Комп’ютер влітку гальмує і глючить - покращуємо охолодження

admin Статті про hardware

Компютер влітку гальмує і глючить - покращуємо охолодження.

Взагалі-то треба було цю статтю написати на початку літа, а не в кінці, але краще зараз, ніж ніколи. Тим більше, не дивлячись на прогнози майя, літо 2015 не є останнім.
 
До суті проблеми: комп'ютер звичайно без особливих нарікань працює прохолодну пору року, але влітку ніби зривається з котушок, дико гальмує, глючить, підвисає. З настанням осені та зими приходить в норму. Але краще не відкладати лікування компа до холодів, а зробити це прямо зараз.
 
Діагноз тут може бути тільки один - у компа проблеми з охолодженням. В основному, саме вирішенням цих проблем з нашими робочими ПК займалися я і мій безжурний напарник цим екстремально жарким літом.
 
Власне методика
 
1. Знімаємо бічну кришку з корпусу ПК, включаємо його і дивимося, як працюють вентилятори. Вентиляторів може бути від одного до десяти. Треба, щоб працювали вони всі. Якщо вентилятор не обертається, він не працює. Якщо вентилятор крутиться, але в цей момент видно його лопасті, а не суцільний обертовий круг, то вентилятор не працює. Якщо вентилятор не працює – комп перегрівається, і вентилятор потрібно змастити або замінити. 
 
Ме можна ні в якому разі для змащування використовувати соняшникову олію - швидко загусне, і крутитися вентилятор перестане. Не можна також змащувати «ледачим» способом, як роблять деякі - не розбираючи вентилятор, протикають шприцом захисну наклейку і впорскують масло, не видаляючи бруд. Покінчивши з вентиляторами беремося за радіатори.
2. На сучасній материнській платі компа є мінімум 2 радіатора – на процесорі і північному мосту:
 

Компютер влітку гальмує і глючить - покращуємо охолодження.

 
 
Знімаємо радіатори і дивимося на мікросхеми, які ці радіатори охолоджують. Зверху мікросхеми (процесора, чіпсету) видно шар білої пасти. Це термпопаста. Якщо термопаста в'язка, значить, вона досить свіжа, і міняти її необов'язково. Якщо термопаста засохла, вона не забезпечує передачу тепла від мікросхеми, і вона перегрівається. Тоді пасту потрібно замінити. Для цього обов'язково витираємо з мікросхеми і радіатора шар старої засохлої пасти ганчірочкою зі спиртом. Якщо накласти свіжої пасти поверх засохлої, це не допоможе.
 
Часто, запідозривши перегрів ПК, користувачі наносять термопасту тільки на радіатор процесора. Але моя практика показує, що не менш важливо змащувати термопастою і чіпсет (північний міст). Бувало, змажу проц, а комп як гальмував, так і гальмує. Змажу чіпсет - і, о диво, комп'ютер бадьорий і веселий. Тим більше, що виробники на чіпсет наносять не таку термопасту, як на процесор, а щось, що нагадує жуйку. Ось і сьогодні я розібрав робочий комп'ютер, зняв радіатор чіпсету, а заводська жуйка на чіпсеті засохла і схожа на асфальт. Очистив спиртом, наніс замість неї термопасту, і все добре. Теж саме відноситься і до ноутбуків, до речі. Покінчивши з радіаторами, можна ще поліпшити охолодження ПК.
 
3. Якщо на радіаторі північного мосту немає вентилятора, його можна туди додатково поставити. Я так іноді роблю, а мій друг, власник комп'ютерної лавочки (ремонтної майстерні) так робить завжди - відремонтує комп'ютер клієнта і додатково ставить вентилятор на чіпсет. Якщо використовується зовнішня відеокарта, і вона без вентилятора на радіаторі, то теж потрібно обов'язково його поставити. Благо, переохолодження комп'ютеру не загрожує.
 
У багатьох компах встановлені великі вентилятори на задній стінці корпусу, а в деяких не встановлені. Просте правило - чим більше вентиляторів, тим краще охолодження. Якщо не встановлені, я намагаюся встановити. Для цього у мене є великий безкоштовний ресурс - купа непрацюючих комп'ютерних блоків живлення, в тому числі старих АТ-формату, які вже точно ніхто вже ніколи ремонтувати не буде. Я просто з такого БЖ виймаю вентилятор і ставлю на задню стінку корпусу ПК. Адже габарит і посадочні місця в БП і на стінці корпусу однакові! Тільки потрібно пам'ятати, що такий вентилятор живиться від 12 V, тому червоний провід такого вентилятора потрібно з'єднати не з червоним проводом БЖ (5 V), а з жовтим дротом (12 V). А чорний з чорним, природно (земля).На деяких корпусах передбачені ще місця кріплення на бічних знімних кришках, але я туди вентилятори ніколи не ставлю. По моєму досвіду, ідеальний варіант кількості вентиляторів в корпусі такий:
  • на процесорі (великий)
  • на чіпсеті (маленький)
  • на відеокарті (як вийде)
  • на задній стінці корпусу (великий)
  • у передній частині корпусу перед вінчестерами (великий)
  • ну і в блоці живлення, само собою, але він там вже за замовчуванням.
Ось і все, поліпшивши охолодження, комп'ютер знову стане працювати з максимальною для нього швидкістю. Мені часто доводиться чути, що моєму комп'ютера 3-4 роки, він вже не так швидко працює, як раніше, знайомі фахівці радять купити новий, як вважаєш? У таких випадках я кажу, що для початку потрібно розібратися з охолодженням компа, а знайомим фахівцям підвищити кваліфікацію.
Вконтакте
Pinterest