іноді ця функція може бути корисною, наприклад, при записі диспутів. Слід пам'ятати, що для стерео запису потрібно більше місця на диску. І часто вбудований мікрофон забезпечує тільки монофонічний запис, а для стерео-режиму потрібен зовнішній стерео-мікрофон.

Вбудований тюнер

Вбудований в диктофон тюнер - це з області «непрофільних» додатків. Дозволяє прослуховувати радіо. Часто можливий запис з радіо.

Прискорений режим прослуховування

Потрібен для пошуку потрібного місця на записі. Це швидке перемотування, під час якого ви можете в прискореному режимі прослухати записане. Деякі диктофони навіть мають прискорений режим без зміни тембру голосу.

Адаптер для запису телефонних розмов

Пристрій, який підключається до стаціонарного телефонного апарату: телефонний кабель включається до нього, а потім кабель виходить з адаптера підключається до телефонного апарату.

Внутрішня організація папок диктофону

Диктофони часто дозволяють робити записи в різних внутрішніх папках. Це може бути корисно, коли ви робите різні за характером запису. Наприклад, на лекції записуєте професора, а потім в коридорі записуєте свої думки з приводу почутого. Що б потім було зручно шукати матеріали, можна спочатку записувати, наприклад, лектора в папку «A», а себе - в папку «B».

Обмеження кількості записів

Незважаючи на те, що час запису може бути дуже великим, в будь-якому диктофоні (як і в будь-якої файлової системи) є обмеження на кількість записів (кількість файлів). Якщо ви любите робити короткі записи - для вас це обмеження може бути суттєвим.

Зручність управління диктофоном

Це, напевно, вирішальний фактор при виборі диктофона. У диктофоні може бути скільки завгодно корисних функцій, але якщо доступ до них затруднений, якщо ви не можете швидко отримати інформацію в якому режимі зараз працює диктофон - всі «навороти» для практичного використання будуть марні.

Елементи живлення

Зазвичай в диктофонах можуть використовуватися стандартні батарейки типу АА або ААА (для зменшення розмірів). Але іноді зустрічаються моделі, що використовують нестандартні елементи живлення, користуватися якими вкрай незручно.

Комплектація диктофону

Мінімально достатній для роботи комплект - сам диктофон (батарейки купуються окремо). Часто в комплекті йде вбудований мікрофон (його складно купити окремо). Зазвичай в комплект входить також USB-кабель - особливо важливо перевірити це якщо у диктофона нестандартний роз'єм. Іноді виробник дає ще й навушники. Звичайно, якщо у диктофона нестандартний акумулятор - він теж повинен йти в комплекті.

Інтерфейс підключення

Сучасні диктофони підключаються до комп'ютера через USB-порт як зовнішній диск, вміст якого представляє папки з mp3-файлами. Але зустрічаються й диктофони, до яких додається спеціальна фірмова програма, яка дозволяє витягти вміст. Зручніше, звичайно, бачити вміст як набір файлів.

Що потрібно купити додатково

Для частої роботи з диктофоном вам буде потрібно 2 комплекти акумуляторів. Навіть якщо диктофон може працювати 24 години - все одно прийде час зарядки, а вона відбувається не миттєво. І потім психологічно завжди корисно мати змінний комплект, що б думати про записи, а не про те, чи вистачить тобі батарейок.

Акумулятори розрізняються не тільки по типу (розміром), а й по місткості, вимірюваній в міліампергодинах, і вказуваній на них: чим більше цифра - тим більше місткість (зазвичай продаються від 1200 до 2700 мА/год). Необхідна ємність визначається тільки параметрами диктофона. Разом з акумуляторами купується і зарядний пристрій. Вони всі стандартні (єдина відмінність, якщо говорити просто - є легкі і дешеві, які заряджають довго, а є дорогі і важкі, у яких зарядка проходить швидко, з практики - для роботи достатньо дешевої зарядки).

Якщо в комплекті не було навушників - купіть навушники, вони стануть в нагоді для прослуховування записаного в будь-якому людному місці.

Вконтакте
Pinterest