Продемонстрований лазер «зворотної» дії

admin Новини технологій та техніки

Лазер «зворотної» діїУ Прінстонському університеті проведено оригінальний досвід зі створення лазера «зворотної» дії.

Лазер такого типу зручно використовувати для виявлення молекул (скажімо, забруднюючих речовин) або атомів у навколишньому середовищі. Він має одну важливу перевагу: пристрій, що реєструє його випромінювання, можна встановити поряд з джерелом накачування.

При цьому лазер накачування і реєструюча апаратура не будуть відокремлені один від одного досліджуваним обсягом, а створюваний пучок буде направлений в «зворотний» бік - до джерела.

Ідея лазера полягає в тому, щоб направити випромінювання накачування на невеликий обсяг газу, іонізції атомів і добитися генерації лазерного випромінювання, яке має повертатися назад. У 2004 році цю схему - на прикладі азоту - реалізували фізики з канадського Університету Лаваля, але їм потрібен був потужний лазер накачування, а виміряний коефіцієнт посилення виявився невеликий.(Ви знаєте, що знайдено матеріал, що перевершує кремній?)

Американські фізики замінили азот киснем. Тут випромінювання лазера накачування, що працює на довжині хвилі в 226 нм, буде викликати дисоціацію молекулярного кисню і збудження отриманих атомів, а результатом цього має стати лазерна генерація на довжині хвилі в 845 нм.

У дослідах випромінювання накачування фокусувалася за допомогою лінзи, створюючи витягнутий робочий об'єм - циліндр з діаметром основи в 10 мкм і висотою в 1 мм. Така геометрія задає два протилежні напрямки для пучка на 845 нм, одне з яких і буде «зворотним». Установка продемонструвала гарний коефіцієнт оптичного посилення, що перевищує 60 см-1.