AV-ресивери. Вибираємо сучасний AV-ресивер

admin Статті про hardware

AV-ресивериAV-ресивер - серце домашнього кінотеатру, тому до його вибору варто віднестись не менш серйозно, ніж до покупки півтораметрової "плазми" або багатоканальної акустики.

Спочатку слово "ресивер" в радіотехнічній термінології означало просто-напросто радіоприймач, тобто тюнер з вбудованим підсилювачем. Сьогодні ж цей складний пристрій, здатний обробляти цифрові і аналогові багатоканальні звукові сигнали, а також відеосигнали, і служить центром домашнього кінотеатру. Простенький радіотюнер в ресиверах залишився нині чимось на зразок данини минулого.

AV-ресивер виконує три головні функції: декодування, посилення і комутація. Можна додати і четверту, декоративну - розробка сучасної апаратури немислима без участі дизайнерів.

Основні параметри AV-ресивера

Поговоримо про основні параметри AV-ресивера. Перш за все, про роботу зі звуком. У випадку з аналоговим звуком схема проста: аналоговий стереофонічний або багатоканальний вихід програвача CD, DVD, вибраного програвача Blu-ray або будь-якого іншого джерела підключається до аналогового ж стереофонічного або багатоканального входу ресивера. Після цього сигнал посилюється, при необхідності проходить через темброблок або модуль ефектів, комутується і виводиться на акустичну систему.

Схема скільки традиційна, стільки ж і застаріла: у сучасних ресиверах вже майже неможливо зустріти аналоговий багатоканальний вхід - набагато зручніше передавати цифровий багатоканальний звук через єдиний кабель, до того ж мало в яких сучасних джерел можна знайти такий вихід. Одночасно зі спрощенням схеми знімається і проблема забезпечення перешкодозахищеності аналогових каналів і їх розділення: для цифрових декодерів такі проблеми мало актуальні.

При цьому у всіх AV-ресиверах є по п'ять-шість аналогових стереофонічних аудіовходів, які використовуються для підключення традиційних джерел - тюнерів, СD-плеєрів, магнітофонів і аналогових відеомагнітофонів. Не така вже й рідкість і вхід для програвача грамплатівок, хоча, звичайно, якість фонокоректору в апараті, орієнтованому на "цифру", не найкраща.

Можлива і така ситуація, коли цифро-аналоговий перетворювач дорогого SACD-або DVD-програвача забезпечує більш високу якість звучання, ніж ЦАП, вбудований в ресивер: в цьому випадку також є сенс використовувати аналогове, а не цифрове підключення.

З цифровим звуком все одночасно і складніше, і простіше. Щоб почути цифровий сигнал в колонках, його треба перетворити в аналоговий і передати на підсилювач потужності, він же підсилювач низьких частот, тобто того діапазону звукових частот, що може чути людина. Однак оскільки по одному цифровому кабелю часто передається багатоканальний звук і навіть відео, такий сигнал потрібно для початку розкодувати.

Існує цілий ряд форматів кодування, які діляться на дві категорії за назвою розробника: Dolby Digital і DTS. Обидва сімейства близькі по можливостях і характеристикам, і, хоча з формальної точки зору вони забезпечують різне звучання і розподіл по каналах, звичайному слухачеві навряд чи вдасться його помітити. Більше того, оскільки всі AV-ресивери, за рідкісним винятком, оснащуються декодерами обох сімейств, для споживача не має практичного значення, в якому форматі записана багатоканальна доріжка фільму.

Для сучасних ресіверів звичайний такий набір декодерів: Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS/DTS-ES, DTS 96:24, DTS-HD High Resolution Audio і DTS-HD Master Audio. Декодери Dolby Pro Logic II/IIx/IIz і DTS Neo: 6 здатні віртуально розкладати двоканальний сигнал на багатоканальний 5.1 або 6.1.

Не будемо заглиблюватися в характеристики всіх цих форматів - при бажанні їх нескладно знайти в інтернеті. За чисто технічними підставами вважається, що формати сімейства DTS звучать дещо краще: теоретично в них використовується менший ступінь стиснення звуку з втратами, ніж у Dolby Digital. При цьому топові формати обох сімейств - DTS-HD Master Audio і Dolby Digital TrueHD дозволяють кодувати звук взагалі без втрат, і вони дають однаково високу якість звучання. Також прочитайте цікаву статтю про прослуховування мобільного телефону.

Перетворення звуку в AV-ресіверах здійснюють цифро-аналогові перетворювачі з розрядністю 24 біт і частотою дискретизації не менше 96 кГц, при цьому в дорогих моделях не рідкість частоти і 192, і 256 кГц - це забезпечує вищу якість звучання. Якщо ви плануєте відтворювати диски SACD і DVD-Audio c максимальними настройками, вибирайте моделі з частотою дискретизації від 192 кГц.

Стандартний для сучасної аудіо та відеотехніки універсальний цифровий інтерфейс - HDMI. Остання версія HDMI 1.4 відрізняється від попередників двонаправленим Ethernet-каналом 100 Мбіт/с, який дозволяє передавати відео, звук і дані з мережевого протоколу, реверсивним (поворотним) аудіоканалом, коли для передачі звукового сигналу від телевізора до приймача і навпаки використовується один кабель, а також підтримкою 3D-відео з роздільною здатністю до 1080p. У версії HDMI 1.4a покращена робота з об'ємним відео. Зокрема, додано кілька різних мовних, дискових та ігрових форматів. Серед інших параметрів інтерфейсу HDMI - максимальна частота шини 340 МГц та швидкість потоку 10,2 Гбіт/с, з яких до 8,16 Гбіт/с припадає на відеосигнал, а 36,86 Мбіт/с - на звук.

Для сумісності зі старими музичними програвачами в ресиверах встановлюються і стандартні цифрові оптичний і коаксіальний входи S/PDIF, через які може передаватися як звичайний незжатий стереозвук (наприклад, c компакт-диска), так і багатоканальний компресований.

Завжди є можливість підключення аналогових джерел і споживачів відео: через композитний і компонентний входи, а також через порт S-Video. Іноді присутні лише виходи S-Video і компонентний, через які можна переглядати відео, приміром, на морально застарілому, але високоякісному телевізорі або проекторі, що не має цифрових входів.

Що стосується роз'ємів SCART, через які можна було передавати аналогові звук і відео, то, незважаючи на їх колишню поширеність в техніці європейського виробництва, в сучасних ресиверах вони зустрічаються лише у виняткових випадках.

Підключення акустичних систем до ресивера найчастіше здійснюється через "банани": у кожен гвинтовий роз'єм вставляється один кабель з підпружиненим штекером, або оголений кабель просто затискається гвинтом - або через роз'єми RCA для двухкабельного з'єднання. Пружинні затискачі зазвичай використовуються лише в недорогих малопотужних комплектах "з однієї коробки", і вони дуже рідко встановлюються у високоякісних ресіверах, оскільки не дозволяють використовувати кабелі досить великого перерізу.

Типова вихідна потужність DIN ресивера середнього класу - 90-110 Вт х5 або 7 каналів при номінальному імпедансі (тобто повному опорі) акустичних систем 6-8 Ом. Виходячи з цих даних і слід підбирати комплект колонок, при цьому їх імпеданс повинен суворо відповідати підтримуваного ресивером, а максимальна потужність, що підводиться повинна перевищувати вихідну потужність підсилювача.

На задній панелі AV-ресіверів можна виявити пружинні затиски або коаксіальні роз'єми для підключення антен FM/AM-радіо, а також такі додаткові роз'єми, як RS-232 для включення в багатокімнатні системи, Ethernet для підключення до локальної мережі і відтворення файлів з вхідних в неї комп'ютерів, а також для прийому інтернет-радіо, порт USB для читання мультимедійних файлів зі змінних носіїв, одну або декілька розеток для живлення не надто потужних сусідніх компонентів - наприклад, DVD/Blu-ray або магнітофона. Модна функція - порт для підключення iPod/iPhone, а також підтримка роботи з додатком Apple AirPort (через дротову локальну мережу) для відтворення потокових звукових файлів з "яблучних" плеєрів.

Для забезпечення правильної звукової картини в AV-ресиверах застосовуються системи калібрування: не секрет, що далеко не завжди в приміщенні можна розставити всі колонки "по науці", чого вже говорити про заглушення та інши хитрощі. Системи автокалібровки покликані вирішити цю проблему за допомогою виносного вимірювального мікрофона, поперемінно встановленого в місця розташування акустичних систем або в місці розташування голови слухача.

Після проведення замірів спеціальний процесор розраховує і потім проводить необхідні зміни в подачі вихідного сигналу на ту чи іншу колонку, компенсуючи огріхи розташування шляхом регулювання частотних характеристик, гучності і часу затримки. Можна провести і ручне коректування результатів автоматичної настройки.

Відеофункціональность сучасних AV-ресиверів полягає не тільки в чистій комутації, але вона суттєво відрізняється у різних моделей. Цифровий відеопроцесор (DSP) здатний, наприклад, обробляти відеосигнал в декількох варіантах, змінюючи виведену на екран картинку на власний смак. Він же може здійснювати так званий апскейлінг (масштабування) зображення з відеокасет або DVD аж до 1080p, а у деяких моделей - і вище!

При наявності відео-AЦП можлива оцифровка в реальному часі аналогового відео, апскейлінг отриманого сигналу до дозволу високої чіткості з подальшим виведенням на телевізор або проектор. Зрозуміло, підтримуються і режими прямого пропуску сигналу (в кращих моделях - включаючи 3D) через інтерфейс HDMI c джерела на споживача. Для естетів призначені ресивери c режимами типу HDMI-Thru, в яких у відеосигнал гарантовано не вноситься ні найменшої зміни.

Нарешті, детальні налаштування AV-ресивера можуть здійснюватися тільки з пульта і тільки через екранне меню. Незважаючи на удавану велика кількість органів управління навіть на самому дешевому апараті, вони використовуються тільки для найпростіших функцій. Деякі моделі можуть похвалитися вбудованими великими екранами, проте навіть з їх допомогою неможливо провести детальні настройки, оскільки все, що вони відображають - це включені режими і деякі числові дані начебто частот радіостанцій. Тому дуже бажано при виборі отримати уявлення про меню на екрані FullHD. Саме FullHD, оскільки окремі апарати з якихось справді релігійних причин не бажають масштабувати власне меню до 1920х1080 пікселів і виводять на такі дисплеї абсолютно жахливу моторошно пікселізовану картинку.

Розкид цін на AV-ресивери вельми широкий. Умовно можна виділити три основні категорії апаратів: початкового рівня (від 300 до 500 доларів), середній клас (від 500 до 1000 доларів) і преміум-клас (від 1000 доларів і до безкінечності). За функціональністю, якістю та ціною оптимальним вибором можна визнати верхню частину середнього класу, приблизно від 800 до 1000 доларів. У дешевших моделях обов'язково буде не вистачати тих функцій, які раптово життєво потрібні, а більш дорогі набивають собі ціну за рахунок добірних аудіофільских компонентів, специфічної схемотехніки і корпусів з розкішних матеріалів.

Вконтакте
Pinterest