Що робити, якщо не працює кулер

admin Статті про hardware

Що робити, якщо не працює кулерУ системі охолодження будь-якого комп'ютера, хоч стаціонарного, хоч портативного, величезну роль грають кулери, і якщо один або декілька кольорів перестають нормально працювати, це може призводити як до порушень в роботі комп'ютера, так і до поломки компонентів системи. Ось чому дуже важливо знати, що робити, якщо не працює кулер комп'ютера: ваші правильні дії в такій ситуації допоможуть швидко вирішити проблему і зберегти комп'ютер.

Що робити, якщо не працює кулер комп'ютера

Під кулерами в комп'ютерній термінології сьогодні мають на увазі охолоджуючі пристрої для компонентів комп'ютера, що складаються з радіатора і вентилятора. Радіатору в цих пристроях відведена роль тепловідводу, а за допомогою вентилятора на охолоджувані компоненти подається повітря, власне, і здійснює охолодження. В результаті технологія охолодження елементів системного блоку ПК за допомогою кольорів зазвичай називається технологією повітряного охолодження.

Кулери встановлюються традиційно на найгарячіші компоненти системи: процесор і відеокарту. Є також свої кулери в блоці живлення, а ще досить часто корпуси системних блоків теж оснащуються кулерами. І неважко уявити собі, що може трапитися, якщо один з кулерів в комп'ютері раптом припинить нормальну роботу.

Якщо на ті чи інші компоненти системи, що вимагають охолодження, що не буде подаватися з вини несправного кулера холодне повітря, то ці компоненти неминуче перегріються. А наслідки перегріву практично завжди плачевні: якщо комп'ютер не відключиться через спрацювання системи захисту, то температура компонента може перевищити критичну, і тоді цей компонент вийде з ладу і буде непридатний для подальшої експлуатації. Доведеться або ремонтувати несправний компонент, що не завжди можливо, або ж замінювати його новим, а це додаткові витрати.

Визначити, що який-небудь кулер комп'ютера не працює, досить просто: при роботі всі кулери видають шум, і якщо ви чуєте, що цей характерний шум став слабшим або змінив характер, то явно з кулерами щось не те. Вам залишиться лише зняти бічні кришки системного блоку і візуально виявити винуватця: само собою, під час роботи ПК вентилятор несправного кулера обертатися не буде.

Якщо з визначенням неробочого кулера проблем зазвичай не виникає, то що з цим кулером робити далі - це серйозне питання. Зазвичай несправний кулер простіше всього відразу ж замінити новим, проте не завжди така можливість є. Та й не варто кулер відразу списувати , адже в деяких випадках його ремонт можна провести своїми руками.

Так, іноді кулер припиняє нормально працювати, якщо в підшипники вентилятора потрапила пил або сторонні предмети або якщо висохла заводська змазка на осі вентилятора. У першому випадку проблему вирішити можна, просто очистивши вентилятор за допомогою м'якої кисті (попередньо його, зрозуміло, необхідно зняти) або ж прибравши заважає предмет. А от у другому випадку доведеться зайнятися мастилом вентилятора. Це не так вже й складно, однак варто знати, що якщо кулер на гарантії, то подібні дії з вашого боку всі гарантійні зобов'язання магазину або виробника знімають.

Спочатку переконайтеся, що проблема викликана нестачею мастила. Для цього спробуйте руками вирощують лопаті вентилятора. Причина підтвердиться, якщо вам це не вдасться або вдасться зробити з працею: в нормальних умовах лопаті повинні безперешкодно обертатися. Тільки після підтвердження виявленої причини поломки вентилятора приступайте до подальших дій.

Щоб змастити вентилятор, потрібно спочатку зняти фірмову наклейку виробника, розташовану по центру пристрою. Під наклейкою ви побачите заглушку, яку вам теж необхідно зняти. Після видалення заглушки вам залишиться нанести пару крапель машинного масла (підійде, наприклад, масло для швейних машин) на стопорне кільце, а потім розподілити цю олію, похитавши вентилятор в різні боки і провернувши кілька разів його лопаті вручну. Хід лопатей повинен відновитися. Після цього поставте заглушку на місце і знову наклейте заводський стікер. Якщо стікер повторно не приклеюється, замініть його шматочком самоклейкого паперу або скотча.

Якщо поломка вентилятора кулера не пов'язана ні з попаданням пилу, ні з відсутністю мастила, то причина може критися в цьому випадку у відсутності нормального контакту вентилятора з відповідним роз'ємом на компоненті, наприклад, з роз'ємом CPU_FAN на материнській платі (якщо мова йде про кулер процесора) або з роз'ємом на відеокарті. Подібне може статися в першу чергу з вини обриву проводів, а також можливо, що причиною стала несправність самого роз'єму на тій чи іншій платі.

Щоб переконатися, що справа в проводах, найзручніше спробувати замінити кулер свідомо справним (наприклад, позичивши у друзів): якщо пристрій почне працювати нормально, то ваш здогад підтвердиться. Відповідно, щоб зрозуміти, чи винен у проблемі роз'єм, потрібно підключити проблемний кулер до свідомо справної плати. Здогадка, знову ж таки, підтвердиться, якщо кулер почне в такому випадку працювати, як звичайно. А чи можна спробувати самостійно усунути проблему в даній ситуації? На жаль, навряд чи: тут непрофесійне втручання загрожує остаточною поломкою як вентилятора, так і плат. Так що краще всього в подібному випадку звернутися в сервісний центр, де ремонт зроблять фахівці.

Якщо кулер комп'ютера не працює, це, як ми з вами з'ясували, в деяких випадках можна виправити своїми силами, а в деяких - ні. Тому завжди намагайтеся попереджати розвиток подібних проблем і регулярно виконуйте профілактичний огляд системного блоку в цілому і кожного його компонента окремо, щоб помітити можливі несправності якомога раніше і вчасно усунути їх.

Вконтакте
Pinterest