Ультрабукі: майбутнє портативних комп'ютерів?

admin Статті про hardware

Ультрабукі: майбутнє портативних комп'ютерів?Ультрабукі - одна з найгучніших ініціатив Intel в 2011 році. Чи будуть успішні пристрої, які претендують на нішу між ноутбуками і планшетами?

Ультрабукі були задумані як відповідь на тонкі і легкі портативні комп'ютери Apple MacBook Air, які перебувають ніби між звичними класами машин: по масі це швидше нетбуки, а за можливостями і розміром екрана - повноцінні ноутбуки. По суті, в Apple придумали нову категорію лептопів, але ніяк її не назвали, справедливо покладаючись на те, що MacBook Air - "він один такий".

Успіх Air змусив маркетологів Intel замислитися, і в результаті була розроблена концепція ультрабуков - природно, на апаратній основі Intel. Корпорація зареєструвала назву Ultrabook в якості товарного знака, що зайвий раз продемонструвало серйозність намірів по просуванню цих пристроїв на ринок. Втім, тут доречно згадати історію з нетбуками: влітку 2009 року та ж Intel фактично змусила Psion відмовитися від реєстрації марки netBook, яка в результаті стала загальноприйнятим терміном без будь-якого захисту. Чи може те ж саме статися з брендом Ultrabook? Очевидно, розрахунок зроблений на те, що quod licet jovi non licet bovi.

Вперше про ультрабуках світ почув влітку 2011 року під час міжнародної виставки Computex 2011, що проходила в червні на Тайвані. Детальніше про апаратну начинку таких комп'ютерів, а також про плани щодо її вдосконалення представники Intel розповіли у вересні 2011 року на черговому осінньому Форумі для розробників IDF 2011.

Апаратні вимоги ультрабуків

Віце-президент і генеральний директор підрозділу Intel PC Client Group Мулі Іден назвав платформу Ultrаbook такою, що є самою значною зміною персональних обчислювальних систем з моменту появи мобільної платформи Intel Centrino більше восьми років тому. Як і у випадку з Centrino, в Intel встановили суворі вимоги до комп'ютерів, які можуть продаватися під маркою Ultrabook.

Насамперед, це, звичайно ж, апаратна платформа Intel. В даний час в ультрабукі встановлюються мобільні процесори сімейства Sandy Bridge з наднизьким енергоспоживанням CULV (17 Вт), наступного року їм на зміну повинні прийти ще більш економічні чіпи під кодовою назвою Ivy Bridge, а в 2013 році - процесори Intel Haswell з принципово новою системою енергозбереження.

Процесори Haswell, побудовані з використанням транзисторів з тривимірним затвором (Tri-Gate), в яких будуть реалізовані нові алгоритми управління електроживленням, за розрахунками конструкторів, дозволять знизити загальне енергоспоживання ультрабуків в режимі очікування в двадцять разів у порівнянні з сучасними чипами - і без будь-якого зниження продуктивності. Більш того, нові чіпи забезпечать більше десяти діб автономної роботи ультрабука з підключенням до інтернету, що відкриє зовсім нові можливості, оскільки приймати пошту, отримувати оновлення з соціальних мереж і всілякий цифровий контент можна буде безперервно навіть далеко від електричних мереж.

Щоб наочно продемонструвати рекордно низьке енергоспоживання процесорів Haswell, на Форумі Intel для розробників у вересні 2011 року був показаний спеціально зібраний стенд на базі прототипу нового чіпа. Як джерело живлення стенду використовувалася невелика сонячна батарея, освітлювана звичайною лампочкою. Втім, за словами глави компанії Пола Отелліні, Intel поки не збирається випускати процесори, розраховані на роботу від сонячних батарей.

У поточній лінійці мобільних процесорів Sandy Bridge параметрам наднизького енергоспоживання CULV (17 Вт) відповідають дев'ять чіпів. Всі вони двоядерні і підтримують технологію Turbo Boost (за винятком Core i3). Це недорогі Core i3-2367M (1,4 ГГц) і Core i3-2357M (1,3 ГГц), масові Core i5-2557M (1,7-2,7 ГГц), Core i5-2537M (1,4-2 , 3 ГГц) і Core i5-2467M (1,6-2,3 ГГц), а також високопродуктивні Core i7-2677M (1,8-2,9 ГГц), Core i7-2657M (1,6-2,7 ГГц), Core i7-2637M (1,7-2,8 ГГц) і Core i7-2617M (1,5-2,6 ГГц). У всіх цих чіпах є вбудоване графічне ядро ​​Intel HD 3000.

Серед інших вимог, що пред'являються до ультрабуків - використання твердотільних SSD-накопичувачів, відсутність оптичного приводу, тривалий час автономної роботи (від 5 до 8 годин і більше), товщина корпусу не більше 20 мм і маса менше 1,4 кг. При цьому ціна базових модифікацій не повинна перевищувати тисячі доларів США.

Цікаво, що незважаючи на рекордно малу товщину корпусу, в Intel не мають наміру обмежувати діагональ екранів лише звично компактними розмірами: бренд Ultrabook може отримати як мініатюрна одинадцатидюймова «книжка», так і сімнадцятидюймовий лептоп.

Виступаючи на Форумі Intel для розробників, віце-президент Мулі Іден поділився подробицями про технології енергозбереження, які реалізуються в ультрабуках. Зокрема, Rapid Start забезпечує швидкий (до п'яти секунд) вихід з режиму глибокого сну, Smart Connect дозволяє комп'ютеру, що знаходиться в сплячому режимі, не втрачати підключення до інтернету і отримувати пошту, завантажувати файли та навіть оновлювати програмне забезпечення. Технологія Smart Response покликана підвищити продуктивність системи за допомогою кешування часто використовуваних даних та програм на твердотільний накопичувач SSD.

У ультрабуках другого покоління, поява яких заплановано на 2012 рік, мають бути реалізовані інтерфейси PCI Express 3.0 і USB 3.0. Крім того, за словами виконавчого директора Intel Пола Отелліні, у другій половині майбутнього року почнеться випуск ультрабуків із сенсорними дисплеями, ще більше зближуює їх з планшетами. В якості операційної системи була обрана Microsoft Windows 8.

Перспективи ультрабуків на ринку

Найоптимістичніший прогноз, як і слід було очікувати, належить маркетологам Intel: на їхню думку, вже до кінця 2012 року ультрабукі займуть 40 відсотків ринку ноутбуків. Всі інші експерти, як учасники ринку, так і аналітики, набагато обережніше в оцінках. Віце-президент компанії Acer Скотт Лін вважає, що до кінця майбутнього року ультрабукі цілком можуть зайняти близько 30 відсотків світових поставок портативних комп'ютерів. На думку фахівців аналітичної компанії IHS iSupply, частка ультрабуків в майбутньому році не перевищить 13 відсотків, зате вже в цьому році поставки подібних пристроїв складуть 2 відсотки від світових поставок ноутбуків - дуже непоганий показник для нового продукту, що надійшов в широкий продаж лише в жовтні.

При цьому в IHS iSupply прогнозують вибухове зростання продажів в 2013 році, коли на прилавках повинні з'явитися моделі вже третього покоління, здатні цілодобово працювати від акумулятора, а до 2015 року ультрабукі зможуть зайняти до 43 відсотків усього світового ринку портативних комп'ютерів. Зрозуміло, якщо на той час апаратна база істотно не зміниться, таких показників не варто очікувати.

Між тим, незважаючи на грандіозні плани, поки що не дуже добре йдуть справи і з виробництвом, так і зі збутом ультрабуків.

Щоб відповідати заявленим параметрам (товщина не більше 20 мм, вага не більше 1,4 кг і т.д.), потрібно використовувати специфічні комплектуючі, зокрема особливі корпуси, твердотільні SSD-накопичувачі (перегляньте статтю Як вибрати зовнішній жорсткий диск), плоскі незнімні акумуляторні батареї, з яких практично неможливо виготовити комп'ютер з роздрібною ціною до 1000 доларів.

Найочевидніше конструктивне рішення - піти шляхом Apple і використовувати корпус з магнієвого сплаву і алюмінію, який одночасно служить для відведення тепла. Однак проблема полягає в тому, що для випуску таких корпусів необхідне дороге обладнання, яке можуть собі дозволити далеко не всі контрактні виробники. Зокрема, компанії Catcher Technology і Foxconn Technology розташовують у сумі приблизно двадцятьма тисячами таких верстатів, але всі вони на місяці вперед завантажені Apple і іншими фірмами. Обидві фірми вже оголосили про намір збільшити число верстатів як мінімум на кілька тисяч, але на це потрібен час. Поки ж аналітики прогнозують, що в 2012 році варто очікувати серйозного дефіциту корпусів з металевих сплавів.

Альтернатива - корпуси зі склопластику. Як стверджує один з виробників таких корпусів, компанія Mitac Precision, по міцності вони цілком можуть конкурувати з виробами з магній-алюмінієвого сплаву, при цьому собівартість ноутбука в такому корпусі буде приблизно на 20 доларів нижче. Інша тайванська фірма, Wistron, планує створити спільне підприємство з одним із виробників корпусів для розробки принципово нового матеріалу, не застосовуваного сьогодні для випуску ноутбуків. Це не буде ні склопластик, ні вуглепластик, але при цьому він повинен бути досить міцний і дешевий.

У серпні в Intel підрахували референсну вартість усіх матеріалів і компонентів, необхідних для виробництва ультрабуков: для лептопів товщиною до 21 мм вона становить 275-650 доларів США, а для більш тонких моделей до 18 мм - 493-710 доларів. Щоб отримати приблизну собівартість, до цих сум необхідно додати ще й вартість збірки.

Партнери Intel вже неодноразово висловлювали сумніви в обгрунтованості цих розрахунків і стверджували, що в символічну тисячу доларів роздрібної ціни можна вмістити хіба що зовсім вже "базову" модифікацію. У вересні керівництво Acer і Compal Electronics навіть звернулося в Intel з проханням знизити ціни на рекомендовані для ультрабуков мобільні процесори. Intel очікувано відмовилася від такого кроку і замість нього запропонувала масовану маркетингову підтримку. У корпорації традиційно виділяють партнерам масу коштів на просування їхньої продукції, і ця практика вже неодноразово доводила свою ефективність. Тим не менш, на першому етапі прибуток від випуску ультрабуков буде мінімальною навіть у провідних брендів. Самі ж контрактні виробники заробляють на виготовленні одного ультрабука всього 5-10 доларів.

Однак проблеми з виробництвом - ніщо в порівнянні з млявими продажами: споживач просто не розуміє, навіщо платити на кілька сотень доларів більше за ноутбук з такою ж начинкою, що і у більш дешевої моделі. При цьому очікуваної конкуренції з планшетами поки зовсім не виходить: ті, кому потрібен саме планшет, купують за 500 доларів планшет, а ті, кому потрібен субноутбук, додають пару сотень і купують субноут. Про те як вибрати планшет, читайте в статтях Вибір планшетного ПК та Як вибрати найкращий планшет.

За даними DigiTimes, Acer і Asus знизили замовлення на виробництво ультрабуков до кінця 2011 року приблизно на 40 відсотків - з 250-350 до 150-180 тисяч штук. Причина - низькі продажі. Втім, за словами представників цих компаній, скромний рівень продажів був цілком очікуваний в умовах загального зниження попиту на лептопи, і керівництво цілком оптимістично оцінює довгострокові перспективи ультрабуков. До того ж поки що ціна існуючих моделей навіть у мінімальній конфігурації перевищує 1000 доларів на одну-дві сотні, що дуже відчутно для цієї цінової категорії.

Вконтакте
Pinterest