Діагностика несправностей ноутбука

admin Статті про hardware

Швидка діагностика несправностей ноутбукаДіагностика несправностей ноутбука. Хочете нести ноутбук в сервісний центр? Не встановлюється Windows? Потрібно терміново дістати важливу інформацію з ноутбука, а він як на зло не завантажується? Тоді цей матеріал для вас. Тут описано як у домашніх умовах приблизно визначити чи все в порядку з ноутбуком. Розказано як перевірити пам'ять, вінчестер, звук, відеокарту, веб-камери та інші пристрої.

Діагностика несправностей ноутбука

Бувають випадки, коли причиною здавалося б явних проблем із самим ноутбуком є помилки в Windows, в драйверах і програмах.

Візьмемо, наприклад, звукову карту ноутбука. Іноді трапляється, що після установки Windows або ще якоїсь знаменної події вона не працює. Причиною цього часто є драйвер на звук. Також до подібних наслідків може призвести вихід аудіочіпом з ладу. У першому випадку потрібно просто перевстановити або оновити драйвер і Windows, в другому потрібно віднести ноутбук в сервісний центр і почекати день/тиждень/місяць.

Думаю, і так зрозуміло який варіант краще. Аналогічна історія і з Web-камерами, Bluetooth-адаптерами, модемами та іншими пристроями.

Проблеми з жорстким диском і з оперативною пам'яттю виявляються не так явно. Проблеми з оперативною пам'яттю часто призводять до синіх екранів смерті. Проблеми з вінчестером проявляються при установці Windows, при операціях з файлами і при звичайній роботі з системою. Якщо вчасно не перевірити вінчестер на помилки, то можна запросто втратити більшу частину своїх даних.

Якщо у вас при роботі ноутбука або комп'ютера виникають сині екрани смерті (BSOD), то вам варто ознайомитися з даним керівництвом: Як позбутися від синього екрану або BSOD. Як вирішити проблему з клацанням і зависаннями звуку при відтворенні музики або відео описано в цьому посібнику: Вирішення проблем зі звуком. Якщо ноутбук просто періодично пригальмовує, то подивіться це керівництво: Як збільшити швидкість комп'ютера.

Діагностика ноутбука

У цій статті будуть описані такі моменти:

  • Перевірка оперативної пам'яті на помилки;
  • Перевірка вінчестера на помилки;
  • Базова перевірка роботи звукової карти та інших пристроїв;
  • Швидке отримання доступу до даних у випадку якщо Windows не завантажується.

Для діагностики нам знадобляться різні утиліти. Скачати їх ви можете за цим посиланням: завантажити/скачати. Завантажуєте архів, запускаєте файл і розпаковуєте в зручну вам папку.

Важливе зауваження: якщо у вас ноутбук періодично сам вимикається, зависає, пригальмовує іноді в іграх, то вам варто ознайомитися з цим матеріалом: Охолодження ноутбука.Перевірка оперативної пам'яті на помилки

Як вже було сказано вище, проблеми з оперативною пам'яттю ноутбука можуть призводити до появи синіх екранів з подальшою перезавантаженням (по-замовчуванню). Для перевірки пам'яті на помилки відмінно підходить утиліта Memtest86 +. Завантажуємо її та записуємо скачаний ISO-образ на диск. Ставимо цей диск у привід ноутбука або комп'ютера, на якому будете перевіряти оперативну пам'ять.

На тому ноутбуці чи комп'ютері потрібно встановити в BIOS завантаження з CD/DVD диска. Як це зробити описано в цьому матеріалі: Установка Windows XP на ноутбук.

Завантажуємося з диска. Має з'явитися вікно утиліти Memtest86 +:

Діагностика ноутбука

Тест пам'яті запускається автоматично. Помилки відображаються у стовпці Errors.

Цей тест варто проводити приблизно годину. Якщо помилок не буде, то з оперативною пам'яттю все гаразд. Якщо ж помилки є, то варто однозначно поміняти модулі пам'яті. Дістати їх не складе труднощів, та й коштують вони не дорого.Перевірка вінчестера на помилки

Вінчестер в ноутбуці є одним з найбільш чутливих до зовнішніх впливів елементів. Вінчестери можуть частково або повністю вийти з ладу через сильні вібрації або удари, а також через перегрів. Для більшості вінчестерів критичною є температура 60-65 градусів. При таких температурах цілком реально лавиноподібне збільшення числа зіпсованих (bad) секторів. Це веде за собою втрату інформації.

Для перевірки жорсткого диска на помилки я рекомендую використовувати утиліту Victoria. Вона  також є як у вигляді ISO-образу, так і у вигляді програми для Windows.

Як і Memtest86 + її спочатку потрібно записати на диск, а потім завантажитись з того диска.

Після завантаження з диска з утилітою Victoria з'явиться таке вікно:

Вікно утиліти Victoria

Вибираємо другий пункт і натискаємо Enter:

Головне вікно утиліти Victoria

Для перевірки жорсткого диска на помилки натискаємо F4 і вибираємо в списку Лінійне читання:

Запуск тестування

У вікні праворуч відображається кількість знайдених дефектів:

Кількість знайдених дефектів

Також ця утиліта може виправляти секторb з помилками. Ця операція називається ремеппінгом. За допомогою цієї утиліти можна понизити рівень шуму вінчестера (вкладка AAM), збільшити його місткість (вкладка НРМ), налаштувати пароль (вкладка PWD і DisPWD) та інші операції. Детальніше про всі ці функції ви можете дізнатися на сайті автора цієї утиліти.Доступ до інформації та перевірка роботи пристроїв ноутбука

Як же визначити чи є причиною несправностей Windows з драйверами і програмами чи сам ноутбук? Все просто. Потрібно спробувати запустити Linux на цьому ноутбуці. Якщо і там будуть проблеми, то з великою ймовірністю ці проблеми є апаратними і слід звернеться до сервісного центру. Якщо ж у Linux все нормально, то причина скоріше за все в Windows c драйверами і програмами. Все просто.

Важливе зауваження: ця методика дозволить лише приблизно оцінити працездатність того чи іншого компонента ноутбука. Точна діагностика можлива лише в умовах сервісного центру.

Як же запустити Linux на ноутбуці? Можна, звичайно, його встановити на жорсткий диск, але краще все ж запускати з CD або DVD диска. У цьому випадку система запускається прямо з диска без установки на вінчестер.

Серед дистрибутивів Linux для цього завдання найкращим чином підійде Ubuntu (Установка Ubuntu).

Скачуємо образ диску з офіційного сайту, та записуємо на CD/DVD диск як описано вище, а потім завантажуємось з того диска.

Після завантаження диска з Ubuntu, вибираємо мову, а після цього вибираємо пункт Запустити Ubuntu без встановлення на комп'ютер і натискаємо Enter:

Запуск завантаження Ubuntu

Трохи чекаємо поки завантажиться система ...

От і все. Ubuntu завантажилася. Якщо на екрані немає проблем, то з вашою відеокартою скоріше за все, все добре.

Зазвичай проблеми з периферією (Web-камери, Bluetooth) полягають у тому, що просто відійшов шлейф, який з'єднує їх з материнською платою. У результаті пристрої в системі немає. Для перевірки які периферійні пристрої в системі є, потрібно зайти через верхнє меню в Термінал:

Запуск Терміналу

Для виводу списку всіх USB-пристроїв (як внутрішніх, так і зовнішніх), потрібно ввести команду lsusb:

Список всіх USB пристроїв

У цьому списку відображаються не тільки назви самих пристроїв (сама права колонка), але і VEN: DEV коди (передостання колонка). Детальніше про VEN/DEV коди розказано тут: Пошук і установка драйверів на Windows.

У списку на картинці на другому місці відображений Bluetooth-адаптер від Broadcom, на п'ятому мишка від Logitech і на 7 місці Web-камера від Suyin. З цього можна зробити попередній висновок, що пристрої в системі є і працюють нормально. Отже, якби були проблеми з Web-камерою, наприклад, то варто копати в першу чергу в бік драйверів, а не поганого контакту з шлейфом.

Для перевірки чи працюють інші пристрої, потрібно ввести команду lspci, яка виведе список всіх пристроїв, які підключені до внутрішньої PCI шині:

Вивід команди lspci

У цьому списку можна знайти картрідер від Ricoh, відеокарту nVidia GeForce 8600, модуль Intel Turbo Memory, Wi-Fi адаптер від Intel(читайте про налаштування Wi-Fi), мережеву та звукову карти. Це означає, що пристрої в системі є і вони з великою часткою ймовірності працюють добре.

Перевірка звуку.

Тепер перевіримо звук. Для цього відкриваємо відповідний пункт верхнього меню:

Відкриваємо пункт меню Sound

Має з'явитися таке вікно:

Тестування звуку

Для перевірки звуку натискаємо Test.

Важливе зауваження: оскільки в Ubuntu містить драйвера на звук не для всіх аудіочіпів, то відсутність звуку ще не є наслідком проблем з звуковою картою. Це варто враховувати.

Важливе зауваження: якщо у вас виникають проблеми з відтворенням звуку або відео, спостерігаються незрозумілі щиглики, пригальмовуванням, заїдання звуку, то вам допоможе цей посібник: Вирішення проблем зі звуком.Доступ до даних на ноутбуці

Також за допомогою завантажувального диска з Ubuntu можна отримати доступ до інформації, яка міститься на ноутбуці. Це може сильно стане в нагоді, коли потрібно терміново скопіювати важливу інформацію, а Windows не завантажується.

Щоб отримати доступ до інформації на жорсткому диску ноутбука, потрібно відкрити пункт меню Computer:

Вибір пункту меню Computer

Робота з файлами по суті нічим не відрізняється від Провідника. Тут ви можете скопіювати/перенести все що потрібно на інший розділ, в іншу папку або на флешку.

Осьі все про те як провести діагностику ноутбука.

Вконтакте
Pinterest