Вакуумні вікна нарешті стали міцними

admin Новини технологій та техніки

Вакуумні вікна нарешті стали міцнимиВакуум - більш ефективний ізолятор, ніж використовувані сьогодні в пластикових вікнах з алюмінієвою рамою інертні гази. Але щоб два скла не здавило атмосферним тиском, від їх рами потрібна міцність, недосяжна для алюмінію. Та й повітропроникність на десятки років експлуатації забезпечити не так просто.

Розробники з Швейцарських федеральних лабораторій по випробуванню та дослідженню матеріалів (Empa Switzerland) представили нову віконну конструкцію, в якій два шари скла з'єднані оловом.

Рішення далося не без труднощів. Так, незважаючи на те що олово створює надійний з точки зору герметизації шар, у скла та олова в рідкому стані різні показники поверхневого натягу. Тому зазвичай крапля олова, вилита на скло, «бігає» по останньому.

Щоб вирішити цю проблему, швейцарці приклали до рідкого олова електричне поле, яке забезпечувало його краплям нерухомість в тих місцях, куди їх поміщають при запевненні вакуумної теплоізолюючої камери. На думку розробників, такі вікна не тільки будуть краще теплоізолювати, але й втратять значну частину своєї ваги. Якщо у звичайних склопакетів зазор між внутрішніми і зовнішніми стеклами становить 15-20 мм, то у нового вакуумного продукту він в залежності від ширини і висоти вікна дорівнює від 0,7 до 2,5 мм.

Іншим напрямом робіт, що ведуться сьогодні в Empa Switzerland, є нанесення на поверхню скла тонких покриттів за допомогою вакуумного осадження. Вже відпрацьована технологія нанесення двошарових покриттів товщиною в 100-200 нм, що дозволяють регулювати світлопропускаючу здатність вікон. Перший шар є провідником (мідним), а другий містить матеріал (діоксид вольфраму), який при подачі на нього струму (надходить від мідного шару) різко змінює світлопропускаючих здатність.

Зараз Empa веде переговори про комерціалізацію технологій з сімома європейськими компаніями.

Вконтакте
Pinterest