Нові мобільні процесори

admin Статті про hardware

Нові мобільні процесориНові мобільні процесори. У 2011 році ринок мобільних процесорів зазнав істотних змін: в ноутбуках останніх моделей працюють вже зовсім інші чіпи, ніж рік тому.

Як і рік тому, більшу частину ринку мобільних центральних процесорів займає корпорація Intel з сімейством чіпів Core i3/i5/i7. Однак в сучасних ноутбуках під цим брендом ховаються вже зовсім інші чіпи: на початку 2011 року вони були переведені на нову мікроархітектуру Sandy Bridge. Крім того, зовсім недавно AMD представила принципово нові гібридні чіпи A-Series з вбудованим графічним ядром, здатним конкурувати з дискретним відео. У технологічному плані ситуація на ринку помітно змінилася, так що давайте ближче придивимось до нових мобільних рішень.

Мобільні процесори Intel

Мікроархітектура Sandy Bridge була офіційно представлена ​​9 січня 2011 року, тоді ж з'явилися і нові десктопні і мобільні чіпи на її основі. Sandy Bridge - офіційний наступник Nehalem, і нові моделі при збереженні марки Core i3/i5/i7 отримали інші індекси, що чітко відрізняють їх від мікросхем попереднього покоління.

Мобільні процесори Intel

Всі індекси мобільних процесорів Sandy Bridge чотиризначні і починаються з цифри "2". Наприкінці числового індексу можуть стояти одна або дві літери. Буква "М" означає стандартний мобільний процесор з термопакетом від 17 до 35 Вт, "E" - стандартний вбудований чіп, буквами "QM" і "QE" маркуються чотирьохядерні мікросхеми підвищеної продуктивності (звичайні і вбудовувані відповідно) з термопакетом 45 Вт, а індекс "XM" присвоюється "екстремальним" моделям з розблокованим множником. За індексом можна також відрізнити стандартні чіпи зі звичайним і зниженим тепловиділенням: у перших він закінчується на "9M", у других - на "7M".

Оскільки мобільні моделі Sandy Bridge відрізняються від десктопних лише більш низькими частотами, зменшеним енергоспоживанням і деяким особливостями системи енергозбереження, ми не будемо повторюватися і знову докладно описувати характерні риси нової мікроархітектури: охочі можуть ознайомитися з ними в матеріалі про процесори Sandy Bridge.

Принципова відмінність від Nehalem полягає в тому, що в Sandy Bridge на одному кристалі з обчислювальним розташований так званий "системний агент", що включає в себе графічне ядро ​​нового покоління, контролери оперативної пам'яті DDR3 1333 МГц, контролер PCI Express 2.0 і блоки управління живленням і виведенням зображення на дисплей. До інших головних нововведень належить буфер мікрокоманд L0, колективна кеш-пам'ять третього рівня (L3 або LLC, Last Level Cache, "кеш останнього рівня"), технологія автоматичного розгону Turbo Boost нового покоління і підтримка набору інструкцій SIMD AVX. Всі чіпи випускаються по 32-нм технологічним нормам.

В даний час Intel виробляє 22 мобільних процесора сімейства Core на базі мікроархітектури Sandy Bridge: один двоядерний чіп Core i3, сім двоядерних Core i5, сім двоядерних Core i7, шість чотирьохядерних Core i7 і один "екстремальний" Core i7 XM. У всіх моделях реалізовані технології багатопоточності Hyper Threading і автоматичного розгону Turbo Boost (крім Core i3).

Обсяг кеш-пам'яті L3, доступної при необхідності через кільцеву шину всім ядрам, включаючи графічне, а також системного агенту, становить 3 Мбайта у двоядерних Core i3 і Core i5, 4 Мбайта у двоядерних Core i7, 6 Мбайт у чотирьохядерних Core i7 і 8 Мбайт у флагманських чотирьохядерних Core i7 2820QM і Core i7 Extreme 2920XM.

Intel випускає також дві бюджетні мобільні моделі під старим брендом Celeron, побудовані на Sandy Bridge: B810 (1,6 ГГц) і B847 (1,1 ГГц). Ці двоядерні чіпи відрізняються вбудованою графікою попереднього покоління, відсутністю технології Hyper Threading, системи автоматичного розгону Turbo Boost і розділяємою кеш-пам'яттю третього рівня об'ємом 2 Мбайта.

Окрема категорія мобільних процесорів, вироблених корпорацією Intel, - це Atom: такі чіпи призначені для установки в нетбуки і неттопи - недорогі портативні та настільні комп'ютери, орієнтовані переважно на роботу в інтернеті. Конструкція Atom за рік не зазнала будь-яких принципових змін, був лише розширено модельний ряд, і вони все так само випускаються по застарілій 45-нм технології.

Єдине суттєве поповнення в сімействі Atom - "система на чіпі" Oak Trail, представлена ​​в квітні 2011 року і призначена для смартфонів і планшетних комп'ютерів. Ця мікросхема багато в чому повторює Moorestown зразка 2010 року, призначену для портативних пристроїв на базі Linux. Новий чіп відрізняється контролером PCI, графічним ядром з підтримкою HD-відео 1080p і інтерфейсу HDMI, і найголовніше - можливістю роботи з різними операційними системами, включаючи Windows, Android і MeeGo. Поки випускається всього два чіпи цієї серії: Atom Z650 (1,2 ГГц) і Atom Z670 (1,5 ГГц).Мобільні процесори AMD

Незважаючи на те що на прилавках ще досить довго будуть присутні ноутбуки на основі "традиційних" процесорів AMD Phenom II, Turion II, Athlon II і V Series, в самій компанії роблять ставку на перспективні гібридні чіпи A-Series (кодова назва Llano) з вбудованим графічним ядром, офіційно представленим 14 червня 2011 року. AMD позиціонує процесори A-Series як прямих конкурентів чіпів Core корпорації Intel.

Мобільні процесори AMD

Гібридні процесори Fusion в AMD називають APU, Accelerated Processing Units, тобто "блоки прискорених обчислень", на відміну від CPU, Central Processing Units, "центральних обчислювальних блоків". Сенс ідеї APU полягає в переході від універсальних, але малоефективних до спеціалізованих та легко масштабованих високоефективних мікросхем. Такі чіпи можуть складатися з обчислювальних ядер різного типу, підібраних в різних комбінаціях для вирішення тих чи інших завдань. Першими моделями подібного типу повинні були стати багатоядерні процесори з вбудованими обчислювальними і графічними ядрами.

Незважаючи на те що сама концепція APU була оприлюднена ще в кінці 2006 року, AMD явно запізнилася з виходом цих мікросхем на ринок. Intel успішно продає процесори з вбудованою графікою вже кілька років, а перші серійні гібридні чіпи AMD сімейства Fusion під кодовою назвою Brazos були представлені лише на початку 2011 року. Процесори складалися з одного або двох обчислювальних ядер Bobcat, одноканального контролера оперативної пам'яті DDR3 1066 МГц і графічного ядра Mobility Radeon HD 6xxx (Cedar) з вісімдесятьма універсальними потоковими процесорами. Інтегрована графіка повністю підтримувала програмні інтерфейси DirectX11, DirectCompute і OpenGL і забезпечувала апаратне прискорення відтворення HD-відео аж до розширення 1080p.

Новітні процесори Llano повинні істотно випередити по продуктивності Brazos, які були орієнтовані на планшети, нетбуки, неттопи та бюджетні ноутбуки. Вони покликані стати повноцінною заміною універсальних чіпів AMD середнього класу як для портативних, так і для настільних комп'ютерів. Версія Llano для ноутбуків - це тільки що представлені A-Series, версія для десктопів - E-Series, презентація якої очікується в третьому кварталі 2011 року.

A-Series включає в себе два або чотири обчислювальних ядра на базі архітектури Stars (K10.5) з 1 Мбайт кеш-пам'яті L2 для кожного, вбудоване графічне ядро, двоканальний контролер оперативної пам'яті DDR3 1600 МГц об'ємом до 32 Гбайт і контролер PCI Express 2.0 на 24 лінії, шістнадцять з яких можуть використовуватися для підключення дискретних графічних прискорювачів. Процесори виробляються по 32-нм технології.

Найважливіша перевага A-Series, мабуть, перед усіма сучасними центральними процесорами - вбудована в процесор графіка, здатна на рівних конкурувати з дискретними відеокартами. Вперше в історії інтегроване відеоядро здатне "потягнути" навіть дуже ресурсомісткі комп'ютерні ігри. У старших моделях A-Series встановлюється графічний прискорювач Radeon HD 6620G з чотирмастами універсальними потоковими процесорами, тобто на рівні дискретної мобільної графіки середнього класу Radeon HD 5650/573/5750/5770 або HD 6530/6550/6570. У молодших чіпах використовуються відеоядра Radeon HD 6620G з 320 або Radeon HD 6480G з 240 універсальними потоковими процесорами.

Ще одна важлива перевага A-Series - можливість одночасної роботи вбудованого в чіп і дискретного графічного прискорювача, на відміну від интеловской версії, де підтримується виведення зображення або через інтегроване, або через дискретне відео. Як стверджують в AMD, таке "об'єднання зусиль" дозволяє при сприятливих обставинах підвищити продуктивність графічної підсистеми на 75 відсотків понад стандартної - при роботі тільки з дискретними відеокартами AMD Radeon.

Для обробки відео високої чіткості в чіпі реалізовано уніцифікований модуль відеодекодера третього покоління (UVD3), здатний апаратно декодувати всі розповсюджені формати, серед яких H.264, MPEG-2, MPEG-4 (DivX / XviD) і Blu-ray, включаючи Blu- ray 3D. Фірмові технології Perfect Picture HD і Steady Video покликані забезпечувати виведення на екран відео бездоганної якості.

Нова технологія Turbo Core, аналогічна інтеловскій Turbo Boost, дозволяє автоматично розганяти як окремі обчислювальні, так і графічні ядра. Модернізована система управління живленням, за оцінками AMD, обіцяє до десяти з половиною годин автономної роботи ноутбука на основі чіпів A-Series.

В даний час лінійка процесорів AMD A-Series складається з семи моделей: двох двоядерних і п'яти чотирьохядерних. Термопакет модифікацій з індексом MX становить 45 Вт, з індексом M - 35 Вт.Мобільні процесори VIA

Тайванська компанія VIA Technologies практично пішла з масового ринку мобільних процесорів, витіснена більш сильними конкурентами, і в даний час її чіпи зустрічаються лише у вбудованих системах і - надзвичайно рідко - в нетбуках і неттопах. Між тим, якби не виробничі та маркетингові можливості Intel, процесор VIA Nano останнього покоління міг свого часу стати сильним конкурентом Intel Atom, випереджаючи його як по продуктивності, так і по економічності. Хоча б завдяки своїм видатним характеристикам цей чіп заслуговує короткої згадки.

Процесори Nano випускаються по 65-нм технології, оснащуються 16 кілобайт кеш-пам'яті L1 і 1 мегабайтом кеш-пам'яті L2 і працюють з системною шиною 800 МГц. Тактові частоти - від 1 до 2 ГГц, термопакет - від 5 до 25 Вт. Лінійка VIA Nano ділиться на два сімейства: моделі з індексом L призначені для настільних і мобільних комп'ютерів, а низьковольтні моделі з індексом U - для неттопів, нетбуків і ультрапортативних комп'ютерів (UMPC).

Найсвіжіша серія Nano 3000, випускається з листопада 2009 року, відрізняється від попередньої 1000/2000 головним чином підтримкою набору інструкцій SSE4, вперше повністю реалізованого в чіпах Intel Core i7. Крім того, як стверджує розробник, ці процесори на 20 відсотків потужніші і на 20 відсотків економічніші попередників. Згідно власними оцінками VIA, чіп 3000-й серії з тактовою частотою від 1,3 ГГц більш ніж на 40 відсотків продуктивніше, ніж Intel Atom N270 c тактовою частотою 1,6 ГГц. Термопакет ультраекономічних моделей сімейства U3ххх складає всього лише від 4 до 6,5 Вт, а моделей сімейства L3ххх - від 20 до 22,5 Вт

Про характеристики нових мобільних процесорів читайте у статті - Характеристики мобільних процесорів.

Ось і все про нові мобільні процесори.

Вконтакте
Pinterest