Роботизовані терміти займуться будівництвом

admin Новини технологій та техніки

Роботизовані терміти займуться будівництвомДослідники з Гарвардського університету (США) представили результати чотирирічного проекту TERMES по створенню невеликих роботів-будівельників, здатних споруджувати конструкції без попереднього плану і чіткого розподілу ролей.

Принцип функціонування TERMES запозичений у природи, а саме у термітів. Ці невеликі комахи можуть створювати термітники рекордних для безхребетних розмірів. Так, найбільший відомий термітник досягає у висоту 12,8 м. При цьому в колоніях комах немає керівних особин, і кожен окремий терміт не знає, чим в поточний момент зайнятий його сусід. Більш того, протягом будівництва склад робочої групи постійно змінюється. Проте все це не заважає комахам справлятися зі своїм завданням.

За словами дослідників, будь-який сучасний будівельний проект людства вимагає попереднього планування і ретельних розрахунків. Весь процес контролюють бригадири. У світі комах все інакше. Терміти покладаються на концепцію, відому як стігмергія. Її суть в неявній координації окремих особин, які виконують певні дії у відповідь на ті чи інші зміни навколишнього оточення.

Схожий принцип реалізований в роботах TERMES. Вони виконують операції без чіткої координації дій, реагуючи на зміни, створені іншими учасниками групи, а також на поточну конфігурацію будівельного майданчика. Боти можуть формувати з базових будівельних блоків стіни, башти, піраміди та інші конструкції.

Важливо і те, що відсутність централізованої системи управління забезпечує дуже хорошу масштабованість і гнучкість роботизованої платформи. Абсолютно не важливо, скільки машин буде виконувати завдання - п'ять чи п'ятсот. Крім того, при виході будь-якої кількості роботів з ладу, роботерміти, що залишилися, зможуть продовжити зведення конструкції.

Передбачається, що в перспективі колонії TERMES зможуть в автоматичному режимі будувати загороджувальні греблі при повенях і, можливо, навіть виконувати певні завдання на інших планетах, зокрема на Марсі.

Вконтакте
Pinterest