Доставка ліків за допомогою світла

admin Новини технологій та техніки

Доставка ліків за допомогою світлаДослідники створили полімер,  руйнується під дією інфрачервоного випромінювання і нешкідливий для тварин клітин. З його допомогою можна організувати адресну доставку ліків, не побоюючись побічних ефектів.Лікарські препарати деколи більше калічать, ніж лікують: кожен бачив величезні списки побічних ефектів на інструкції до того чи іншого засобу.

Можливим вирішенням проблеми могло б бути створення особливої ​​капсули, в якій ліки дісталися б до вогнища хвороби, де і вийшли б з запобіжної оболонки. Але як цю оболонку в потрібний час і в потрібному місці зруйнувати? Способів може бути багато: підвищення температури, зміна кислотності, вплив магнітним полем. Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США) пропонують, можливо, самий зручний для організму варіант - руйнування лікарської оболонки інфрачервоним випромінюванням.

Сама по собі ідея не нова: до цього вже пропонувалося руйнувати лікарську оболонку з допомогою видимого або ультрафіолетового світла, навіть були створені полімери, чутливі до хвиль відповідних довжин. Але, на жаль, тканини нашого тіла поглинають як ультрафіолет, так і видиме світло, і звільнити таким чином ліки можна тільки у поверхні шкіри. Випромінювання у районі інфрачервоної зони проникає крізь тканини, але лише деякі речовини здатні такі хвилі поглинати, і підходять для хімічних маніпуляцій.

Деякий час тому Адам Альмутаірі з колегами, здавалося, зумів створити таке з'єднання, яке поглинало б інфрачервоне світло і руйнувалося під його впливом. Ключовою в даному випадку виявилася модифікація полімерної молекули о-нітробензилом: саме ця хімічна група «ловить» інфрачервоні хвилі і слідом за цим рве хімічні зв'язки. Правда, про-нітробензил токсичний для клітин, та і його абсорбційні властивості залишають бажати кращого.

У свіжій статті, опублікованій в журналі Macromolecules, пан Альмутаірі повідомляє про нову модифікації запропонованого методу. Для створення полімерного носія лікарського препарату дослідники використовували крезольні групи. Вони включали в себе спеціальні компоненти, які робили ці групи вкрай нестабільними в складі полімеру. Після того як їх зшивали в полімер, вогнища нестабільності прикривалися особливими молекулярними світлочутливими «ковпачками» з бромогідроксікумаріна. Опромінення інфрачервоним світлом знімає ці запобіжні ковпачки з полімерної молекули: тепер її нестабільність нічим не компенсується. Чим більше доза опромінення, тим сильніше руйнується полімер. За словами авторів, нова технологія в десять разів ефективніше колишньої, заснованої на о-нітробензилі. І до того ж вона безпечна для клітин.

В подальшому, звичайно, все це повинно бути підтверджено у клінічних випробуваннях. Необхідно переконатися, що конструкція не дає «протікання» там, де не треба, і що в тканинах людини ліки дійсно буде ефективно звільнятися від оболонки. В цілому ж запропоноване рішення могло б стати універсальною капсулою-упаковкою, за допомогою якої можна доставляти точно за адресою все що завгодно, від банальних знеболюючих до протиракових препаратів.

Вконтакте
Pinterest