НАСА створює робота для видобутку води на Місяці

admin Новини технологій та техніки

НАСА створює робота для видобутку води на МісяціКрім місячного вантажника, інженери НАСА, як з'ясовується, розробляють місячного шахтаря і грунтовоза.

Проблема все та ж - низька гравітація, а це означає слабке зчеплення з грунтом. Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot Excavator (RASSOR Excavator) спроектований в кілька в незвичайному ключі: для вирішення проблеми тертя він використовує щось більше схоже на дискові пилки (або передній каток MTT), ніж на колеса. Кріпляться вони єдиними блоками по три барабани кожен до задніх і передніх кінцівок, що дозволяє при зустрічі високих перешкод підняти передній каток на їх вершину, а потім, при спуску, уникнути перевертання, утримуючись за гребінь заднім катком.

Функціонувати RASSOR Excavator повинен не сам по собі, а в парі з автономним роботизованим комплексом - обладнанням, переробляючим місячний грунт. Для взаємодії з ним робот вміє трансформуватися в Z-подібну форму, при якій його верхня площадка, призначена для перевезення грунту, піднімається на 75 см над поверхнею землі (тобто Місяця). Звідти видобутий реголіт - по 18 кг за раз - зможе підібрати переробний агрегат. Незважаючи на думку ряду вчених про те, що місячний грунт буде складний для обробки та вилучення з нього води, в НАСА упевнені, що в приполярних кратерах лід існує в чистій формі і лише злегка присипаний реголітом. Його потрібно тільки розкопати і перевезти - для цього і створений телекерований робот-копач з широкими можливостями для автономних дій.

Особливо підкреслюється, що по прохідності невеликий робот вагою всього в півцентнера близький до танка - за рахунок барабанних ковзанок (з розвиненими грунтозацепами) на носі і кормі. Завдяки підвищеному зчепленню він зможе рухатися уп'ятеро швидше Curiosity, максимальна швидкість якого не перевищує 4 сантиметрів в секунду.

Іншою сильною стороною нового шасі називається його надійність. До такої конструкції довелося звернутися тому, що на випробуваннях в пустельних умовах Каліфорнії чисто гусеничні шасі показали слабкість, непримітну на Землі: гусеничні ланки і елементи підвіски засипалися пилом, що блокує з часом їх подальше обертання. На земних танках все чудово чиститься за допомогою лому і танкового екіпажу, та й настільки тонкий пил, як на Місяці, у нас чомусь не в ходу. Крім того, бруд може бути змитий доступною водою, з якої на супутнику поки проблеми ...

За розрахунками, щоб заправити одну ракету паливом, одержаним гідролізом з місячної води (кисень і водень), одному RASSOR Excavator'у потрібно працювати п'ять років по 16 годин на добу. Очевидно, що люди навряд зможуть ходити за ним весь цей час і зчищати пил з ковзанок. Тому після випробувань від гусениць відмовилися, ну а колеса важко розглядати як опцію для міні-екскаватора при низькій гравітації.

Будемо сподіватися, що після доведення прототипу RASSOR Excavator 2, наміченого на 2014 рік, роботу все ж вдасться попрацювати за прямим призначенням.