Як вибрати зволожувач повітря

admin Різні статті

Як вибрати зволожувач повітряВологість повітря - один з найважливіших параметрів, що визначають комфортне існування людини. Але, на жаль, сучасні умови існування в міському середовищі дуже часто не відповідають необхідним характеристикам, і тому їх доводиться підлаштовувати штучним шляхом. Зволожувачі повітря являють собою побутові прилади для коригування вологості, і є нітрохи не менш важливим домашнім пристроєм, ніж плита або мікрохвильова піч. Про те, чи потрібен вам зволожувач, і як вибрати ту чи іншу модель, ми розповімо в нашій сьогоднішній статті.

Чи потрібен мені зволожувач повітря?

Щоб зрозуміти, чи необхідний вам зволожувач, достатньо придбати недорогий гігрометр (прилад для вимірювання вологості повітря). Аналогова версія коштує від 50 гривень, цифрова - від 6-7 доларів в китайських інтернет-магазинах. Але найчастіше в магазинах ви зустрінете комбіновані метеостанції, які не тільки вимірюють вологість повітря, але і показують температуру всередині або зовні приміщення, прогнозують погоду за допомогою барометра, а також містять у собі будильник, календар, годинник і інші функції. Також читайте як вибрати утюжок для волосся

Комфортна вологість повітря (величина, що характеризує вміст водяної пари в атмосфері) лежить в межах від 40 до 60%. Якщо отримана вами в результаті вимірів цифра знаходиться нижче цієї межі, то зволожувач вам потрібен (а якщо сильно нижче - то дуже потрібний), якщо вище - не потрібен навіть задарма.

Зрозуміло, вимірювання варто проводити протягом декількох днів підряд, а ще краще - взимку. Зима для більшості домогосподарств є вирішальним фактором, оскільки в типових будинках незалежно поверховості батареї центрального опалення не обладнані регуляторами рівня виділяємого тепла. І тому батареї висушують повітря (особливо вночі), створюючи некомфортну для людей атмосферу. З кондиціонерами теж все не так просто: сучасні спліт-системи з функцією «часткового осушення» в змозі забезпечити якісний мікроклімат у приміщенні, але коштують набагато дорожче, догляду вимагають більше, а якщо зламаються - ремонт обійдеться майже як покупка нового агрегату.

Загалом, якщо в квартирі у вас часто болить голова, постійно мучить відчуття сухості в роті, лущиться шкіра, є труднощі з диханням або помічаєте, що погіршується загальне самопочуття (постійна сонливість, неуважність, низька працездатність, поганий імунітет, підвищена стомлюваність) - варто задуматися над рівнем вологості в квартирі і обзавестися для початку гігрометром. Звичайно, нормальний рівень вологості необхідний і для дітей. Ну і, нарешті, незайвим буде згадати і про те, що недостатня вологість несприятливо позначається і на меблях, і на картинах, і навіть на паркетних підлогах - вони розсихаються і тріскаються набагато швидше.

І навіть якщо ви проживаєте в місцевості з високим рівнем вологості, виміряти цей рівень в квартирі теж буде далеко не зайвим.

Типи зволожувачів повітря

По суті, зволожувачі повітря діляться на три типи: традиційні (механічні), парові і ультразвукові. Є також і комбіновані зволожувачі з очищувачем повітря, і про них ми розповімо пізніше. Всі вони призначені для роботи в приміщенні площею до 150 кубометрів.

Традиційні зволожувачі

Найпростіші зволожувачі - традиційні, вони ж зволожувачі холодного типу. Вода в такі зволожувачі заливається в бачок, звідки вона потрапляє в піддон на спеціальні зволожуючі змінні картриджі. Вбудований вентилятор проганяє через них повітря і зволожує його природним шляхом. Одночасно із зволоженням відбувається очищення повітря від пилу.

Недолік зволожувача холодного типу - обмежений до 60% максимальний рівень вологості повітря (оскільки такий апарат підтримує «природну» вологість, але не насичує повітря примусово) і високий шум. У середньому це близько 35-40 дБ - ці цифри самі по собі не є високими, але такий рівень може бути неприйнятний для багатьох людей при включенні пристрою в кімнаті на ніч.

Парові зволожувачі

Парові зволожувачі за принципом дії нагадують електрочайники - вода в них кип'ятиться і виходить назовні у вигляді звичайної пари. Через такий спосіб нагрівання у парових зволожувачів відразу з'являється маса недоліків: високий рівень шуму, гарячий пар, який може обпекти (його температура на виході складає 50-60 градусів) і висока споживана потужність (від 300 до 600 ват). Але можна вибрати і модель менших розмірів

Але і плюсів у «паровозів» теж предостатньо: вони чудово можуть працювати з навіть з дуже брудною і жорсткою водою, їх можна використовувати для проведення інгаляцій (для чого в комплекті з деякими моделями навіть йдуть спеціальні насадки), їх продуктивність становить від 7 до 16 літрів на добу, відсутні витратні матеріали, і можна збільшити вологість до позначки вище 60%.

Ультразвукові зволожувачі

Найбільш сучасним типом зволожувача можна назвати ультразвуковий, де спеціальна мембрана з високою частотою коливань «перетворює» воду в холодний пар. Серед плюсів таких пристроїв можна відзначити можливість регулювання необхідного рівня вологості - як автоматично, так і вручну (за допомогою вбудованого гігростата), а також низький рівень шуму в порівнянні з механічними та паровими побратимами. Правда, якщо в зволожувач вбудований гігрометр, то він навряд чи покаже вам реальну картину, тому в будь-якому випадку краще запастися окремим вимірником вологості.

Крім того, в числі плюсів можна назвати і функцію нагріву води (у деяких моделях), що є смертельним вироком багатьох мікробів. Багатьом, але не всім (і навіть не «99%») - це теж варто враховувати. Загалом, годиться як опція, але не є головним параметром вибору

Рівень шуму у таких зволожувачів дуже низький і становить у середньому 25 дБ, оскільки рухомі механічні частини в них практично безшумні, по даному параметру ультразвукові зволожувачі є більш комфортними для людини в побуті приладами, ніж парові і традиційні. Єдиним дратівливим факторів може бути рідкісне «булькання» картриджа, з якого іноді виходять бульбашки повітря.

А головний мінус таких зволожувачів - необхідність більш ретельного догляду за ними. Для пом'якшення води та очищення її від домішок використовуються спеціальні картриджі зі змінним наповнювачем, який вимагає регулярної заміни (про це докладніше ми розповімо трохи нижче), або ж потрібно використовувати дистильовану воду.

Окремим пунктом варто розповісти про безпеку застосування ультразвукових зволожувачів повітря. Незважаючи на використання ультразвуку, такі апарати безпечні для мешкаючих в квартирі біологічних форм життя, оскільки вони нічого не випромінюють, а ультразвукові коливання використовуються тільки з метою розщеплення води на пил. Мембрана працює в не чутному людиною діапазоні.

Крім того, практично всі моделі зволожувачів володіють можливістю автоматичного відключення при відсутності води. Перегляньте статтю про вибір блендера Як вибрати блендер

Зволожувач, очищувач або «комбайн»?

Комбіновані прилади - це зволожувач і очищувач повітря в одному флаконі. Часто їх ще називають «кліматичні комплекси», оскільки такі пристрої можуть іонізувати повітря і ароматизувати його. Слід, однак, не заплутатися в термінології.

Конструкція такого пристрою являє собою систему, що складається з пластикових дисків складної гідродинамічної форми, які обертаються в резервуарі з водою. Пил, попадаючи в прилад, осідає на дисках, і згодом змивається водою. Зволожувач в такому приладі, як правило, механічний, традиційного типу, з усіма притаманними і описаними вище такому типу перевагами і недоліками. Останнім часом почали з'являтися й ультразвукові апарати.

Правда, оскільки це все-таки ще більш складний прилад, ніж всі попередні, то і догляд за ним не простіше. Зокрема, заміни потребує більша кількість витратних матеріалів (наприклад, фільтри, в деяких пристроях є навіть фільтри HEPA з високим ступенем очищення). У зовсім «просунутих» моделях (наприклад, Air-O-швейцарської 2071) не один фільтр, а цілих три - зволожуючий, вугільний і HEPA.

Але якщо хочеться очищати повітря і зволожувати, а грошей на «комбайн» немає, можна купити два пристрої окремо - тобто зволожувач буде стояти в одному місці, а очищувач - на чималій відстані. Два агрегати, як не дивно, обійдуться помітно дешевше «комбайна», тільки от чи буде зручніше тримати їх у невеликій кімнаті - вирішувати вам.

Білий наліт

Дуже часто в обговореннях моделей того чи іншого зволожувача зустрічаються скарги з приводу білого нальоту на техніці. Що ж це таке?

Наліт виникає при розпиленні води з ультразвукових зволожувачів, і являє собою суміш різних солей і домішок, які осідають на горизонтальних поверхнях. Його концентрація залежить від жорсткості води, і чим вода жорсткіше, тим нальоту більше. Врахуйте, що максимально допустиме значення жорсткості води для використання в зволожувачі повітря - 5,4 мг-екв / л.

З метою нейтралізації білого нальоту (який не можна назвати корисним ні для техніки, ні для легенів) застосовуються спеціальні картриджі з так званою іоннообмінною смолою. Ця смола складається з порошкоподібних частинок, всмоктуючих в себе надлишки солей і інших речовин. Така смола є основним видатковим матеріалом, оскільки вимагає заміни раз на 2-3 місяці залежно від інтенсивності використання пристрою. Відповідно, чим чистіше у вас вода, тим рідше потрібна заміна.

Ідеальним варіантом у даному випадку можна назвати дистильовану воду, яка дозволяє розтягнути ресурс картриджа до багатьох місяців, але не кожна сім'я має можливість встановити дистилятор прямо вдома або постійно купувати його на автозаправках. Можна використовувати і бутильовану воду, але тоді витрати зростають в геометричній прогресії, тому як ультразвуковий зволожувач викидає в повітря в середньому близько шести літрів води на добу.

Догляд за зволожувачем

Як це не дивно, але за зволожувачами повітря, як і за будь-яким електроприладом, потрібно час від часу доглядати. Догляд у даному випадку полягає, насамперед, у двох речах: періодичної очистки від накипу і відкладень, а також заміні наповнювача у картриджах (або зміні фільтра, якщо мова йде про традиційні зволожувачі)

Що стосується першого пункту, то різні виробники (наприклад, Boneco) пропонують безліч дорогих очисників. Крім того, вода може і «зацвісти» - з'явиться неприємний запах і бактеріальні відкладення.

Чистити накип і видаляти такі відкладення можна за допомогою теплої води з содою - популярний у побуті гідрокарбонат натрію і від неприємного запаху позбавить, і легкі відкладення видалить. Затверділий накип можна видаляти або спеціальними порошками, або ж механічно, за допомогою металевої сітки. В останньому випадку ви ризикуєте залишити в корпусі глибокі подряпини, але іноді від цього нікуди не дітися.

Правда, той же Boneco пропонує якийсь «срібний стрижень», який, за запевненням виробника, здатний запобігти «цвітінню» води. Насправді, вбити всіх мікробів такий стрижень не може, але відтермінувати обов'язкову чистку - цілком. Тільки от коштує він досить недешево, і теж вимагає регулярної заміни. Роздуми про те чи варто купувати планшет, у статті Чи варто купувати планшет?

Наповнювач у картриджа необхідно міняти раз на 2-3 місяці, якщо у вас жорстка вода. Чим вода м'якша, тим рідше потрібна заміна. У разі використання дистильованої води потреба у картриджі може і зовсім відпасти. Зволожуючі картриджі в традиційних зволожувачах з антибактеріальним просоченням і розраховані на аналогічний термін.

Вконтакте
Pinterest