Твердотільний накопичувач: переваги та недоліки

admin Статті про hardware

Твердотільний накопичувач: переваги та недолікиМи звикли, що для зберігання інформації в комп'ютері використовується жорсткий диск. Але сучасні інформаційні технології не стоять на місці, тому поряд з жорсткими дисками використовуються і інші типи запам'ятовуючих пристроїв, наприклад, твердотільні накопичувачі. Які переваги і недоліки має твердотільний накопичувач в порівнянні зі звичайним вінчестером?

Твердотільний накопичувач: переваги та недоліки

Для початку давайте розберемося, що представляє собою твердотільний накопичувач (SSD накопичувач). Це запам'ятовуючий пристрій заснований на мікросхемах пам'яті. SSD накопичувачі можуть бути засновані на флеш-пам'яті або пам'яті, подібної ОЗП (оперативної пам'яті). Також твердотільний накопичувач містить керуючий контролер. На відміну від жорстких дисків, твердотільний накопичувач не має рухомих частин.

Зазвичай такі накопичувачі використовуються в компактних переносних пристроях: смартфонах, комунікаторах, нетбуках, ноутбуках. Це обумовлено їх меншими габаритами і вагою в порівнянні зі звичайними жорсткими дисками(читайте Як вибрати надійний жорсткий диск?), а також більш низьким енергоспоживанням.

У твердотільних накопичувачів є і свої переваги, і свої недоліки в порівнянні з вінчестерами. Почнемо, мабуть, з позитивних сторін. Як вже говорилося вище, у твердотільних накопичувачів відсутні рухомі частини, а чим менше рухомих частин - тим менша ймовірність поломки. Також завдяки цьому SSD накопичувачі працюють безшумно.

Твердотільний накопичувач більш стійкий до механічних пошкодженням, менш чутливий до зовнішніх електромагнітних полів і має більш широкий діапазон робочих температур, тому не потребує додаткового охолодження.

SSD накопичувачі споживають менше енергії, а це підвищує час роботи переносних пристроїв від батареї. Невеликий розмір і вага твердотільних накопичувачів також робить їх зручними для використання в портативних пристроях.

Швидкість читання і запису інформації нерідко перевершує пропускну здатність інтерфейсу вінчестера, а час зчитування файлів залишається стабільним незалежно від розташування або фрагментації файлів на диску.

Але має твердотільний накопичувач і свої недоліки - саме тому він не витіснив звичайні жорсткі диски, а використовується поряд з ними. Головний недолік SSD накопичувачів - це обмежена кількість циклів перезапису. В залежності від типу пам'яті воно може становити 10 або 100 000 разів.

Другий недолік - це проблема сумісності деякими версіями операційної системи Windows. Справа в тому, що більшість версій ОС Windows працюють з твердотільними накопичувачами так само, як і зі звичайними жорсткими дисками, скажімо, використовують механізм підкачки і дефрагментацію диска. Ці операції гарні для роботи зі звичайним жорстким диском, а от твердотільний накопичувач, навпаки, зношують і зменшують термін його експлуатації.

Тому якщо на вашому ноутбуці або нетбуці встановлений твердотільний накопичувач, вам потрібно або відключити файлові операції, розраховані на роботу з жорсткими дисками, або встановити операційну систему Windows 7: вона спеціально оптимізована для роботи з SSD носіями.

Ще один істотний недолік твердотільних накопичувачів - їх висока ціна. Ціна 1 Гб SSD накопичувача вище ціни 1 Гб HDD носія (жорсткого диска). При цьому вартість твердотільних накопичувачів зростає пропорційно збільшенню обсягу, у той час як ціна традиційних вінчестерів росте повільніше і залежить не від обсягу, а від кількості пластин.

Компромісний проміжний варіант між твердотільними накопичувачами і традиційними жорсткими дисками - це так звані гібридні жорсткі диски (HHD або H-HDD). Такий носій складається з накопичувача на жорстких магнітних дисках (HDD) і твердотільного накопичувача невеликого обсягу.

Твердотільний накопичувач виконує роль кеша (проміжного буфера для часто запитуваної інформації) і допомагає збільшити продуктивність пристрою, термін його служби, а також знизити енергоспоживання. Як і SSD носії, гібридні диски в основному використовуються в переносних пристроях.

Твердотільний накопичувач поки що не може повноцінно замінити звичні нам жорсткі диски, але для використання в портативних пристроях він дуже зручний. А так як прогрес не стоїть на місці, можливо, скоро нам доведеться мати справу з більш досконалими типами накопичувачів - залишилося тільки трохи почекати.

Вконтакте
Pinterest