Мікрочіпи імітуючі роботу людського мозку

admin Новини технологій та техніки

Мікрочіпи імітуючі роботу людського мозкуКорпорація IBM розробляє програмне забезпечення для експериментальної платформи SyNAPSE - нової технології обчислювальних чіпів, що функціонують за принципом людського мозку.

Проект SyNAPSE займається створенням так званих нейросинаптичних ядер. Кожне з них буде містити «синапс» (пам'ять), "нейрон" (обчислювальний блок) і «аксон» (комунікаційний канал). Працюючи паралельно, великий масив таких ядер зможе забезпечити можливості, попросту недоступні для звичайних комп'ютерних систем. Передбачається, зокрема, що рано чи пізно технологія приведе до появи принципово нових обчислювальних машин, що володіють «інтелектом» і невеликим енергоспоживанням.

У 2011 році IBM оголосила про створення двох прототипів «нейросинаптичних обчислювальних чіпів» на основі електронних кіл. Один з них був наділений 262 144 програмованими «синапсами», інший - 65 536 навчаючимихся. Обидва прототипу, виконані по 45-нанометровій технології, містили також 256 «цифрових нейронів».

IBM продемонструвала здатність чіпів виконувати найпростіші завдання на зразок розпізнавання образів і класифікації об'єктів. У перспективі ж масиви «нейросинаптичних ядер» зможуть формувати сенсорні мережі, сприймаючи дані з багатьох джерел. Такі системи зможуть знаходити зв'язки між різними подіями, робити припущення і накопичувати знання.

Черговим досягненням учасників проекту SyNAPSE стало створення елементів програмної інфраструктури, необхідних для роботи «нейросинаптичних ядер». Зокрема, представлена ​​програмна модель, заснована на компонуемих «будівельних блоках». Кожен такий блок, по суті, являє собою крихітну нейронну мережу. Їх можна комбінувати для отримання необхідного функціоналу.

Крім того, створений симулятор для тестування та вивчення віртуальної мережі «нейросинаптичних ядер». Для SyNAPSE планується розробка спеціалізованої мови програмування Фортран.

У довгостроковій перспективі IBM розраховує сформувати систему, що нараховує до 10 млрд цифрових «нейронів» і до 100 трильйонів «синапсів». Кінцева ж мета полягає в створенні «мозку в коробці».

У цілому досягнення IBM наближають еру "когнітивних комп'ютерів" - пристроїв, здатних самонавчатися і аналізувати складну інформацію.

Вконтакте
Pinterest