Людиноподібні роботи по складності підбираються до людини

admin Новини технологій та техніки

Людиноподібні роботи по складності підбираються до людиниЧого тільки не буває: і робоколібрі траплялися, і навіть робобілкі ... А ось з роботом, відтворюючим рухи людини (причому відтворюючим в повній мірі), поки проблеми. Вже дуже Homo складні: і бігати можуть, і лазити, і навіть плавати, а кількість ступенів свободи у людей просто величезна. Тим не менш дослідники з Токійського університету (Японія) на чолі з Юто Наканіші (Yuto Nakanishi) не залишають надії.

Їх творіння Kenshiro є «нащадком» Kojiro - мусколоскелетного дрона, створеного в 2010 році. Однак прототип був схожий на людину швидше зовні, ніж внутрішньо: наприклад, м'язів у нього було менше, і рухи, відповідно, не були настільки складними.

Kenshiro, навпаки, дуже складний. Габаритами і вагою (158 см, 50 кг) він «відповідає» 12-річному японському хлопчику. При цьому в його «тілі» 160 «м'язів»: 50 в ногах, 76 в тулубі, 12 в плечах і 22 в шиї. На сьогодні це саме близьке до людської анатомії робототехнічне творіння.

Але от питання: а навіщо взагалі копіювати людське тіло? Адже подібні по складності роботи при розмірах, порівнянних з нашими, виявляються багато важче стандартних механоідів. Скажімо, один з попередників Kenshiro, робот-тулуб Kenzoh, важив 45 кг. При повному масштабуванні до 158 см його вага досягла б 100 кг. Забагато для такого зросту!

Щоб уникнути «ожиріння», розробники стали відштовхуватися не від абстрактних інженерних концепцій, а від будови самої людини, дотримували її пропорцій як за розмірами, так і за вагою. Кінцевою метою також було отримати робота з «тягою» кінцівок, рівній людській при людській же швидкості їх повертання. На жаль, цей показник японцям не піддався: Kenshiro повертає кінцівки в «суглобах» всього лише зі швидкістю 70-100˚ в секунду. Втім, результат не такий поганий: більшість людей після п'ятдесяти безпечно обертають ногами по широкому колу приблизно з тією ж швидкістю. Та й тяга зрівнялася з людською - до речі, вперше для людиноподібних роботів.

Ну а ступенів свободи, навіть без урахування рук, в цьому витворі вистачає - аж 64, включаючи 13 для шиї, стільки ж для кожної з рук і 7 для кожної ноги. Навіть у «хребта» є 11 ступенів свободи - хоч і не як у здорової людини, але для нинішнього рівня робототехніки просто відмінно.

«Кістки» Kenshiro вийшло зробити по вазі близькими до людських, тільки виконавши їх з алюмінію. А ось виготовити їх на 3D-принтері не вийшло: саме ці робочастини найбільше схильні до поломок.

Найближчим часом творець робота Kenshiro має намір взяти участь у відомому конкурсі Управління перспективних досліджень Міністерства оборони США (DARPA) під назвою Robotics Challenge, де представить іншого гуманоїдного робота, що має, зрозуміло, «військово-прикладне значення».

Вконтакте
Pinterest