Вибір електронної книги

admin Статті про hardware

Вибір електронної книги

Вибір електронної книги. Популярність електронних книг цілком зрозуміла, якщо врахувати все ще існуючу звичку до читання у освіченої частини населення. Найчастіше в якості головного аргументу на користь рідерів називають той факт, що в пам'яті кишенькового пристрою може зберігатися ціла бібліотека з кількох тисяч томів. Це, звичайно, так, але, на мій погляд, справа не стільки в можливості носити в кишені повні зібрання творів, скільки у фінансових причинах, а також в елементарній зручності.

Як вибрати електронну книгу.

Паперові книги, особливо модні новинки та навчальна література, стоять сьогодні недешево. Особливо прикро витрачати по кілька сотень на "бестселери", які після прочитання назавжди вирушать порошитися на дальню полицю, займаючи до того ж чимало місця.

Власник електронної книги позбавлений від цих проблем: він може, не виходячи з дому, купити в інтернет-магазині або, чого вже там, безкоштовно завантажити з численних онлайнових бібліотек практично будь-яке потрібне видання, у тому числі й іноземною мовою.

Вітчизняна белетристика продається в офіційних інтернет-магазинах в середньому за 1-2 далари, що в п'ять-сім разів дешевше тих же видань у паперовому вигляді. Іноземні книги, особливо не художні, а професійні, звичайно, дорожче, але все одно коштують істотно менше друкованих аналогів. Нарешті, в електронному вигляді не проблема знайти книги, що не перевидавалися вже кілька років, і ті, купити які вже просто неможливо.

Для людини, яка постійно і багато читає, покупка рідера навіть дорогої моделі окупається досить швидко. Проте вибрати відповідну електронну книгу далеко не так просто, як може здатися на перший погляд, оскільки під загальною назвою ховаються два їхні різновиди, які принципово відрізняються як за конструкцією, так і за споживчими якостями. Отже, як вибрати електронну книгу?

"Справжні" електронні книги побудовані на основі технології "електронних чорнил" E Ink, розроблених однойменною компанією ще в 1999 році. У серійних пристроях, проте, вона знайшла застосування лише в середині 2000-х: першим дійсно масовим рідером на базі "електронних чорнил" став Sony Reader PRS-500, випущений в 2006 році.

Що являє собою екран E Ink? Під скляним екраном між двома електродами розміщено безліч мікрокапсул, заповнених прозорою маслянистою рідиною. Усередині цих мікрокапсул укладені електрично заряджені білі і чорні пігментні частинки: білі мають позитивний заряд, а чорні - негативний.

Зображення формується за допомогою електричного поля, створюваного між електродами, причому різні поєднання заряджених частинок пігментних дозволяють відображати відтінки сірого кольору. Така технологія отримала назву електрофоретичної (від "електро-" і грец. "Форі" - "переносити").

Компанія SiPix Imaging в 2009 році запропонувала свою модифікацію електрофоретичної технології відображення, головна відмінність якої від E Ink полягає у використанні в мікрокапсулах не прозорої, а чорної рідини, завдяки чому для формування зображення достатньо пігментних часток одного кольору - білого. І хоча контрастність таких екранів нижче, ніж у E Ink, у виробництві SiPix виявилися помітно дешевше, до того ж їх конструкція передбачає наявність вбудованих ємнісних датчиків.

У результаті недорогий сенсорний екран отримав досить широке поширення - в тому числі завдяки їх виробнику, найбільшому тайваньському концерну AU Optronics, якому і належить фірма SiPix Imaging.

Зараз на ринку присутні відразу три покоління "електронного паперу" E Ink: власне перший E Ink, друге VizPlex 110 і третє VizPlex 220 Pearl. "Класична" E Ink давно морально застаріла, і її можна зустріти лише в дешевих рідерах дрібних виробників. Вона відрізняється тривалим часом відгуку 500 мс, низькою контрастністю 6:1 і можливістю відображення всього чотирьох відтінків сірого.

У більшій частині електронних книг, наявних у продажу, використовується E Ink другого покоління VizPlex 110, для якої характерні час відгуку 280 мс, контрастність 7:1 і можливість відображення 8 або 16 відтінків сірого. Саме з нею конкурує SiPix, що забезпечує трохи меншу контрастність, але оснащена вбудованими ємнісними датчиками. Номінальна контрастність SiPix - 6:1, час відгуку - 300 мс, число відображуваних відтінків сірого - 16.

"Електронний папір" останнього покоління VizPlex 220 Pearl використовується у найсучасніших рідерах - наприклад, в Amazon Kindle 3 або в Sony Reader PRS-T1. Такий екран може похвалитися високою контрастністю 10:1, низьким часом відгуку 250 мс і підтримкою 16 відтінків сірого.

Всі описані варіанти "електронного паперу" - монохромні, але в арсеналі E Ink є і кольорові "електронне чорнило": у листопаді 2010 року компанія представила технологію Triton, що дозволяє виводити кольорове зображення з 4096 відтінками. Такий екран відрізняється злегка приглушеними кольорами і високою контрастністю.

Поки що відомий лише один серійний рідер на базі Triton - E920 китайської компанії Hanvon. Це пристрій з сенсорним екраном з початку 2011 року демонструвалося на кількох міжнародних виставках, але в продаж так і не надійшло (принаймні, за межами КНР).

Головні переваги електрофоретичної технології - висока контрастність і робота у відбитому світлі: "електронна сторінка" виглядає практично так само, як паперова, при цьому очі працюють в природному режимі, що істотно знижує стомлюваність порівняно з  кінескопними і РК-екранами.

Вибір нової електронної книги.

Ще одна важлива перевага "електронних чорнил" - низьке енергоспоживання, оскільки електроенергія витрачається тільки на формування сторінки, а для наступного відображення картинки її не потрібно. Типовий рідер на E Ink здатний "перегорнути" без підзарядки більше десяти тисяч сторінок і пропрацювати в автономному режимі не один тиждень.

Недоліки - тільки чорно-біла картинка і помітна затримка при відновленні екрана, пов'язана з особливостями технології E Ink. При "гортанні" сторінки екран повністю перемальовується, при цьому помітно, що на якісь долі секунди весь екран чорніє. Із-за такої великої інерційності на електронному папері неможлива демонстрація відео, що для споживача, який звик до універсальних пристроїв, вже виглядає серйозним недоліком.

Технологічна особливість рідерів на E Ink - тендітний екран: його підкладка виконана з скла, боїться ударів, тиску і перегинів. Невипадково корпусу таких пристроїв роблять якомога більш жорсткими і в комплект нерідко входять чохли, що захищають екран від тиску.

Існують "читалки" на основі екранів з пластиковою підкладкою, наприклад, Plastic Logic 100 (це саме той пристрій, що "Роснано" пропонує використовувати замість паперових підручників в російських школах), але поки це абсолютна екзотика.

Нарешті, рідери на основі "електронних чорнил" коштують недешево, в середньому від 150 до 250 доларів. Особливо дороги моделі з великими екранами 9,7 дюйма, ціна на які доходить до 500 доларів.

Друга велика група електронних книг - пристрої зі звичними кольоровими екранами з рідкокристалічним і світлодіодним підсвічуванням. Як не дивно, вони з'явилися на прилавках лише в 2010 році, хоча історично найперші рідери оснащувалися саме ЖК-дисплеями, правда, монохромними - йдеться про легендарну Rocket eBook, різні модифікації якої випускалися з 1998 по 2002 рік.

Сучасні "читалки" на рідких кристалах походять зовсім не від планшетних комп'ютерів, як може здатися на перший погляд, а від мультимедійних плеєрів. Про це свідчить як їх функціональність, так і начинка: вони оснащені п'яти-семидюймовими РК-екранами, вбудованими гучномовцями, FM-радіоприймачами, здатні відтворювати музику і програвати відео, працювати в якості диктофонів.

При цьому, як правило, операційна система залишається закритою для користувача і установка якихось додаткових додатків не допускається. Єдина можливість розширити функціональність таких рідерів - установка оновленої "фірмової" або альтернативної мікропрограми-"прошивки". Для таких пристроїв навіть придумали особливу назву - медіарідер, тобто гібрид медіаплеєра та електронної книги.

Існують, однак, і рідери, дуже схожі на планшети: вони можуть працювати під управлінням операційних систем Google Android або Windows CE 5.0, підтримувати установку додаткових додатків і виходити в інтернет. Втім, такі моделі - швидше виняток з правил, тим більше що повноцінні планшети такого ж класу коштують не набагато дорожче.

Переваги РК-рідерів - кольоровий екран, часто сенсорний, широка мультимедійна функціональність, включаючи можливість відтворення відео, і, звичайно, помітно нижча ціна, ніж у моделей на "електронних чорнилах": левова частка таких пристроїв відноситься до цінового діапазону від 100 до 200 доларів. Втім, є й винятки: за семидюймовий Nook Color просять близько 400 доларів.

Головний недолік - все той же кольоровий рідкокристалічний екран, що втомлює очі, сліпнучий на сонці і швидко садячий акумулятор: на відміну від рідерів на "електронному папері", ці пристрої працюють без підзарядки приблизно стільки ж, скільки мультимедійні плеєри, - близько 10-12 годин .

Крім того, у більшості моделей використовуються дешеві TN-матриці з невеликими кутами огляду: досить злегка нахилити екран, і зображення стає невиразним. Рідери з якісними IPS-матрицями коштують набагато дорожче - як згаданий вище Nook Color.

Вибір ebook

Для електронної книги надзвичайно важлива зручність управління, адже власник буде постійно "перегортати" сторінки, вибирати потрібне видання з бібліотеки, робити закладки. Класичний спосіб управління - апаратні кнопки, які можуть бути як механічними, так і сенсорними.

Клавіші для "перегортання" сторінок конструктори намагаються розташувати так, щоб їх можна було натискати пальцями тієї ж руки, в якій користувач тримає книгу. Деякі рідери забезпечуються повноцінними алфавітно-цифровими клавіатурами, що дозволяють здійснювати пошук в бібліотеці і в книжкових інтернет-магазинах, вводячи цілі фрази, але, природно, це позначається на габаритах пристрою.

Більш звичний і зручний для сучасного читача спосіб управління - це сенсорний екран. При цьому використовуються сенсорні технології залежать від типу дисплея. Екрани SiPix можуть похвалитися вбудованими ємнісними датчиками (наприклад, ASUS Eee Reader), які анітрохи не впливають на якість зображення.

З екранами E Ink спочатку застосовувалася наклеювана зверху плівка з датчиками, що суттєво знижувало контрастність картинки. У сучасних рідерах на E Ink все частіше використовується інфрачервоний дисплей, що не впливає на контрастність: по периметру екрану розташовані датчики, що реагують на будь-який предмет, поднесений до нього (наприклад, Nook Simple Touch або Sony Reader PRS-950). Зустрічається й така екзотика, як індуктивні екрани, за принципом дії аналогічні планшетам Wacom. При цьому датчики розташовуються під екраном і не погіршують зображення, проте для використання такої "читалки" потрібен спеціальний стилус.

В електронних книгах з рідкокристалічними екранами, що не страждають від нестачі яскравості, застосовуються звичайні плівки з ємнісними датчиками, а в деяких моделях - резистивні дисплеї, що реагують не на дотик, а на натискання.

На закінчення - кілька слів про формати файлів, які підтримуються сучасними електронними книгами. Всі без винятку рідери вміють демонструвати файли в універсальних форматах TXT, PDF і ePub. Пристрої, орієнтовані на російський ринок, також підтримують створений вітчизняними програмістами формат FB2. Найкраще рідери справляються з "легкими" файлами TXT, ePub і FB2, найгірше - з PDF: навіть спеціальні "полегшені" файли, призначені для читання на електронних книгах, серйозно гальмують будь-які "читалки".

Виробники рідерів, що одночасно є власниками великих книжкових інтернет-магазинів, використовують також власні пропрієтарні формати, захищені від копіювання та оптимізовані під конкретні пристрої. Зокрема, в Amazon Kindle застосовуються файли AZW і MOBI, в рідерах Sony - LRF. Як правило, фірмові електронні книги краще всього працюють саме з "рідними" форматами. При цьому для конвертації можна використовувати як комплектний ПО, так і численні утиліти сторонніх розробників. Amazon використовує ще більш гарну схему: достатньо відправити DOC/ DOCX-файл на свій безкоштовний адрес @kindle.com, і ви отримаєте його на рідері як файл AZW.

Найбільш "всеїдні" рідери марок, що спеціалізуються саме на "читалках", а також медіарідери, тобто пристрої з рідкокристалічними екранами і мультимедійною функціональністю. Такі апарати здатні відображати практично будь-які існуючі формати - від HTML, DOC і RTF до сканованих книг DJVU, таблиць XLS і презентацій PTT. Деякі моделі навіть здатні виводити книги з архівів ZIP без розпакування! А якщо врахувати, що, як правило, такі рідери дешевше моделей великих міжнародних брендів, то не дивно, що саме вони користуються найбільшим попитом.

Ну от і все про вибір електронної книги.

Вконтакте
Pinterest