Співаючий джаз робот може пролити світло на свідомість

admin Новини технологій та техніки

Співаючий джаз робот може пролити світло на свідомістьСпіваючого робота вчать імпровізувати джазові дуети з людиною. Дослідники сподіваються, що це дозволить пролити світло на природу свідомості.

Антоніо Челла з Університету Палермо (Італія) працює з системою Telenoid, створеною японською лабораторією Hiroshi Ishiguro. Першим ділом робота вчать імітувати рухи співака і прості звуки, а також пов'язувати музику з тими чи іншими емоціями. Потім пан Челла подивиться, чи зможе Telenoid використовувати ці зв'язки для імпровізації, тобто вибирати такі рухи і особливості вокалізації, які будуть доповнювати дії партнера по дуету.

Інтелект часто визначається як здатність знаходити зв'язки між речами - наприклад, ключем і замком. Але свідома істота, за словами Челлі, повинна йти далі, створюючи нові зв'язки - між, скажімо, музичними фразами. Це, по суті, і є імпровізація.

У бесідах з вченим джазові музиканти говорили про те, що у них в голові є збірки музичних фраз, які вони здатні поєднати по-новому. Важливо при цьому перебувати в мрійливому стані, тобто не зовсім свідомому, але й не несвідомому. Ось саме такий стан пан Челла і хоче відтворити в машині.

Про свої ідеї дослідник розповів на Міжнародній конференції з штучних нейронних мереж в Лозанні (Швейцарія).

«Ця робота піднімає цікаві питання про зв'язок між свідомістю і музикою», - говорить музикант і вчений Філіп Паск'є з Університету Саймона Фрейзера (Канада). Але він скептично ставиться до того, що робот-музикант потребує фізичного тіла, адже багатьом штучним композиторам достатньо існування у вигляді ПЗ.

За словами Паск'є, автоматизація музичності зводиться до двох завдань: створення та інтерпретації. Вже розроблено ПЗ, яке здатне імітувати Баха, говорить він. Інтерпретація, з іншого боку, має на увазі таку специфічно людську особливість, як естетичне судження, тобто, кажучи простими словами, смак. «Бітлз отримали популярність завдяки здатності не тільки складати, але і блискуче інтерпретувати», - відзначає фахівець.

Ще один важливий момент полягає в тому, що композитори годинами слухають чужу музику. «Люди не схильні працювати у вакуумі», - підкреслює пан Паск'є. На його думку, роботу Челлі слід було б насамперед послухати різні версії джазових стандартів.

Вконтакте
Pinterest