Полярний робот-всюдихід живиться тільки від вітру

admin Новини технологій та техніки

Полярний робот-всюдихід живиться тільки від вітруПекінський університет авіації і космонавтики (КНР) представив прототип автономного робота для дослідження ефектів глобальної зміни клімату в Антарктиді. На перший погляд, робот як робот: здатний долати перешкоди заввишки до півметра, схема шасі традиційна, але джерело живлення - це щось!

Машина оснащена вітряної турбіною з вертикальною віссю обертання виробництва американської компанії Urban Green Energy. Висота вітряка HoYi! - 1,2 м (серійної версії - 1,3 м), номінальна потужність дорівнює всього 200 Вт (при вітрі 12 м/с і вище). При цьому загальна маса Polar Rover - 300 кг, що означає не занадто велику енергоозброєність. Здавалося б, це погано, але згадаємо, що втричі більш важкий марсіанський Curiosity обходиться 125 Вт пікової потужності і отримує від своєї енергоустановки не більше 2,5 кВт/г на день.

Крім меншої висоти склопластикової турбіни і її порівняно скромної ваги (40 кг), вона і ще й дуже компактна: ширина - всього 0,8 м, площа - 0,84 м².

Вибір вітру в якості джерело енергії для ровера може здатися неоднозначним: 40 кг, що дають всього 200 Вт, виглядають не так вражаюче, як варіант з ДВЗ. Однак певний сенс у цьому рішенні є: дальність ходу Polar Rover в умовах Антарктиди практично не обмежена. Апарат оснащений автопілотом, що дозволяє йому пересуватися по заздалегідь вибраному маршруту без участі людини-оператора. Для орієнтації в умовах полярної ночі він обладнаний GPS-системою і засобами розпізнавання перешкод «з особливою чутливістю до деталей рельєфу, що складається зі снігу та льоду».

З корисного навантаження ровер несе аналізатор атмосферного повітря, засоби забору та аналізу зразків снігу і якісь «геологічні аналізатори».

Повідомляється, що в даний час він пройшов уже 2 500 км, що, з одного боку, не так багато, а з іншого - цілком відповідає невеликому часу експлуатації. Антарктида, безперечно, одне з кращих місць для транспортних засобів, які живляться від вітряків: вітри дмуть тут майже постійно і традиційно мають велику швидкість.

Проблема тут скоріше в протилежному: швидкість катабатічних вітрів Антарктики досягає 320 км/год - мало не 90 м/с! Тому турбіна повинна бути готова до високих навантажень: декларується виживаність до 50 м/с. Правда, при швидкостях, що перевищують 30 м/с (а також нижче 2,5 м/с), турбіна не працює, проте такі умови зазвичай несприятливі для пересування роверів навіть з активним електроживленням.

До речі, навчальний заклад, що розробляв Polar Rover, зараз, за ​​чутками, займається створенням перспективного планетохода для позаземного використання.

Вконтакте
Pinterest