Запропоновано концепцію компактного одоратора

admin Новини технологій та техніки

Запропоновано концепцію компактного одоратораПроект матричного пристрою, що випускає 10 000 запахів, розроблений професором Каліфорнійського університету та його студентами.Одоратор - пристрій, інтегроване в телевізор і видає відповідні зображенню запахи, - описаний А. і Б. Стругацькими в «Хижих речах століття» (1965). («Телевізор закричав. З екрану вискочив нетверезий чоловік, проломив якісь перила і впав з висоти в величезний паруючий чан. Пролунав гучний сплеск, з фонора запахло ... Я зняв з фонора футляр, сунув вказівний палець під розтруб одоратора ...»)

Головною перешкодою для практичної реалізації ідеї одоратора (а спроб було чимало) завжди вважалася неможливість «помістити» сотні запахів в компактний і дешевий пристрій. Проект професора Сунь-Хо Джина і двох його студентів з Джейкобсовской інженерної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, підтриманий Політехнічним інститутом Samsung (SAIT), вирішує проблему за рахунок матричної конструкції пристрою: 200 свинцевих проводів (100 по осі X, 100 по осі Y ) проходять через 10 тисяч осередків-бульбашок в еластичній силіконовій пластині з водними розчинами різних есенцій. У заданий момент потрібна бульбашка нагрівається шляхом подачі струму на дроти, водний розчин скипає, тиск розширює стислий мікроклапан, і глядачі нюхають запах жінки (парфуми, можливо, від рекламодавця) або аромат свіжої кави (можливо, від рекламодавця).

Перший тестовий зразок пристрою був заправлений двома марками духів (Live імені Дженніфер Лопес і Passion ім'я Елізабет Тейлор), а також запахом кавових зерен (які в парфумерних магазинах використовуються для обнулення нюху покупців). Тестовані змогли сприйняти всі три запахи (і розрізнити духи) на відстані 30 см. Малувато, але вентилятор до прототипу напевно ще «прикрутять».

Наступним етапом роботи стане розробка комерційного одоратора - в міру компактного, щоб зацікавити виробників телевізорів і навіть мобільних телефонів, а також кінопродюсерів: матрицю з унікальними запахами легко сховати в коробку з диском. Втім, більшості передач (і комп'ютерних ігор) напевно вистачить стандартних запахів. До речі, користувачі десктопів і ноутбуків - потенційно кращі реципієнти для одоратора, ніж тупувата телеаудиторія: вони постійно сидять носом в екран і легко йдуть на придбання нових периферійних пристроїв.

До слова, одоратори для телевізорів і комп'ютерів вже продаються каліфорнійською компанією Scent Sciences; пристрою досить компактні, але випускають тільки 20 запахів (картриджі можна змінювати).

Вконтакте
Pinterest