RoboClam: робот, здатний швидко зариватися в грунт

admin Новини технологій та техніки

RoboClam: робот, здатний швидко зариватися в грунтУ Массачусетському технологічному інституті (США) створений робот RoboClam, який коли-небудь, як сподіваються його автори, зможе виконувати на морському дні різні завдання.

Головна особливість RoboClam - здатність з високою ефективністю зариватися в мулистий або піщаний грунт. У цьому машина наслідує атлантичних морських живців (Ensis directus) - двостулкових молюсках, які мають вузьку довгасту раковину довжиною від 9 до 13 см.

Справа в тому, що вони можуть занурюватися у вертикальному положенні в грунт на глибину до 70 см, витрачаючи на кожен сантиметр шляху приблизно одну секунду. При цьому молюски використовують особливу техніку руху: спочатку істота зачіплюється за дно за допомогою невеликої ніжки, а потім, швидко розкриваючи і закриваючи раковину, створює навколо себе щось схоже на сипучі піски - суміші донного грунту і води. Це полегшує рух вниз, що дозволяє швидко закопуватися при відносно невеликих витратах енергії.

RoboClam імітує рухи морських живців, завдяки чому закопується приблизно з такою ж швидкістю, що і природний прототип. Правда, в поточній версії максимальна глибина занурення становить 20 см від поверхні дна. Пов'язано це з тим, що силові приводи повинні розташовуватися над поверхнею води. У перспективі конструкція машини, зрозуміло, буде вдосконалена.

Розробники провели вже близько 300 випробувань свого дітища. При зануренні робот покладається на генетичні алгоритми, що дозволяють постійно оцінювати і коригувати параметри роботи для досягнення максимальної ефективності. Тобто з часом машина зможе еволюціонувати, виробляючи оптимальну техніку занурення в різних умовах.

Передбачається, що RoboClam зможе надавати допомогу у прокладанні кабелів по морському дну, пошуку і розмінуванні боєприпасів, утриманні підводної апаратури в заданій точці і пр.

Вконтакте
Pinterest