Штучні «протоклітини» допоможуть боротися з вірусами

admin Новини технологій та техніки

Штучні «протоклітини»Вчені з Медичного коледжу Корнельського університету та Національного інституту стандартів і технологій (США) розробили оригінальну методику боротьби з вірусами, засновану на використанні штучних «протоклітин».

Ефективність нового способу тестувалася на прикладі двох вірусів (Хендра-і ніпа-вірусу) з роду Henipavirus, які можуть викликати запалення головного мозку у людей. Обидва відносяться до групи оболонкових вірусів, покритих подвійним ліпідним шаром з впровадженими білками, що організують інфікування. Один з них, G-протеїн, служить навідником, пізнаючи потрібний рецепторний білок на поверхні клітини-мішені і зв'язуючись з ним, після цього він подає сигнал F-протеїну, який забезпечує проникнення в клітину.

Методика протидії вірусам побудована на тому, що F-протеїн розрахований на одноразове застосування: якщо сигнал, що надходить від G-протеїну, виявиться помилковим, вірус можна вважати деактивованим. Створені ученими мікроскопічні «протоклітини» з ядром з мезопористого (що містить нанорозмірні порожнини) діоксиду кремнію мали ліпідну мембрану, схожу на мембрану звичайних клітин. До неї була прикріплена наживка - рецепторний білок EFNB2 (Ephrin-B2), який повинен був приманювати віруси.Такі «протоклітини» взаємодіяли в дослідах з аналогами Хендра-і ніпа-вірусу, позбавленими власної РНК і несучими геном непатогенної вірусу, змінений таким чином, щоб експресувати червоний флуоресцентний білок при інфікуванні. Як показали спостереження, «протоклітини» діють надзвичайно ефективно й успішно очищають тестовий розчин від активних вірусів.

Нова методика, за запевненнями авторів, повинна - у віддаленому майбутньому - стати дуже популярною, оскільки вона націлена на базовий механізм інфікування; якщо еволюціонуючим вірусам вдасться відшукати якийсь спосіб захисту, вони автоматично ускладнять собі проникнення в звичайні клітки. Поки ж «протоклітини» можна використовувати для моделювання дії самих різних оболонкових вірусів.

P.S. Виготовлено гнучкі мікропроцесори

Вконтакте
Pinterest