Як вибрати SSD накопичувач

admin Різні статті

Як вибрати SSD накопичувачЯк вибрати твердотільний накопичувач. Твердотільні накопичувачі завойовують все більшу популярність серед настільних і корпоративних систем зберігання, хоча багато покупців досі погано уявляють, що це за пристрої, як з ними поводитися, і на якому SSD треба зупинити свій вибір. Даний матеріал допоможе заповнити деякі прогалини в пам'яті, в прямому і переносному сенсі.

Як правильно вибрати SSD накопичувач

Для початку непогано провести короткий екскурс в історію. Хоча самі SSD ( Solid State Drive ) почали з'являтися на клієнтському ринку відносно недавно, принцип роботи був зрозумілий і винайдений, фактично, разом з першими мікросхемами пам'яті. Довгий час у складі прототипів і типових (вузькоспеціалізованих) пристроїв застосовувалися чіпи, які можна віднести до розряду DRAM, тобто енергозалежного типу пам'яті. Такі напівпровідникові системи зберігання могли тримати інформацію в собі тільки доти, поки надходить живлення, а тому були забезпечені потужними акумуляторами і додатковими безперебійниками.

Перевагою енергозалежних SSD була надзвичайно висока швидкість роботи. Навіть надлишкова для машин того часу. Недоліками, крім додаткових систем підтримки хживлення, звичайно ж, була висока вартість готового пристрою при відносно невеликій ємності. Згодом технологія була трансформована в сучасні RAM-диски, де на друковану плату з готовою обв'язкою досить було встановити сумісні модулі оперативної пам'яті. У реаліях теперішнього часу будь-який користувач може завантажити спеціальні платні або безкоштовні утиліти, що дозволяють створювати і настроювати RAM-диски, користуючись оперативною пам'яттю комп'ютера.

Друга хвиля інтересу до SSD нахлинула разом із зростанням популярності Flash-пам'яті в середині 90-х років. Деякі розробники представили свої прототипи пристроїв, які цього разу відрізнялися незалежною пам'яттю. Втім, ідея не пішла в маси, так як на той час виробництво чіпів Flash було досить дорогим, а за такими параметрами, як швидкість запису і ємність, твердотільні накопичувачі багаторазово програвали традиційним жорстким дискам на магнітних пластинах. Прочитати про переваги та недоліки SSD - Твердотільний накопичувач: переваги та недоліки

Сам по собі термін SSD можна застосувати до будь-якого накопичувача на базі напівпровідникових елементів, у тому числі і до систем зберігання в телефонах, смартфонах і іншій техніці. Проте, пройшло досить багато часу, до тих пір, поки випуск NAND Flash пам'яті не був налагоджений до відповідного рівня, що дозволяє вивести на користувальницький ринок адекватні продукти за адекватною ціною.

Сучасні твердотільні накопичувачі

Підсумком розвитку напівпровідників стали сучасні твердотільні накопичувачі, які працюють за загальним принципом. Основою SSD є мікросхеми NAND Flash пам'яті, а також керуюча мікросхема-контролер, деякі з них також використовують додатковий невеликий обсяг буферної пам'яті. Всі відміни модельного ряду пристроїв і є різницею між типом процесора і пам'яті, а також другорядних технологій, версією мікрокоду і інтерфейсу передачі інформації.

Хоча HDD як і раніше є найбільш дешевою і ємною одиницею системи зберігання комп'ютерів, твердотільні накопичувачі продовжують активний наступ по всіх фронтах. Дослідники одного з аналітичних агентств пророкують для SSD 40% ринку, відібраних у жорстких дисків, до 2016 року, але вже зараз на прилавках лежить безліч гідних рішень з осудною ціною (для свого рівня ефективності), адже найголовніше їх перевага - швидкість роботи.

На відміну від HDD, де потрібна значний для комп'ютерних масштабів час на запуск, позиціонування і зчитування, SSD виконує лише частину з цих операцій, і набагато швидше. Саме цим пояснюється вражаючий час доступу до файлів, «імунітет» до фрагментації даних, а також швидке читання даних. Таким чином, SSD багаторазово прискорює відгук і запуск встановлених на нього додатків, саму операційну систему і роботу з файлами. Але за все доводиться платити, тому за кожен гігабайт ємності доводиться викладати нечувану (порівняно з HDD) суму. Та до того ж ще й з обмеженим життєвим циклом. Саме так! Будь-який SSD обов'язково «помре» під час роботи. Рано чи пізно, але помре. Відновити інформацію пересічному користувачеві буде практично неможливо.

Основні характеристики SSD накопичувачів

NAND Flash пам'ять

Пам'ять - це один з найважливіших вузлів твердотільного накопичувача. Від неї залежить швидкість роботи і надійність пристрою. Будь-яка NAND Flash-пам'ять має обмежене число циклів перезапису комірок. Зрештою вінчестер не зможе провести запис інформації та вийде з ладу.

Щоб накопичувач можна було використовувати як можна довше, використовуються в основному дві технології. Перша - програмна. Контролер зайнятий тим, що постійно стежить за всіма осередками та їх ступенем зносу, розподіляючи навантаження. Друга технологія захисту - апаратна, коли керуюча мікросхема резервує частину пам'яті, під потреби заміни в разі надмірного зносу.

Розробники постійно говорять про нові типи пам'яті, але до справи толком не доходить. Більшість напрацювань з'являються лише в рідкісних продуктах корпоративного сегмента, або взагалі призначені лише приблизні терміни виходу продуктів в осяжному майбутньому. А в даний час на ринку присутні три основних типи мікросхем з осередками SLC, MLC і TLC.

Як вибрати твердотільний накопичувач

SLC

Абревіатура SLC означає Single-Level Cell, тобто кожна клітинка в такій структурі здатна зберігати лише один біт інформації. Виробництво подібних мікросхем трохи дорожче, хоча основною проблемою є той факт, що накопичувачі на базі SLC мають набагато меншу ємність (від 8 до 64 Гбайт). Зате такий SSD буде швидше і надійніше, адже властивості однобітових осередків дозволяють перезаписувати її від 60 000 до 100 000 разів.

На даний момент ринок SLC-рішень представлений вкрай слабо.

MLC

Багаторівневий осередок або MLC (Multi- Level Cell ) є основною для більшості твердотільних накопичувачів. Правда, за словом «багаторівневий» чомусь закріпилися саме двухбітові осередки. Продукція представлена широким асортиментом і пропонує користувачеві рішення об'ємом від 8 Гбайт до 1 Тбайт. Швидкість роботи цих SSD висока. Хоча їх надійність значно нижче, ціна за 1 Гбайт постійно знижується. Спочатку MLC - накопичувачі пропонували до 10 000 циклів перезапису, але згодом цей показник був знижений до 5000 і 3000 циклів.

TLC

Найбільше суперечок ведеться над, як ви вже зрозуміли, трирівневими осередками типу TLC ( Triple-Level Cell ). Такі накопичувачі можуть виявитися дешеві у виробництві, зате пропонують усього 1000-1500 циклів перезапису. Не виключено, що в майбутньому ці цифри також додатково знизяться.

Контролери SSD

Без хорошого контролера, здатного швидко обробляти отриману інформацію, будь-який твердотільний накопичувач буде не більше ніж великою і дорогою «флешкою ​​» з роз'ємом SATA, а тому настав час познайомитися з основними гравцями на ринку логіки для SSD.

LSI - SandForce

Якщо ви ніколи не чули про SandForce, то знайте - даний розробник контролерів був нещодавно придбаний найбільшою фірмою LSI, і до цих пір «тримає » більшість ринку твердотільних накопичувачів.

У SandForce є свої фанати і свої ненависники. Причиною тому є «фірмові» особливості контролера. Найпоширеніший восьмиканальний чіп - SF-2281 - зустрічається на абсолютно різних продуктах. Успішність логіки пояснюється роботою з будь-якими типами інтерфейсів пам'яті і її широкій підтримці. До того ж виробник завжди надає готові прошивки самим розробникам, тобто вендор отримує практично готовий продукт, який залишається лише «зібрати», упакувати і відвантажити дистриб'ютору.

До накопичувачів на базі контролера SF-2281 користувачеві дійсно варто придивитися! Адже це один з чіпів, який стискає дані, передаючи їх у NAND Flash. Отже, загальний обсяг записаної інформації буде менше, що дозволяє економити ресурс осередків.

А ось швидкість роботи помітно варіюється від типу оброблюваних даних (стискувані і не стискувані). Стискувані дані обробляються на піку швидкодії, тоді як над з складними файлами контролеру доводиться попотіти, і швидкість помітно падає. Єдиним очевидним недоліком накопичувачів на базі контролера SandForce є зниження продуктивності при значній завантаженості пам'яті.

Ще одна цікава «фішка » - відсутність зовнішніх мікросхем буфера для роботи. Замість цього використовується внутрішній кеш чіпа.

Контролери SandForce використовують у своїх пристроях такі компанії, як Intel, Kingston, ADATA, Silicon Power, KINGMAX.

Marvell

Компанія Marvell заслужила своє визнання на сході ери твердотільних накопичувачів. Контролер 88SS9187 має « імунітет» до ступеня компресії даних, а загальні швидкості накопичувача слабо падають з часом. За свою велику універсальність і стабільність багато користувачів зробили вибір на користь цієї компанії виробника чіпів.

Сучасний восьмиканальний контролер 88SS9187 має підтримку SATA 3.0 і використовується в накопичувачах Plextor і Crucial, а також безлічі інших марок.

Indilinx

Можливо, про Indilinx ми б чули набагато менше, якби у свій час їй не зацікавилася компанія OCZ, яка випустила безліч продуктів з платформою Everest II і новішими чіпами Barefoot 3 (включаючи модифікацію M10). Третя версія контролера стала спільною розробкою інженерів обох фірм. Останніми SSD, які отримали широку популярність і використовують розробки Indilinx, можна вважати Vertex 4, Vertex 450 і Vector.

Накопичувач Vector, що базується на Barefoot 3 був відзначений як один з найшвидших накопичувачів у своїй ніші. Не обійшлося, правда, і без неприємних проблем (відмова пристрою, BSoD та інше), але вони були усунені за допомогою оновлення прошивки.

За кадром

У числі відомих контролерів також можна назвати LAMD і MDX. Перші влаштувалися у високопродуктивних накопичувачах Neutron компанії Corsair. Логіка MDX була помічена в SSD Samsung. До слова, Samsung продала свій бізнес жорстких дисків і повністю сконцентрувалася на твердотільних накопичувачах. Лінійка пристроїв 840 Pro отримала величезну популярність.

Не варто списувати з рахунків і контролери Phison, а також JMicron, все частіше зустрічаються в бюджетних пристроях. У цілому дані пристрої добре справляються зі своїми обов'язками, хоча їх показники, що не дивно, далекі від характеристик  законодавців моди.

Всі покупці діляться на готових вичавити максимум з наявної на руках вільної суми, і на тих, кому володіти найшвидшим пристроєм дійсно важливо. Відповідно, «економним» підійде просте правило - вибирати бюджетну серію SSD. Доступні SSD не є завідомо поганими. Вони в будь-якому випадку будуть працювати набагато швидше жорсткого диска, але повільніше серед дорожчих твердотільних накопичувачів. Якщо ж ви хочете отримувати максимум від сучасних інформаційних технологій зберігання інформації, причому з оглядкою не тільки на швидкість, але і надійність, а також інші плюшки від виробників, то вам доведеться неабияк переплатити і вибрати одну з моделей старших лінійок.

Вконтакте
Pinterest