Лазерний меч США відправлений на консервацію

admin Новини технологій та техніки

Лазерний меч США відправлений на консерваціюBoeing YAL-1, здатний збивати ракети лазерним променем, у 2012 році відправиться на консервацію. Остаточне рішення про відмову від подальшого фінансування програми недавно було зафіксовано в новому річному бюджеті США. У Пентагону в черговий раз не вистачило коштів на продовження чергового надзвичайно амбітного проекту.

Чи є перспективи у такого роду лазерів? Чи з'являться вони коли-небудь на озброєнні?Щоб нести лазер мегаватного класу, літак повинен бути дуже великим. Такому визначенню добре відповідає широкофюзеляжний Boeing 747, який і був використаний як база для створення Boeing YAL-1. У 2009 році на ньому вперше були досягнуті результати по ураженню головних частин реальних ракет на рідкому та твердому паливі, при дальності до рухомої цілі в 80 км.

Загальна вартість програми на 2011 рік склала $ 5 млрд: величезні гроші. Так чому ж проект згорнули?

Інтерес до лазерів як до засобу протиракетної оборони виник давно. Всі розрахунки ще в 1960-і показували, що МБР і антиракет володіють однаковою рухливістю, і щоб впевнено перехопити ракету одного технологічного рівня, антиракета того ж рівня повинна оснащуватися могутнім термоядерним зарядом. Але застосування великої кількості таких зарядів в атмосфері над країною небажано. А лазер, на відміну від антиракети, може перехопити будь-яку ракету: світлова хвиля все одно виявиться швидше. І ніяких радіоактивних опадів.

У 1981 році в СРСР здійснила перший політ система А-60 - літак на базі Іл-76, призначений для дослідження можливостей лазера по ураженню ракет в стратосфері. За підсумками його випробувань було прийнято рішення про доцільність установки лазерної системи такого типу на космічний апарат «Полюс». Для останнього розробили вуглекислотний лазер ГДЛ РД0600, потужність якого, за різними даними, становила чи то 100 кВт, то чи 1 МВт. Бойовий лазер був дуже компактним: в довжину менше двох з половиною метрів. Більшу частину запущеного в космос вагогабаритного макета «Полюса» займав саме електрогенератор, що виробляє цю силу-силенну енергії. Після першого невдалого запуску в 1987 році проект не отримав продовження (чому причиною - тодішня ситуація в країні).

За чим же справа стала у Пентагону? Теоретично лазер не вимагає так вже й багато енергії. Він не повинен пропалити або розрізати ракету, це не гіперболоїд інженера Гаріна. Просте пошкодження оболонки в точці контакту веде до стрибкоподібно зростаючого теплового навантаження, після чого ракета руйнується сама, через тертя об атмосферу. Так, мегаватне навантаження - це багато, але ж і лазеру досить діяти з такою інтенсивністю всього секунду - а значить, для мегаватного секундного залпу потрібно менше 3,5 кВт/год Проблема в тому, що існуючі хімічні акумулятори не здатні надшвидко віддавати навіть настільки невелику енергію. Звичайні енергетичні генератори теж не можуть видати високу секундну навантаження і тут же скинути потужність. Тому в YAL-1 використовувалася енергетичне накачування на основі згораючого ракетного палива (таке ж, за чутками, застосовувалося на минулому наземному випробуванні ГДЛ РД0600). Вага і габарити цієї установки були жахливими, від чого вимагали настільки великих і дорогих носіїв, як YAL-1. Досить згадати, що година польоту цього літака з лазерною установкою на борту коштує $ 92 млн.

Може бути, варто було використовувати суперконденсатори? Але їх енергоємність - всього близько 10 ват-годин на кілограм ваги, тобто для повноцінного функціонування системи їх все одно будуть потрібні тонни. Та й суперконденсаторів з пристойними показниками на початку розробки бойових лазерів не було. Іншим можливим варіантом можуть стати створювані сьогодні у Франції системи накопичення енергії на основі надпровідників, хоча і ці розробки зажадають щодо великої ваги і габаритів носія, яким французи припускають зробити бойовий корабель.

Але не джерело енергії стало найбільшою проблемою американського бойового лазера.

Головна перешкода на шляху лазера в атмосфері - сама атмосфера. Іонізація її атомів веде до розсіювання лазерного випромінювання, яке до того ж піддається в повітрі деякій дифракції. Її показники коливаються в залежності від погодних умов, а разом з ними змінюються можливості лазера. Навіть прицілювання на великій відстані ускладнюється, хоча тут ситуацію можна виправити за допомогою додаткового малопотужного лазера-далекоміра. Але розсіювання випромінювання так і не дало ні нам, ні американцям вразити літаючу мішень на відстані більше 80 км. Враховуючи розміри і вагу літаючої платформи (Boeing 747, Іл-76), про її бойовому застосуванні проти МБР можна не турбуватися. Падаюча ракета здатна проскочити YAL-1 перш, ніж він прицілитися і вистрілить, та й передбачити, в якому районі його треба розгортати, неможливо. А на висхідних ділянках траєкторії, над країною, яка здійснює запуск ракети, повітряна мішень розміром з великий авіалайнер довго не проживе.

Саме тому в СРСР вирішили запустити «Полюс» в космос: у стратосфері і космічному просторі, куди в апогеї «виринають» ракети, атмосфера не заважає лазеру працюватись. У космосі він представляє собою кращу зброю з наявних у людини. Знову ж збити супутник складніше, ніж величезний дозвуковой літак. Але на таку розробку в американців зараз немає коштів, та й з власними космічними кораблями у них теж проблеми. Однак з появою нової технології, якою, наприклад, може стати розроблювана Space Launch System, ми, можливо, ще побачимо бойовий лазер в дії.

Вконтакте
Pinterest