Як вибрати обігрівач

admin Різні статті

Як вибрати обігрівач. Головне при виборі обігрівача - зрозуміти, як саме ви хочете розпорядитись теплом. У кожного типу є свої особливості, які потрібно враховувати. У сьогоднішньому матеріалі ми розглянемо теорію і практику, щоб допомогти вам визначитися з вибором і зробити вдалу покупку.

Як ми вже сказали, у кожного типу обігрівачів є свої унікальні властивості. З іншого боку, всі інші характеристики, окрім, власне, типу приладу, в цілому застосовні до будь-якого обігрівача. Тому, розібравшись з класифікацією, можна буде розглянути інші параметри. Але спочатку - трохи теорії.

Як вибрати обігрівач

Існує три елементарних виду передачі теплової енергії від більш нагрітого тіла менше нагрітого: це теплопровідність (передача тепла при безпосередньому контакті тіл), конвекція (перемішування речовини рідини чи газу) і теплове випромінювання. З першим все зрозуміло, а ось на двох інших давайте ненадовго зупинимося.

Саме конвекцією в кінцевому рахунку обумовлена ​​комфортна температура у вашій кімнаті, оскільки все повітря неможливо нагріти одночасно, а коефіцієнт теплопровідності повітря украй невеликий (у три з половиною тисячі разів менше, ніж, наприклад, у заліза). Коли з'являється джерело тепла, нагрівається тільки повітря, що входить з ним в безпосередній контакт, а конвекція забезпечує рух повітря в приміщенні. У результаті через деякий час все повітря виявиться нагрітий більш-менш рівномірно.

Як вибрати обігрівач

Конвекція буває природна і примусова. Примусовою конвекцією називається перемішування речовини, викликане зовнішнім впливом - наприклад, вентилятором. Механізм природної конвекції такий: нагріте повітря піднімається вгору, після чого остигає і знову опускається вниз - цей циклічний процес і перемішує повітря, вирівнюючи його температуру.

Теплове випромінювання випускають всі тіла з температурою вище абсолютного нуля, але для ефективного обігріву приміщення з його допомогою треба пам'ятати наступне:

 • потужність випромінюваної енергії зростає пропорційно четвертого ступеня температури;
 • енергія випромінюється у всьому спектрі, але нерівномірно;
 • частота випромінювання з максимальною енергією пропорційна температурі (або, іншими словами, довжина хвилі такого випромінювання обернено пропорційно температурі);
 • поглинається енергія також нерівномірно: наприклад, для рідкої води (яка багато в чому визначає спектр поглинання шкіри) при кімнатній температурі і атмосферному тиску максимуми спектра поглинання лежать приблизно в діапазоні 700-3000 нм, тобто в короткохвильовому інфрачервоному діапазоні.

Озброївшись теорією, перейдемо до практики.

Конструкції обігрівачів

Людство створило безліч конструкцій обігрівачів, але ми розглянемо тільки ті з них, які:

 • а) обігрівачі, що застосовуються в побуті (тобто не є промисловими агрегатами),
 • б) обігрівачі, що перетворюють електричну енергію в тепло,
 • в) обігрівачі створені саме для обігріву приміщень.

Види обігрівачів

Всім цим критеріям задовольняють обігрівачі, які прийнято ділити на чотири типи: масляні радіатори, конвектори, тепловентилятори та інфрачервоні обігрівачі. Якщо перші три типи можна порівнювати між собою, то останній стоїть окремо. Розглянемо кожен із них докладніше.

Масляні радіатори

Принцип дії

Нагрівальний елемент нагріває масло, що знаходиться в ребристому герметичному металевому корпусі.

Переваги

Безпечна температура поверхні (близько 60º C) хороша декількома властивостями: по-перше, об корпус неможливо випадково обпектися, по-друге, такі обігрівачі не випалюють кисень і не сушать повітря, а пил на них не згорає.

Масло виступає в якості акумулятора тепла. Радіатори довго гріють навіть після виключення, і в цілому їх конструкція призначена для тривалого обігріву приміщення.

Виконані такі обігрівачі зазвичай у вигляді мобільного приладу на коліщатках, що дозволяє легко переміщати їх по квартирі.

Працюють масляні обігрівачі практично безшумно; втім, якщо обігрівач обладнаний вентилятором, то він, звичайно, буде видавати звук при роботі. Також цей тип обігрівачів вважається самим пожежобезпечним, проте без нагляду включений радіатор краще не залишати.

Недоліки

 • Маслу потрібен час, щоб нагрітися, тому включати радіатор слід заздалегідь.
 • Моделі з можливістю настінного кріплення можна перерахувати по пальцях.
 • Великі габарити і маса в порівнянні з іншими типами.

Конвектори

Принцип дії

Відкритий нагрівальний елемент нагріває повітря за допомогою природної або (рідше) примусової конвекції.

Переваги

Компактні і легкі, мають сучасний дизайн. Ідеальні для настінного монтажу (найкраще кріпити під вікна якомога ближче до підлоги), але випускаються і в мобільному корпусі.

Працюють безшумно, за винятком моделей з вбудованим вентилятором.

На відміну від масляних радіаторів, починають нагрівати повітря відразу після включення.

Недоліки

Відкритий нагрівальний елемент має високу температуру поверхні, що може привести до вигорання кисню, осушення повітря і неприємного запаху, який видає згорілий пил. (Ці недоліки значною мірою усунені в керамічних нагрівальних елементах.)

Тепловентилятори

Принцип дії

Відкритий нагрівальний елемент нагріває повітря за допомогою примусової конвекції. Від конвекторів з вентилятором відрізняється конструктивним виконанням. Випускаються також у вигляді теплових гармат (промислові високопотужні тепловентилятори) і теплових завіс (встановлюються над вхідними дверима в будинок).

Переваги

Компактні і легкі, можна вільно переміщати по квартирі. Широка різноманітність форм і забарвлень корпусу.

Вентилятор, по-перше, створює потужний потік теплого повітря, який ви можете направити куди захочете, а по-друге, швидко перемішує повітря в кімнаті, рівномірно його нагріваючи. Багато моделей (але не всі) можна використовувати як звичайний вентилятор без функції обігріву.

Недоліки

 • Відкритий нагрівальний елемент, див. «Конвектори».
 • Вентилятор видає рівномірний гул при роботі, а поворотний механізм, якщо він є, може тріщати і поскрипувати.
 • Пластиковий корпус може видавати неприємний запах при нагріванні.

Інфрачервоні обігрівачі

Принцип дії

Випускає теплове випромінювання з максимумом спектра в ІЧ-діапазоні, яке поглинається поверхнею. В результаті безпосередньо нагрівається поверхня, яка потім віддає тепло повітрю. Через це такі обігрівачі не можна безпосередньо порівнювати з обігрівачами попередніх типів.

Переваги

Безпосередньо нагрівається не повітря, а опромінювана поверхня. Людина (чи, скажімо, кіт), гріючись під променями такого приладу, відчуває тепло, як на яскравому сонці, причому ефект діє відразу після включення, і не залежить від навколишньої температури. Можна нагрівати підлогу або навіть постільну білизну на ліжку. Висока пожаробезопасность і екологічність через відсутність гарячої поверхні. Чи не випалюють кисень, не сушать повітря і не спалюють пил. Найширші можливості установки: випускаються як підлогові прилади, так і панелі для настінного і стельового монтажу. Легко об'єднуються в системи з єдиним управлінням. Споживають менше електроенергії, ніж обігрівачі інших типів. Працюють безшумно, за винятком моделей з поворотним механізмом.

Недоліки

 • Повітря в приміщенні прогрівається довго, і, поки воно не прогрілося, тепло буде тільки під променями обігрівача.
 • Невдалі моделі яскраво світяться в темряві.
 • Конструктив китайських виробів викликає багато нарікань; рекомендується перед покупкою конкретної моделі почитати відгуки про неї або всебічно вивчити її в магазині.
 • Пластиковий корпус може видавати неприємний запах при нагріванні.
 • Навіть «вічні» лампи перегорають, незважаючи на всі запевнення маркетологів. Перед покупкою переконаєтеся в доступності запасних ламп.

Потужність обігрівача

Визначившись з типом обігрівача, можна замислитися про його характеристики, і перша з них, яка відразу приходить на думку - потужність. Чим вона вища, тим більше тепла в одиницю часу виробляє прилад, і тим швидше в кінцевому рахунку підвищиться температура. Однак не поспішайте купувати обігрівачі потужністю більше двох кіловат: справа в тому, що часто проводка в наших квартирах погано переносить високий струм, і обігрівач - напевно не єдиний електроприлад у вас вдома. У будь-якому випадку намагайтеся включати обігрівач безпосередньо в розетку, уникаючи мережевих фільтрів, трійників, і особливо джерел безперебійного живлення. В результаті вибір необхідної потужності визначається саме вашою електропроводкою, зайвою потужність ніколи не буде.

Як вибрати обігрівач

Можете також керуватися наступною методикою розрахунку потужності: 100 Ватт потужності обігрівача на кожен квадратний метр площі, що обігрівається. Тобто для кімнати площею 15 м² потрібний обігрівач потужністю 1,5 кВт. Слід пам'ятати, що це лише приблизна оцінка необхідної потужності, оскільки вона усереднює дуже багато факторів, що впливають на обігрів і тепловтрати: наприклад, наявність, тип та ефективність інших обігрівачів, загальну площу і тип вікон, стан рам, і т. п. Скажімо, для квартири з центральним опаленням можна кінцеву потужність розділити на два, а для погано утепленою дачі, навпаки, помножити на два.

Сам нагрівальний елемент, тобто пристрій, який безпосередньо виробляє тепло з електрики, може бути звичайною спіраллю, теном, або сучасним керамічним нагрівачем. Різниця між ними зазвичай не так істотна, хіба що можна порадити уникати відкритої спіралі: вона розігрівається до високих температур, і «випалює» кисень з повітря. Кераміка, з іншого боку - тендітна штука.

Управління та інтелект обігрівача

У цьому питанні різноманітність велика: від повної відсутності органів управління до розумних приладів, які самі прогріють вашу кімнату до заданої температури до того часу, коли ви прийдете з роботи. Комфорт, як зазвичай, складається з дрібниць.

Термостат, яким оснащено багато обігрівачів, дозволить задати не просто режим роботи приладу, а бажану температуру повітря в приміщенні, по досягненні якої обігрівач автоматично припинить роботи, знову включившись, коли температура знизиться.

Відкладений старт може бути реалізований як таймером, так і можливістю роботи за розкладом. Нарешті, пульт дистанційного управління буде корисний для того щоб не доводилося вилазити з теплого ліжка, або чекати реклами під час перегляду улюбленого серіалу.

Існує навіть можливість об'єднувати обігрівачі в систему опалення та управляти єю через мобільний телефон за допомогою SMS, але подібні складні конфігурації вимагають окремої статті. Зверніть увагу на статтю про те, як вибрати хорошу електробритву

Пара слів про безпеку обігрівачів

Рятувальники люблять повторювати: «пожежа не буває випадковою». Щоб уникнути неприємних сюрпризів, у багато моделей вбудовують захист від нештатних ситуацій, наприклад, прилад може автоматично відключитися при перекиданні. У будь-якому випадку не варто сушити білизну або одяг, вішаючи їх на обігрівач; взагалі, намагайтеся не розташовувати будь-які предмети ближче ніж за метр від працюючого приладу, і не створюйте перешкод потоку повітря, що проходить через вентилятор. Деякі моделі є вологозахищеними, їх (і тільки їх!) можна використовувати в приміщеннях з високою вологістю, наприклад, у ванній кімнаті.

Ще раз торкнемося електричної проводки. У старих будинках використовується алюмінієва проводка перетином 2,5 мм², максимальне навантаження на яку по ГОСТу не повинна перевищувати 6 А; мідна проводка витримує більший струм. Крім того, оцінити максимальну потужність можна і по автоматичному запобіжнику в щитку, на якому має бути вказано його номінальний струм. Знаючи максимальний струм, легко розрахувати повну потужність, допустиму на цій фазі, помноживши його на напругу в мережі. Наприклад, якщо стоїть автомат на 25 Ампер, то максимальна допустима потужність дорівнює 25 × 220 = 5500 Вт, тобто 5,5 кВт. Сума потужностей всіх включених в мережу приладів не повинна перевищувати отримане значення з двох причин: а) буде спрацьовувати автомат, відключаючи фазу, щоб не допустити перевантаження і б) систематичне порушення меж електричного навантаження призведе до передчасного старіння провідників і пожежі. також читайте Як вибрати пилосос.

Отже, який же обігрівач вам вибрати? Спочатку визначтеся з типом обігрівача, потім оцініть максимальну потужність, яку витримає ваша електропроводка; при необхідності проконсультуйтеся з електриком. Подумайте, де в квартирі ви встановите прилад, якщо великий шанс упустити обігрівач, розгляньте варіант настінного або навіть стельового кріплення. Уявіть, які додаткові функції вам потрібні, а без яких ви зможете обійтися. Після цього ви можете вивчити конкретні моделі в інтернеті і почитати відгуки інших покупців, а можете піти в магазин і, по-перше, помучити консультанта, а по-друге, можна побачити і помацати конкретну модель - фотографії не завжди дозволяють зрозуміти, наскільки добре прилад буде виглядати у вас вдома.

Ну ось і все про те, як вибрати обігрівач для дому.

Вконтакте
Pinterest