Як виростити напівпровідник за допомогою білка

admin Новини технологій та техніки

Як виростити напівпровідник за допомогою білкаВикориставши білки морських губок, вчені створили кремнієві частинки, що не зустрічаються в природі.Без кремнію немислиме виробництво напівпровідників, де він буквально нарозхват. При цьому, природно, велике значення мають чистота речовини і будова кремнієвих кристалів. Дослідники з Університету Лідса (Великобританія) пропонують спосіб вирощування кремнієвих напівпровідників за допомогою молекулярної біології. На їхню думку, це дозволить створити напівпровідники більш високої якості.

Основа методу - білки, що беруть участь в побудові скелета у тварин. Дослідники зосередилися на сілікатеінах, які допомагають морським губках будувати їх кремнієвий скелет. ДНК з генами сілікатеінів була розмножена, але при цьому в ній природним шляхом виникали мутації. Ці мутації впливали на здатність білка зв'язувати неорганічні речовини і формувати з них складні скелетні структури. Завдяки супутнім мутаціям вчені отримали можливість вибирати: в їх руках виявилося безліч варіантів білків, які по-різному взаємодіяли з оксидом кремнію.

ДНК, що кодує сілікатеіни, прикріплювалися до полістіренових гранул; синтез білка йшов на них, і на них же готові сілікатеіни починали будувати мінерали.

Як пишуть автори роботи в журналі PNAS, деякі з вийшовших в результаті мутагенезу сілікатеінів отримали здатність будувати акуратні кристалічні структури - те, чого не вміли робити вихідні форми цих білків. Завдяки величезній кількості генетичного матеріалу вдалося прискорити процес молекулярної еволюції і в результаті отримати білки, які надалі можна буде використовувати для вирощування кремнієвих частинок із заданими властивостями, формою, розміром і т д.

За словами вчених, за цією технологією так само можна створити білки, які були б здатні вирощувати неорганічні структури (придатні для напівпровідникової промисловості) з інших матеріалів.

Вконтакте
Pinterest