Охолодження ноутбука

admin Статті про hardware

Охолодження ноутбукаОхолодження ноутбука. Якщо у вас просто так відключається ноутбук, зависає або просто іноді пригальмовує в іграх, тоді ця стаття для вас. В даній статті описано як виявити не перегрівається чи ноутбук, а також як боротися з перегрівом.

У цьому посібнику про охолодження для ноутбука. Насправді це одна з найбільш частих проблем, які зустрічаються у ноутбуків.

Частково тема перегріву піднімалася в статті: Як вірно експлуатувати ноутбук. У даній статті я постараюся її розкрити більш повно. А тут читайте Установка Windows XP на ноутбук

Розглянемо спочатку чому ж ноутбук потрібно охолоджувати і чому він нагривається. Причин тут може бути декілька:

Система охолодження ноутбука погано спроектована. Думаю, ні для кого не є секретом, що ноутбуки всі різні. Отже, у них різні системи охолодження. У одних вона продумана дуже добре і з запасом, у інших ноутбуків немає. Як результат одні ноутбуки гріються слабо, а інші сильніше; Нагромадження пилу і іншого сміття в системі охолодження. Таке дуже часто буває. Пил забивається перед радіатором з боку вентилятора. В особливо запущених випадках товщина шару пилу, вовни і іншого сміття досягає 5-10 мм. Природно, що ефективність системи охолодження в цьому випадку прагне до нуля. Ось ноутбук і перегрівається; Порушення контакту між поверхнею чіпа і пластиною теплоз'ємника. Таке теж буває. З часом термопаста, яка розташована між чіпом і пластиною твердне. Це може привести не тільки до погіршення її властивостей, але і до того, що через удар або сильної вібрації пластина теплоз'ємніка просто відійде від шару затверділої термопасти і утвориться повітряний проміжок. Це досить сильно ускладнює теплопередачу і як наслідок чіп перегрівається; Неправильна експлуатація ноутбука. Багато ноутбуків спроектовані таким чином, що повітря для охолодження внутрішніх компонентів засмоктується через отвори у днищі та/або з боку клавіатури. Якщо покласти ноутбук на м'яку поверхню, то отвори на днищі перекриються. Як наслідок ноутбук просто перегріється. Це ж стосується роботи із закритою кришкою. Перекривається частина отворів, повітря в систему охолодження надходить менше і ноутбук перегрівається.

Розглянемо тепер як зазвичай себе проявляє перегрів.Типові симптоми перегріву ноутбука:

  • Ноутбук сам по собі відключається;
  • Ноутбук зависає;
  • В іграх відбуваються періодичні пригальмовування. Детальніше про це розповідається в даному керівництві: Як збільшити швідкість комп'ютера.

Так відбувається тому, що спрацьовує захист від перегріву. Справа в тому, що сучасні процесори, відеокарти і чипсети мають термодатчики, які постійно контролюють температуру. Якщо температура перевищує певний поріг, то процесор і відеокарта знижують свою частоту і напругу живлення. У результаті падає температура і продуктивність і ноутбук починає пригальмовувати. Також при перегріві ноутбук може зависнути або відключиться. При перегріві відеокарти на екрані можуть з'являтися зайві лінії, квадратики та інші дефекти. При перегріві процесора ноутбук зависає і відключається з характерним заїданням звуку.

Цілком логічно, що для того, щоб визначити чи перегрівається ноутбук чи ні, потрібно просто виміряти максимальну температуру процесора, відеокарти і інших компонент. Цим ми зараз і займемося.Вимірювання температури

Для вимірювання температур ноутбука відмінно підходить утиліта HWMonitor.

Важливе зауваження: як альтернативу утиліті HWMonitor можна використовувати Open Hardware Monitor. Ключовою перевагою даної утиліти є можливість будувати графіки температур, відображати максимальні частоти і ступінь завантаження різних компонент, а також виводити інформацію про частоти, температурах і завантаженні в системному треї біля годинника і на Робочому столі. Детальніше про цю утиліту ви можете дізнатися тут: Діагностика ноутбука за допомогою Open Hardware Monitor.

Головне вікно HWMonitor

Ця утиліта показує поточні, мінімальні і максимальні значення температур з моменту запуску. Нас цікавлять лише максимальні значення температури.

Тепер запускаємо гру або іншу програму, яка сильно навантажує ноутбук. Працюємо або граємо хвилин 15 і дивимося що показує утиліта HWMonitor:Результати вимірювань

Важливе зауваження: утиліта HWMonitor під час гри або роботи з додатком повинна бути згорнута. Якщо її запустити після того як попрацювали або пограли або в час, коли згорнули гру, то точні дані про максимальну температурі ви не отримаєте. Це пов'язано з тим, що якщо зняти навантаження, процесор і відеокарта дуже швидко скидають температуру.

Тепер поясню що є що:

THRM - це чіпсет. Під час гри він зміг розігрітися до 74 градусів (права колонка); Core # 0 і Core # 1 - це ядра процесора. Вони розігрілися до 71 і 72 градусів; GPU Core - це чіп відеокарти. Він зміг розігрітися до 87 градусів; HDD - це вінчестер. Нагрівся він до 47 градусів.

Які температури є нормальними:

Для процесора нормальною температурою можна вважати 75-80 градусів під навантаженням. Якщо вище 90 - однозначно перегрів; Для відеокарти нормальною є температура 70-90 градусів; Для вінчестера нормальною є температура до 50-55. Якщо вище 60, то варто скопіювати з вінчестера важливі дані. Є ризик їх втратити; Для чіпсета нормальна температура до 90 градусів.

Важливе зауваження: максимальні температури можуть варіюватися від моделі до моделі. Наприклад для відеокарти nVidia GeForce 8600M GT нормальною є температура 90-95 градусів. Для nVidia GeForce 9500M GS - 80-85.

Якщо у вас ноутбук не перегрівається і температури істотно нижче тих, які описані вище, то причину зависань, пригальмовувань і відключень варто шукати в операційній системі і драйверах. У першу чергу потрібно спробувати оновити BIOS ноутбука. Він доступний на сайті виробника вашого ноутбука. Якщо це не допомогло, тоді варто перевстановити систему, спробувати інші драйвера, оновити програми і подивитися рекомендації з керівництва: Як позбутися від періодичних пригальмовувань в іграх та інших додатках. Якщо і це не допоможе, то слід звернутися до сервісного центру так як причиною зависань і відключень ноутбука можуть бути часткові поломки материнської плати (схеми стабілізації харчування та інші речі). Полагодити таке в домашніх умовах дуже складно.

Охолодження ноутбука

Якщо він все ж перегрівається, то потрібно вжити заходів щодо охолодження ноутбука. Існують такі основні способи знизити температуру ноутбука:

Підкласти щось під задній торець; Використовувати охолоджуючу підставку для ноутбука; Почистити систему охолодження від пилу; Заміна термопасти.

Розглянемо кожен із цих способів.1. Підведення заднього торця ноутбука

У більшості випадків повітря, яке охолоджує ноутбук, засмоктується через отвори і прорізи в днищі ноутбука. Частина повітря також засмоктується з боку клавіатури. Піднімаючи задній торець ноутбука, ми збільшуємо зазор між днищем та столом. Як наслідок поліпшується циркуляція повітря. Іншими словами, повітря, що проходить через радіатор системи охолодження, ставати холодніше. Також за рахунок зменшення опору цього повітря засмоктується більше. В результаті максимальна температура може впасти на 5-10 градусів.

Під задній торець можна підкласти все що завгодно, починаючи від книжок і закінчуючи канцелярськими гумками.

Нічого складного немає. Все просто і зрозуміло.2. Використання охолоджуючої підставки для ноутбука

Цей спосіб теж досить простий і ефективний. Суть зводиться до того, що ноутбук ставитися на охолоджуючу підставку з вентиляторами. Ці вентилятори нагнітають повітря на днище ноутбука і охолоджує його. Через прорізи і отвори у днищі повітря потрапляє всередину. В результаті збільшується потік повітря, який обдуває внутрішні компоненти ноутбука і радіатор. На практиці температура падає на 5-15 градусів.

Коштують вони в основному від 20-30 до 50-60 $. Також можна і самим таку зробити. Живлення у підставок зазвичай від USB-порту ноутбука. Про охолодження комп'ютера Охолодження комп'ютера. Як охолодити комп'ютер читайте тут.

3. Чищення системи охолодження ноутбука від пилу

Чищення системи охолодження ноутбука від пилу має сенс якщо з часу покупки пройшло 2-3 місяці. Цей термін залежить від умов експлуатації ноутбука. Після чищення ноутбук буде грітися так само, як і після покупки.

Це сервісна операція і часто під гарантію не підпадає. Якщо є можливість, то довірте цю операцію сервісному центру. За невелику плату вам все почистять.

Якщо ж не хочеться віддавати ноутбук в сервісний центр, то можна цілком і самим почистити. Для цього потрібно частково розібрати ноутбук. Чищення пилососом найчастіше не дає серйозного ефекту.

І так. Почнемо. Спочатку потрібно вимкнути ноутбук, відключити від мережі і перевернути. Перш ніж розбирати ноутбук, варто витягти батарею. Це потрібно зробити обов'язково!. Коли батарею витягли, варто проаналізувати як дістатися до вентилятора. На Acer Aspire 5920, наприклад, для цього потрібно зняти велику нижню кришку. Вона тримається на болтиках. Коли всі болтики, які тримають кришку відкручені, починаємо по чуть-чуть її знімати.

Важливе зауваження: часто крім болтів кришку тримають засувки. 

З ними потрібно дуже обережно ставитись щоб не зламати. Вони зазвичай служать для більш надійної фіксації кришки. Знімаємо вентилятор. Тепер можна чистити як лопаті, так і сам радіатор.

Оскільки, я чистку проводжу регулярно, пилу і іншого сміття там зовсім не багато. На практиці бувають випадки, коли перед радіатором накопичується товстий шар всякого сміття. Не дивно, що система охолодження не справляється зі своїм завданням і ноутбук перегрівається.

Чистити потрібно сухою ганчірочкою, серветкою або пензликом.

Коли закінчили чистити, збираємо все назад.

От і все. Детальніше про чищення ноутбука від пилу сказано тут: Ноутбук. Чистка від пилу.4. Заміна термопасти в ноутбуці

Це найбільш складний спосіб охолодження ноутбука. Для заміни термопасти потрібен досвід і знання. Гарантія в цьому випадку втрачається. Якщо є можливість, то довірте цю операцію сервісному центру.

Суть цього способу полягає в тому, що виробники ноутбуків зазвичай використовують товсті шари термопасти, яка володіє не самими кращими характеристиками. Це потрібно щоб забезпечити прийнятний відсоток браку. Якщо ту термопасту замінити на більш ефективну, то можна на 5-15 градусів знизити температуру процесора і відеокарти.

Детальніше про заміну термопасти в ноутбуці сказано в даному матеріалі: Заміна термопасти в ноутбуці.

Ось і все про охолодження для ноутбука.

Вконтакте
Pinterest