Як вибрати електроплиту

admin Різні статті

Як вибрати електроплитуСкільки разів на день ми їмо? Ні, не перекушуємо на швидку руку бутербродом або пиріжком з кавою, а саме що повноцінно харчуємося ? Два, три, а деякі навіть чотири рази. Каша на сніданок, суп і друга страва на обід, щось гаряче і ситне на вечерю - ось класичне меню, незмінне вже багато століть. Давайте ж поговоримо сьогодні про вірних, мовчазних і практично необхідних супутниках життя - про електричнні плити.

Як правильно вибрати електроплиту

Китай подарував світу безліч найрізноманітніших відкриттів. Найважливішими з них вважаються чотири: папір, порох, компас і книгодрукування. А п'ятим я б назвала залізну кухонну плиту: китайці першими стали користуватися нею в 100-200 роках нашої ери. У освіченій Європі прогрес простував не так швидко: там приблизно до XVI століття обходилися переважно великими котлами, які піднімали вище або опускали нижче над відкритим полум'ям. Ну а переломний момент настав у XVIII столітті, коли містер Бенджамін Франклін і сер Бенджамін Томпсон незалежно один від одного створили дві оригінальні конструкції кухонних плит.

Плити-печі топилися дровами або вугіллям. Лише в двадцяті роки вісімнадцятого сторіччя вулиці Лондона, Парижа і Берліна освітилися газовими ліхтарями; в 1825 в США був виданий перший патент на газову плиту, а в 1892 році Вільгельм Ліндквіст винайшов гасову плиту і заснував компанію «Примус». У 1893 році на Всесвітній виставці в Чикаго відвідувачі побачили перший зразок електричної плити, ну а популярність до електроплит прийшла стараннями компанії AEG, заснованої німецьким інженером Емілем Ратенау.

У нас побутові кухонні електроплити з'явилися в 1913 році, поступово набираючи популярність завдяки « електрифікації всієї країни».

Яку плиту вибрати, газову чи електричну?

Газову плиту ми розпалюємо швидко, можемо користуватися практично будь-якими видами посуду, а газ в нас набагато дешевше електрики. Але в той же час, при горінні спалюється кисень і виділяється вуглекислий газ, а при неправильному налаштуванні - ще й чадний, смертельно небезпечний для людини і домашніх тварин. Газ може вибухнути, а газовий балон - опинитися з несправним вентилем, що також загрожує отруєнням людей, собак, кішок, птахів, і руйнуванням житла. Газопроводи проведені не скрізь, покупка або заправка балонів зі скрапленим газом не завжди доступна в потрібний момент. Та й духові шафи у більшості газових плит поступаються електричним: через нерівномірне нагрівання вони запікають гірше, функцій у них менше.

Для роботи електричної плити не потрібен газопровід або балони з газом, кисень залишається в цілості й схоронності, вуглекислий і чадний гази, як результат реакції окислення, що не виходять. Небезпеки вибуху газу теж немає. В електричнній духовій шафі можна творити без обмежень кулінарної фантазії; бісквіти там не опадають, куряча або гусяча шкірка стає особливо смачною і привабливою, пироги підрум'янюються з усіх боків, а дно при цьому не підгорає.

Але у прекрасної електроплити теж є свої недоліки. По-перше, вона може довго розігріватися або вимагати готування тільки в спеціальному посуді. По-друге, для неї потрібні спеціальна електропроводка і розетка, по-третє, якщо плита несправна, то ви можете отримати удар електричним струмом.

Існують також комбіновані плити з газовими конфорками і електричними духовками. Вони володіють всіма перевагами тих і інших, не особливо дорого коштують і досить вигідні, але газопроводи у нас далеко не скрізь, а якщо навіть і підведені - завжди знайдуться сучасні забудовники, які віддають перевагу обходитися тільки електрикою, не залишаючи мешканцям будинків вибору, яку плиту поставити.

Якими бувають електроплити?

Електроплити бувають з класичним нагрівальним елементом: з простою спіраллю; з ТЕНом ( трубчастим електронагрівачем) - металевою трубкою, заповненою теплопровідним електричним ізолятором, точно по центру якого проходить нихромовая нитка; з галогенним інфрачервоним нагрівачем; з стрічковим нагрівальним елементом (Hi-Light ).

Як вибрати електроплиту

Індукційні плити розігрівають металевий посуд індукованими вихровими струмами, створюваними високочастотним магнітним полем порядку 20-100 кГц. Саме дно посуду стає нагрівальним елементом; для такої плити потрібні будуть каструлі і сковорідки з феромагнітним ( сталевим, чавунним, з нержавіючої сталі) першим знизу шаром в дні.

Ці не надто великі агрегати легко переносити з місця на місце і перевозити на будь-які відстані; вони дешеві і зручні, відмінно підійдуть для дачного будиночка або зовсім маленької кухні. Пам'ятаєте мікрохвильовки з ТЕНовим грилем? Якщо таку мікрохвильовку вивернути навиворіт, то вийде щось схоже на плиту з відкритою спіраллю. Але прилади з такими конфорками беруть більше електроенергії, ніж з чавунними «млинцями», та й відмити їх від пригорілої їжі буде набагато важче: через високу температуру розігріву все, що проллється, відразу «привариться». Чим довше ви використовуєте плиту з ТЕНами, тим гірше вона працює: дно піддону потемніє і буде вже не так добре відбивати тепло.

Конструкція «млинця» проста і невибаглива. Ток рухається по спіралі з металу з високим питомим опором, виділяється тепло, розігріває конфорку, а потім - сам посуд. «Блін» нагрівається приблизно за 10 хвилин, відскребати з нього нагар простіше, а плити з чавунними конфорками служать довше, ніж з ТЕНами.

Ось ми і дісталися до високих технологій. Точніше, вони нарешті дійшли до нас: раніше склокераміку використовували для дзеркальних поверхонь в астрономічних телескопах. Зазвичай в таких панелях бувають галогенні конфорки з лампами, які світяться червоним світлом і виділяють тепло. Але ці лампи можуть перегоріти і вивести конфорку з ладу, тому частіше в склокерамічних панелях використовують так звані рапідні конфорки; в їх склокераміці знаходиться спіраль зі сплаву підвищеного опору, яка при нагріванні передає тепло. Розігріваються вони за 10-12 секунд і так само повільно остигають. Якщо хочете щось цікавіше - зверніть увагу на конфорки Hi-Light; нагрівальним елементом у них виступає тонка гофрована стрічка, вигнута змійкою і дуже щільно укладена. 5-6 секунд - і конфорка вже гаряча. Виробники електроплит часто з'єднують два в одному, оснащуючи прилади та галогенними, та Hi-Light нагрівачами. Спочатку включається лампа, відразу за нею - спіраль, тому розігрів відбувається майже що миттєво.

Раджу врахувати, що конфорка Hi-Light споживає у півтора рази більше електроенергії, ніж рапідні індукційні плити. Найбільш економічними і ефективними визнані індукційні конфорки. Тепло виникає прямо на дні посуду, але конфорка не розжарюється і не світиться, лякаючи своєю нібито несправністю. Під склокерамічною поверхнею є спеціальний блок на зразок котушки трансформатора - саме він і передає енергію, причому нагріваються тільки каструлі і сковорідки, як при готуванні на газі. Індукція, до слова, має більший діапазон температур, ніж газ. Тепло не губиться, тому індукційна конфорка, в порівнянні з іншими, бере менше енергії. Вона не включиться, якщо на неї не поставити посуд з магнітним дном, її потужність не залежить від напруги мережі; зняли каструлю - конфорка відразу ж відключилася, повітря на кухні не гріється. Не вимагає часу на розігрів і дуже легко миється: поверхня не гаряча, все пролите не пригорає. Зате коштує набагато дорожче і гріє тільки спеціальний посуд, а любителі окремо стоячих плит, швидше за все, будуть розчаровані, тому що виробники майже завжди оснащують цими конфорками лише варильні панелі.

Додам, що холодні конфорки індукційних плит - міф. Температура конфорок відразу після готування досягає 100 градусів Цельсія; поторкаєте - обпечетесь достатньо сильно. Для порівняння: звичайний «млинець», Hi-Light або рапідну конфорку можна розігріти від 400 до 700 градусів Цельсія. І що ж робити, якщо в рецепті написано: «Закип'ятіть і залиште на виключеній плиті до охолодження»? Дуже просто. «Індикація залишкового тепла » підкаже, що можна все-таки «довести » приготоване до кондиції, не знімаючи його з плити. Ця ж функція є і у склокерамічних поверхонь.

Трохи про техніку безпеки роботи з електроплитами

Раз вже героїнею нашого сьогоднішньої статті стала електрична плита, то розповідати буду тільки про неї. Включена плита може споживати струм до 50 ампер, при роботі багато частин нагріваються до високої температури, тому не слід підпускати дітей до гарячої плити і ставити поруч з нею легкозаймисті предмети, а знімати каструлі з конфорок і діставати противні з духовки потрібно прихватками або спеціальними рукавицями. Електричну плиту не можна використовувати для опалення !

Будь-яку плиту з металевим корпусом треба обов'язково заземляти, і пам'ятати, що неправильна установка і підключення електроплити може викликати пожежу або ж сильний удар струмом. Підключати такий потужний прилад слід до промислових роз'ємів, або нестандартних, поставленим спеціально для електроплит: стандартних побутових роз'ємів загального призначення недостатньо для цього потужного агрегату. Знову-таки, правил пожежної безпеки ніхто не відміняв; йдучи з дому, не забувайте вимкнути плиту, навіть якщо щось не допекли або доварити.

На що звернути увагу при виборі електроплити

Для початку визначтесь, куди ви купуєте плиту або варильну панель: додому або на дачу, а також скільки корисної площі ви готові віддати новому придбанню. Маленька, компактна плита чудово підійде для садового будиночка або малогабаритної квартири, у той час як шафа розмірами метр на метр захоче багато вільного простору, при цьому некоректно натякаючи на свою винятковість, бажану близькість до розетки і віддаленість від вішалки з рушниками.

Варильна панель хороша тим, що її можна вбудувати окремо від електродуховки ; для тих, хто взагалі не хоче запікати або тушкувати що-небудь в духовій шафі, вибір тільки поверхні буде оптимальним. Якщо ви бажаєте бачити на кухні і те, й інше - легко зможете оперувати роздільним керуванням і поставити духовку не під панель, а куди завгодно: наприклад, відсунути в кут, або підняти вище, щоб не нахилятися до підлоги.

Знову ж, якщо купуєте вбудовану варильну панель, то перевірте, чи вміститься вона в вашому кухонному гарнітурі і чи не порушить її стиль загальний дизайн приміщення.

Вконтакте
Pinterest