Системна логіка Intel

admin Статті про hardware

Набори системної логіки для процесорів Intel

Системна логіка Intel. Спеціально для нових процесорів Core на основі мікроархітектури Sandy Bridge була розроблена лінійка чіпсетів шостої серії під кодовою назвою Cougar Point.

Нова архітектура зажадала і нової логіки, до того ж чіпи Sandy Bridge розраховані на установку в роз'єм LGA1155 і несумісні з сокетами для попереднього покоління Core на базі мікроархітектури Nehalem.

В даний час на ринку представлено сім наборів системної логіки для лінійки Sandy Bridge: Intel B65 Express, H61 Express, H67 Express, P67 Express, Q65 Express, Q67 Express і Z68 Express. Першими на ринку з'явилися системні плати на чіпсетах H67 і P67, трохи пізніше були випущені інші модифікації, а самим "молодим" став флагманський Z68.

З чипсетами Cougar Point перших випусків (ревізія B2) пов'язана неприємна історія: через виявлений в них дефекту Intel була змушений призупинити поставки буквально через місяць після їх початку. Справа в тому, що в силу конструктивної недоробки згодом у таких чіпсетах могли виходити з ладу всі порти SATA-II, до яких підключаються жорсткі диски, твердотільні та оптичні накопичувачі. При цьому зберігалася працездатність портів SATA-III, яких в чіпсетах шостої серії не більше двох. До честі Intel, компанія оперативно визнала проблему і випустила модернізовані чіпсети (ревізія B3), вільні від цього дефекту. Тим не менше, дуже великі партії плат на основі дефектних H67 і P67 Express встигли потрапити на ринок, від чого постраждали, перш за все, ентузіасти, які виклали чималі гроші за "гарячу" новинку.

Як і у випадку з п'ятдесятою серією, шістдесята являє собою не набір мікросхем, а один-єдиний чіп, що виконує функцію "південного моста", тобто служить для підключення різноманітної периферії і носить офіційну назву PCH - Platform Controller Hub ("контролер-комутатор платформи "). Потреба в "північному мосту" відпала, оскільки контролери оперативної пам'яті і шини PCI Express, а також графічне ядро тепер вбудовуються безпосередньо в процесор.

Більша частина нових "настільних" чіпсетів здатна працювати з інтегрованою в процесор графікою. Вони, як і сьогоднішні, відносяться до серії H - це набори H61 і H67. Єдиний набір логіки, яка ігнорує вбудоване в чіп відеоядро, - це P67, розрахований виключно на дискретну графіку: одну карту PCI Express x16 або дві відеокарти PCI Express х8.

Важлива відмінність нових наборів мікросхем від чіпсетів попереднього покоління полягає в подвоєнні пропускної здатності шини PCI Express 2.0 з 2,5 GT/s (гігатрансферів, тобто мільярдів пересилок в секунду) до 5,0 GT/s. Тепер максимальна швидкість однієї лінії (слот PCI Express x1) може досягати спочатку передбачених стандартом 500 Мб/с у кожному напрямку, в сумі - 1 Гб/с. Це усуває вузьке місце при підключенні, наприклад, швидкісних контролерів USB 3.0 і SATA-III через слоти PCI Express x1, відчутно, коли швидкість лінії в кожному напрямку обмежена 250 Мб/с.Intel Z68 Express

Флагманський чіпсет сімейства, представлений пізніше всіх інших - 11 травня 2011 року. Мікросхема об'єднує в собі можливості всіх моделей лінійки і володіє двома унікальними для шестидесятих серії функціями - Intel Smart Response Technology і Lucid Virtu. Чіпсет призначений для використання з процесорами середнього і вищого класу Core i5 і Core i7 для роз'єму LGA1155. При цьому, за даними Intel, ніщо не заважає встановлювати в системні плати на базі Z68 Express і недорогі чіпи Core i3, але, виходячи з високої ціни подібних плат, навряд чи це буде розумним рішенням.

Схема чіпсета Intel Z68 Express

Як і всі чіпсети Cougar Point, Z68 підключається до процесора по шині DMI 2.0 c пропускною здатністю 20 Гбіт/с або близько 4 Гбайт/с. Для передачі відеосигналу від вбудованої процесорної графіки застосовується шина FDI. Підтримується безліч відеоінтерфейсів, включаючи HDMI, DVI і DisplayPort. Забезпечується робота з вісьмома повношвидкісними портами PCI Express 2.0 x1. Можлива установка як одного (PCI Express x16), так і двох графічних прискорювачів (PCI Express x8 + x8) в режимах SLI і CrossFire.

У мікросхемі реалізовані контролер Serial ATA на 2 порти SATA III (6 Гбіт / с) і чотири порти SATA II (3 Гбіт/с), підтримуються дискові масиви RAID рівнів 0, 1, 0 +1 (10) і 5 і технологія Matrix RAID (гібридний режим, коли різні частини одного комплекту дисків використовуються як масиви різних рівнів). В наявності багатоканальний (7.1) звуковий контролер High Definition Audio, контролер USB 2.0 на чотирнадцять портів, гігабітний мережевий MAC-контроллер, а також інтерфейси для підключення різної низькошвидкісної периферії.

Характерно, що в Z68 Express, як і майже у всіх мікросхемах сімейства, відсутній контролер PCI, нема в ньому і очікуваного USB 3.0. Відмова від морально застарілого PCI цілком зрозумілий, але наполегливе небажання Intel вбудовувати в чіпсет USB 3.0 можна пояснити лише наміром просувати альтернативний інтерфейс Thunderbolt. Втім, виробники материнських плат встановлюють на свої продукти контролери PCI і USB 3.0, так що проблеми це не створить.

Чіпсет Intel Z68 Express надає найширші в лінійці можливості розгону: при бажанні можна збільшувати значення множника ядра і оперативної пам'яті, підвищувати напругу і допустиму температуру, а також частоту вбудованого графічного ядра.

Тільки в цій моделі логіки шестидесятої серії реалізовані технології Intel Smart Response Technology і Lucid Virtu. Перша з них дозволяє використовувати твердотільний SSD-накопичувач невеликого обсягу (від 20 Гбайт) для кешування різних даних, тим самим підвищуючи швидкість роботи системи, а друга дає можливість перемикатися між інтегрованою і дискретною графікою - система, аналогічна ноутбучній NVIDIA Optimus.

За першими відгуками, використання Intel Smart Response в середньому дозволяє прискорити роботу з додатками в середовищі Windows 7 (Оптимізація Windows 7) і Vista (вона сумісна тільки з цими ОС) приблизно вдвічі, але, звичайно, вона не дає такого істотного приросту, як при установці всієї системи на SSD . Корисність ж Lucid Virtu викликає великі сумніви: якщо в ноутбуці перехід на вбудовану графіку може заощадити заряд акумулятора, то для стаціонарного десктопа вона безглузда. Сенс у періодичному переході на вбудовану графіку особисто я можу побачити хіба що у випадку, якщо у вас стоїть пара потужних відеокарт і ви не хочете чути гул їх системи охолодження при інтернет-серфінгу або при роботі з документами. Що стосується підтримки сучасної технології перекодування відео Intel Quick Sync навіть при роботі з дискретним відео, то це взагалі досить дивно представляти як гідність.

Заявлений термопакет мікросхеми Intel Z68 Express - 6,1 Вт, як, втім, і у всіх інших представників шестидесятої серії.Intel P67 Express

Цей набір логіки був представлений одночасно з презентацією платформи Sandy Bridge, 9 січня 2011 року, і став поряд з H67 одним з двох найбільш неоднозначних в сімействі. Справа в тому, що це єдиний чіпсет шестидесятої серії, що не підтримує графічне ядро, вбудоване в процесор, - в ньому просто відсутня шина FDI. Якщо врахувати, що графіка інтегрована в усі без винятку ЦП Sandy Bridge, виглядає це більш ніж дивно.

Схема чіпсета Intel P67 Express

В іншому ж це потужний "південний міст", котрий мало в чому поступається за можливостями флагманському Z68 Express, що з'явився набагато пізніше. До виходу Z68 цей чіпсет був єдиним в сімействі, що дозволяє встановлювати дві дискретних відеокарти PCI Express 2.0 x8 + x8, а також безперешкодно розганяти процесор і оперативну пам'ять. Забезпечується робота з вісьмома повношвидкісними портами PCI Express 2.0 x1.

Р67 Express підключається до процесора по шині DMI 2.0 c пропускною здатністю 20 Гбіт/с. У чіпі є контролер Serial ATA на 2 порти SATA III (6 Гбіт/с) і чотири порти SATA II (3 Гбіт/с), підтримуються дискові масиви RAID рівнів 0, 1, 0 +1 (10) і 5 і технологія Matrix RAID. Передбачений багатоканальний (7.1) звуковий контролер High Definition Audio, контролер USB 2.0 на чотирнадцять портів, гігабітний мережевий MAC-контроллер, а також інтерфейси для підключення різної низькошвидкісної периферії.Intel H67 Express

Набір системної логіки H67 Express, випущений 9 січня 2011, практично не відрізняється від P67 Express, за винятком можливості роботи з інтегрованим в процесори відео (тобто наявності шини FDI) і відсутності підтримки двох дискретних відеокарт. Незважаючи на те що власне контролер PCI Express 2.0 вбудований в процесори, в Intel порахували необхідним для чогось ввести таке обмеження. Так чи інакше, H67 Express передбачає установку лише одного дискретного графічного прискорювача PCI Express 2.0 x16. Забезпечується також робота з вісьмома повношвидкісними портами PCI Express 2.0 x1.

Схема чіпсета Intel H67 Express

Ще одна особливість цього набору логіки - неможливість розгону процесора і оперативної пам'яті. Зате тут можна підвищувати частоту вбудованого в процесори графічного ядра. Простіше кажучи, такий чіпсет цілком виразно орієнтований на тих, хто має намір користуватися лише вбудованим відео.

Як ви помітили, функціональність P67 Express і H67 Express була об'єднана у флагманському Z68 Express, випущеному через п'ять місяців. Ті, хто поквапився придбати плату на одному з ранніх чіпсетів, змушені миритися з дивними компромісами, нав'язаними з якихось невідомих причин маркетологами Intel.

За всіма іншими параметрами H67 Express повторює P67 Express: системна шина DMI 2.0 c пропускною здатністю 20 Гбіт/с, контролер Serial ATA на пару портів SATA III (6 Гбіт/с) і чотири порти SATA II (3 Гбіт/с), підтримка RAID -масивів рівнів 0, 1, 0 +1 (10) і 5 і технології Matrix RAID, багатоканальний (7.1) звуковий контролер High Definition Audio, контролер USB 2.0 на чотирнадцять портів, гігабітний мережевий MAC-контроллер, а також інтерфейси для підключення низкоскоростной периферії .Intel H61, Q67, Q65 і B65 Express

Intel H61, Q67, Q65 і B65 Express - чотири спрощених порівняно з описаними вище чіпсета, орієнтованих на використання в офісних та інших комп'ютерах, що входять в корпоративні мережі. Три з них, а саме Q67, Q65 і B65 Express, оснащені вбудованим контролером PCI 2.3 c підтримкою до чотирьох портів.

Схема чіпсета Intel H61 Express

Найпростіша модифікація, H61 Express, може похвалитися підтримкою вбудованої графіки (шина FDI) і однієї дискретної карти PCI Express 2.0 x16, шістьма портами PCI Express 2.0 x1, системною шиною DMI 2.0 c пропускною здатністю 20 Гбіт/с, контролером Serial ATA на чотири порти SATA II (3 Гбіт/с), багатоканальним (7.1) звуковим контролером High Definition Audio, контролером USB 2.0 на десять портів, гігабітним мережевим MAC-контролером і інтерфейсами для підключення низькошвидкісної периферії.

Схема чіпсета Intel H65 Express

Відмінності чіпсета B65 Express полягають у восьми портах PCI Express 2.0 x1, контролері Serial ATA на два порти SATA III (6 Гбіт/с) і чотири порти SATA II (3 Гбіт/с), підтримці RAID-масивів рівнів 0, 1, 0 + 1 (10) і 5 і технології Matrix RAID, контролері USB 2.0 на дванадцять портів та можливості підписки на віддалені сервіси по обслуговуванню корпоративних ПК Intel Level III Manageability Upgrade.

Схема чіпсета Intel Q65 Express

Схема чіпсета Intel Q67 Express

Чіпсет Q65 Express відрізняється від B65 Express вже чотирнадцятьма портами USB 2.0 і можливістю замовлення пакета корпоративних послуг Intel Standart Manageability. Q67 Express додатково забезпечується технологією Intel Trusted Execution і Intel Rapid Storage, а також сервісом Intel Active Management. Також можете переглянути статтю про процесори AMD APU A-Series.

У наступній статті мова піде про декілька цікавих материнских плат для Intel Sandy Bridge.

Вконтакте
Pinterest